Online doktor randevu sistemi Doktorsaati.com'un mobil uygulaması yayında
Genel

Online doktor randevu sistemi Doktorsaati.com'un mobil uygulaması yayında

doktorsaati logoDoktorsaati.com bir online doktor randevu sistemi girişimi olarak Mart 2013'te Ege Hanoğlu ve Erdoğan Yücel tarafından kuruldu ve aynı yıl Haziran ayında haytata geçti.  Türünün ilk örneklerinden olan DoktorSaati geçtiğimiz Mart ayı sonunda mobil uygulamasını App Store'da açtı ve randevu sistemini mobil platforma taşıdı.

Özel sağlık sektöründeki doktorlar, diş hekimleri, psikologlar ya da beslenme ve diyet uzmanlarından DoktorSaati üzerinden randevu alınabiliyor. Randevu sistemi, hastaneler ve diğer sağlık kuruluşlarının kendi otomasyon programlarıyla entegre biçimde çalışıyor. Bu nedenle, randevu almak isteyen kullanıcılar, arada herhangi bir çağrı merkezi gibi bir aracıya gerek duymadan, doğrudan ilgilendikleri sağlık yetkilisinin boş saatlerini görebiliyor.

Sağlık sektöründe online randevu sisteminin tanıtılmasının ardından bu alan internet girişimleri için de açık hale gelmişti. Bu alanda yer alan girişimlerden Doktorburada.com'u da size daha önce tanıtmıştık. DoktorBurada ile yakın tarihlerde hayata geçen Doktorsaati.com'un websitesi de benzer özellikler gösteriyor. Ana sayfanın sol üst köşesinde birbirini takip eden kategorilere göre arama, önce uzmanlık alanı, ardından şehir ve ilçe seçimiyle yapılıyor. Buna ek olarak da sağlık sigortası türü (SGK veya özel sigorta türleri) seçeneklerine göre bir ayrım sunuluyor.

doktorsaati screen

DoktorSaati'nin en önemli farklılığı olan sağlık kurumları entegrasyonu sayesinde, yapılan arama sonuçlarında doktorların müsait oldukları saatleri doğrudan görebilmenizi sağlaması. Bu kullanııcılar için sağladığı kolaylığın yanında, hastane ve diğer sağlık kurumlarının operasyonel yüklerini de hafifletebilecek bir özellik.

Girişimin mobil uygulamasının gerek kullanım kolaylığı gerek tasarım açısından başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Arama ekranıyla açılan uygulamada, kriterlerinize uygun sonuçlar sıralanıyor. Listelenen doktorların randevu saatlerinin yanında, özgeçmişlerini, haklarında yapılan yorumları ve harita üzerinden konumlarını görmek mümkün. Arama yapmak için sisteme üye olmanız gerek yok ancak randevu almak için buna ihtiyaç var. Üyelik bilgilerinin ardından, randevunun son aşamasında cep telefonunuza bir doğrulama kodu gönderiliyor. Sistemde kendiniz ya da bir başkası için randevu almanız da mümkün.

doktorsaati mobil

DoktorSaati'nden 7 gün 24 saat randevu almak mümkün. Kullanıcılara randevu öncesi hatırlatma amaçlı SMS ve e-posta'lar da gönderiliyor.

DoktorSaati'nin kendi verilerine göre, kuruluşundan Nisan 2014’e kadar geçen sürede 2000 doktor ve 110 kurumla platformda profillerinin yer alması için anlaşmaya varıldı. Sitenin ziyarteçilerinin yüzde 30'u ise mobilden geliyor.

doktorsaati mobil 2

 

Girişim, gelirini platformda yer alan kurumsal müşterilerden sağlanan aylık hizmet bedeli  üzerinden sağlıyor. Doktor arama servisindeki sıralama, doktora giden hastaların sonrasında girdiği değerlendirmelere göre şekilleniyor. Bireysel kullanıcılar için randevu sistemi tamamen ücretsiz ve ücretsiz kalması planlanıyor.

Şu anda yalnızca İstanbul'da hizmet veren DoktorSaati, önümüzdeki altı içinde İzmir ve Ankara'dan başlayarak Türkiye'nin geri kalanına da açılmayı planlıyor. Girişim, önümüzdeki aylarda diğer mobil platformlara da açılacak. App Store'dan erişilebilen uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

doktorsaati mobil 3

Yorumlar (3)
 1. Gökhan Gökhan

  Uygulama başarılı ve kullanılabilir görünüyor fakat randevu sisteminde tc numaramızı veriyoruz ve o yol üzerinden işlemler gerçekleşiyor. Burada nasıl olacak ?

 2. Atakan Atakan

  Webrazzi neden etik olmayan girişimleri duyurmakta ısrarlı? Daha önce Webrazzi'de yayınlanan bu tarz girişimlere yapılan yorumları kimse okumuyor mu? Sağlık sektöründe bu tarz girişimler 6023 no'lu yasaya göre legal değildir. Türkiye Tabibler Birliğine (TTB) göre hasta ve doktoru buluşturacak veya aracılık yapan hertürlü oluşum legal değildir. Burada haber yaparak girişimcileri yanlış yönlendiriyor olmak girisimcilik ekosistemine zarar verdiğini düşünüyorum. Sözkonusu mevzuat veya yasaların günümüze göre ilkel kaldığını düşünüyorsak, o zaman da çabamızı ve paylaşımlarımızı bunun üstüne yapmamız daha iyi olmaz mı? Arkadaşlar, Türkiye'de sağlık, eğitim ve enerji sektörleri regüledir. Etik kurallarına saygılı olmak isteyen bir startup kurmak istiyorsanız işin yasal tarafını düşünmek ve dikkate almak zorundasınız. Tabii ki devlet baba ile farklı boyutta bir alışveriş içinde olmayı da tercih edebilirsiniz (buna yorum yapmayacağım).

  1. Biz hayata geçirilen işleri aktarıyoruz, böyle bir girişim var ve çalışıyor iş yapıyor. Eğer yasadışı birşey varsa buna mahkemeler karar verip gerekeni zaten yapacaklardır.

   Örnek verecek olursak bizim Kariyer sayfamızın da yasal olmadığı şeklinde pek çok okuyucumuz yorum yaptı, sonra İşkur gelip siteyi kapatmaya çalıştı. Siteyi kapatmadığımız için hakkımızda dava açıldı (yine benzer aracılık etmek konusu) ancak kazanan biz olduk. Yani şunu demek istiyorum yasal açıdan kesin sonuçlara varmak her zaman mümkün olmuyor. Yıllarını bu konulara harcamış avukatlar, hakimler bile net konuşamazken bizim bu yasal değil dememiz anlamsız olacaktır. Yasal değilse zaten mahkeme kapatır, bizim yapacağımız bişey yok.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri