Kaybolan evcil hayvanların QR kodla bulunmasını sağlayan girişim: Petkod
Yeni Girişimler

Kaybolan evcil hayvanların QR kodla bulunmasını sağlayan girişim: Petkod

Evcil bir hayvan kaybolduğunda eskiden başvurulan tek yöntem olan ilan asmak, dijital dokunuşla birlikte sosyal medya paylaşımlarına dönüştü. Ancak bu iki yöntem her ne kadar vazgeçilmez olsa da, ilgisiz çok kişiye ulaşmaktan öteye geçemeyebiliyor bazen.

Kutay Cumhur Barut ve Fırat Özben tarafından hayata geçirilen girişim Petkod.com, kaybolan evcil hayvanların bulunmasına QR kod teknolojisi kullanarak yardımcı olma amacında. Evcil hayvanın tasmasına yerleştirilen QR kod üzerinden, bulan kişinin evcil hayvan hakkında bilgilere ulaşması ve sahibiyle direkt iletişim kurması sağlanıyor. petkod-calisma-prensibi

Petkod'la evcil hayvanın iletişim bilgileriyle birlikte hayvanın aç kalma ihtimaline karşılık evcil hayvanın kullandığı mamanında aralarında bulunduğu birçok bilgiyi yükleyebiliyorlar. Hayvanı bulan kişi de Petkod.com'dan veya QR kodu okutarak sahibinin Petkod'a verdiği bu bilgilere ulaşabiliyor. Bunların paylaşılmasının güvenlik sorunu oluşturacağını düşünenler için QR koddaki verilerin aktif/deaktif özelliğinin bulunduğunu da belirtelim.

Günde ortalama 900 evcil hayvanın kaybolduğunu paylaşan Petkod ekibinin, izleyen süreçte nesnelerin internetiyle evcil hayvanı sürekli takip etmeye doğru adım atacağını düşünüyorum. Petkod'un hazırladığı videoyu aşağıda izleyebileceğiniz gibi, detaylı bilgi isteyenler buradan siteye ulaşabilirler.

Yorumlar (14)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Çok güzel bir fikir... Çok basit bir yapı ile etkili bir sonuç. Bu proje umarım başarılı olur.

 2. Serkan Dinç Serkan Dinç

  Petkod'un internet sitesinde microchip uygulaması ile ilgili olumsuz bir görüş var. Ancak atadıkları bir şey var. QR kod köpeğin tasmasından kaybolabilir çıkartılabilir köpek bulunan kişi tarafından sahiplenilebilir ve ispatlanamaz. Ancak Microchip olduğu zaman köpeğin sahibinin kim olduğu kesin olarak ortaya çıkmaktadır. Petkod bu şekilde bir karalama yaparak ciddi bir yanlış yapmış...

  1. Kemal Gürler Kemal Gürler

   Mikroçipli yöntemle de veterinere götürüp bu hayvan kayboldu demediğiniz sürece o hayvanın bulunma şansı yok. Ömür boyu petin derisinin altında kalır ve o şekilde hayatının sonuna kadar anlaşılmaz. Kötü niyetli olan insana çip de petkod da gps de işlemez.

   Bence de sadece dezavantajlarını yazmıslar, avantajlarını da yazmaları gerekirdi.

 3. Bu konuya dikkat çekmek harika. QRReader uygulaması olan/uygulamayı indirebilecek bir kişinin kurtarıcı olması ve can sahibinin QR kodlu tasma fikrine sıcak bakması üzerine kurgulandığı için tek başına yeterli bir çözüm gibi gözükmüyor. Elbette +bir çözümdür. İndireceğim. Ek olarak canın bulunduğu en yakın veterinere teslimi/bilgilendirme ve veterinerler arası kayıp iletişiminin de çok faydalı olacağına inanırım.

 4. 2 köpeğim var. Bu yenilikçi bir fikir değil, bizim petshopta 4-5 yıldır benzer ürünler satılıyor. Hatta sadece evcil hayvanlar için değil aynı zamanda bagaj, laptop çantası gibi birçok eşya için olanları da var. Benim şahsi görüşüm yenilikçi bir fikir getirmezlerse başarılı olmaları zor. Bir diğer notum ise QR kod reader olmayan insanlar %90'nın üzerinde köpeklerime cep telefon numaramın yazılı olduğu bir tasma takıyorum çünkü cep telefonu sahiplik oranı %90'ların üzerinde. Benim için bu kadar önemli olan bir dostumu riske atamam.

