Türkiye, Facebook'tan bilgi talep eden ülkeler sıralamasında geride kaldı

Türkiye, Facebook'tan bilgi talep eden ülkeler sıralamasında geride kaldı

Facebook, ilkini geçtiğimiz yılın ilk dönemi için yayınladığı Devlet Talep Raporu'nun ikincisini 2013'ün son 6 ayı için yayınladı. Devletlerden gelen bilgi isteklerini veren şirket engelleme isteklerini ise ayrıca paylaşmış.

Buna göre Türk iye Facebook'tan 129 istek ile 353 kullanıcı veya hesap bilgisini talep etmiş. Bu bilgi isteklerinin %56.59'u olumlu olarak değerlendirilerek bazı bilgiler paylaşılmış.

Türkiye özelinde devam edecek olursak 2013'ün ikinci altı ayında Türkiye resmi makamlarının istekleri doğrultusunda 2014 içeriğe erişim sınırlandırılmış. Bu içeriklerin ağırlıklı olarak Atatürk'e ve Türkiye'ye hakaret içerdiği belirtiliyor.

facebook-goverment-report-turkey

Türkiye en çok bilgi talebi gönderen ülkeler sıralamasında 129 talep ile İsrail ile birlikte 18. sırada. Ama içerik sınırlandırılması taleplerinde Hindistan'dan sonra 2. sırada. En çok bilgi talep eden ülkelerde Amerika Birleşik Devletleri 12598 taleple ilk sırada yer alıyor. Ancak ülkenin içerik sınırlandırılması yönünde herhangi bir talebi olmamış. Amerika'yı 3598 taleple Hindistan takip ediyor. İngiltere ise 1906 taleple 3. sırada ve 3 içerik için sınırlandırma talebi göndermiş.

Facebook'tan en çok bilgi talep eden ülkeler sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri talepleri %81,02 oranında en çok karşılanan ülke olarak birinci sırada. İngiltere'nin yaptığı talepler %71,50 oranında karşılanmış, Türkiye'nin taleplerinin ise %56,59'u karşılanmış durumda.

Facebook'un paylaştığı verilerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.