 5. Kutay Cumhur Barut Kutay Cumhur Barut

  Merhabalar,

  Öncelikle aldığımız tüm iyi dilek ve görüşler için teşekkür edip, bazı yanlış anlaşılmalara cevap vermek istedik.

  Petkod, sadece QR Code ile çalışan bir ürün değildir. Petkod üzerinde QRCode'un yanı sıra, o evcil hayvana ait web adresi ve 7/24 destek veren hizmet hattı bulunmaktadır.

  Qr Code okutulduğunda, web adresine girildiğinde veya destek hattı arandığında evcil hayvan ile ilgili tüm bilgiler görülmekte ve sahibine SMS, Telefon ve Eposta ile konum bilgisiyle bilgi verilmektedir.

  Çip yönteminde evcil hayvanın çipli olduğunun anlaşılması ve çip okuyabilen bir veterinere taşınması gerektirmesi Petkod'un ortaya çıkış nedenlerinden bir tanesidir.

  Akıllı telefon hepimizin cebindeyken çip okuma cihazı maalesef sadece veterinerlerde bulunmaktadır.

  Çip yöntemi kötülediğimiz değil aksine destek verdiğimiz bir yöntemdir. Çip ile Petkod'un olması en iyi dostlarımızı kaybetmemek için çok daha güvenli bir yöntem olacaktır.

  Petkod'un içinde sahibine ulaşana kadar evcil hayvanla ilgili ihtiyaç duyacağınız, beslenmesinden, aldığı eğitimlere, tepki verdiği komuttan veterinerine kadar tüm bilgiler mevcuttur.

  Sevgilerimizle.

 6. Webrazzi'nin için zaytung haberi sandım ilk başta. Tasmaya basitçe iletişim bilgileri yazmaktansa QR kodu görünce ne olduğunu bile anlamayacak milyonlarca kişi nasıl hedeflenmiş anlayamadım.

  1. Bilirkişi Bilirkişi

   QR kodunun ne olduğunu anlamayacak insan köyünde inek besliyordur ki koca hayvanı kaybetmez.. Evınde köpek besleyen adamda qr kodunu bılsın zaten, bılmıyor etmıyor dıye bı mantık yok..

   1. besleyen değil bulan kişiyi hedefliyor qr kod, çok zeki bilirkişi

 7. bilinen birşeyi yeniymiş gibi verilmiş tabiki, buda bir farklı pazara arz şekli

 8. Esosyal Esosyal

  Esosyal.com'da profillerin kendilerine özel QR Kodu var. Yapmanız gereken çok sevdiğiniz kedi/köpeklerinizin tasmasına kendi profiliniz QR çıktısını asmak. Esosyal Mobil uygulamalarda bulunan QR Kod tarayıcı ile sadece evcil hayvanlarınıza değil, kişi ve işletmelere de kolayca ulaşabilirsiniz.

  Yani kısaca, Esosyal'de bu da standart :)

 9. Evcil hayvanın tasmasına bulunduğu zaman iletişime geçilmesi gereken kişinin adı ve telefonu gibi bilgileri yazmak yerine QR kodu koymanın mantığı nedir anladımsa arap olayım :) Dur ben senin ulaşmak istediğin bilgileri şifreleyeyim, bakalım çözebilecek misin, eğer çözersen bulduğun hayvanı sahibine verirsin demek gibi birşey bu :)

 10. Emin Tolga Emin Tolga

  PetKod'a 50TL vermek yerine tasmaya telefon numarası yazmak daha masrafsız ve mantıklıdır. Sonuçta her ikisinde de peti bulanın insafına kalınıyor. Hiç değilse QR kod nedir, nasıl kullanılır bilmeyen biri yardımcı olacaksa en azından numarayı aramasını bilir...

 11. Evcil Hayvanlar Evcil Hayvanlar

  QR kullanılması açıkcası pek anlamlı olmamış. Onun yerine deri altına yerleştirilecek çip'in uydudan takibi daha yerinde olurdu.