Kaybolan evcil hayvanların QR kodla bulunmasını sağlayan girişim: Petkod

Kaybolan evcil hayvanların QR kodla bulunmasını sağlayan girişim: Petkod

Evcil bir hayvan kaybolduğunda eskiden başvurulan tek yöntem olan ilan asmak, dijital dokunuşla birlikte sosyal medya paylaşımlarına dönüştü. Ancak bu iki yöntem her ne kadar vazgeçilmez olsa da, ilgisiz çok kişiye ulaşmaktan öteye geçemeyebiliyor bazen.

Kutay Cumhur Barut ve Fırat Özben tarafından hayata geçirilen girişim Petkod.com, kaybolan evcil hayvanların bulunmasına QR kod teknolojisi kullanarak yardımcı olma amacında. Evcil hayvanın tasmasına yerleştirilen QR kod üzerinden, bulan kişinin evcil hayvan hakkında bilgilere ulaşması ve sahibiyle direkt iletişim kurması sağlanıyor. petkod-calisma-prensibi

Petkod'la evcil hayvanın iletişim bilgileriyle birlikte hayvanın aç kalma ihtimaline karşılık evcil hayvanın kullandığı mamanında aralarında bulunduğu birçok bilgiyi yükleyebiliyorlar. Hayvanı bulan kişi de Petkod.com'dan veya QR kodu okutarak sahibinin Petkod'a verdiği bu bilgilere ulaşabiliyor. Bunların paylaşılmasının güvenlik sorunu oluşturacağını düşünenler için QR koddaki verilerin aktif/deaktif özelliğinin bulunduğunu da belirtelim.

Günde ortalama 900 evcil hayvanın kaybolduğunu paylaşan Petkod ekibinin, izleyen süreçte nesnelerin internetiyle evcil hayvanı sürekli takip etmeye doğru adım atacağını düşünüyorum. Petkod'un hazırladığı videoyu aşağıda izleyebileceğiniz gibi, detaylı bilgi isteyenler buradan siteye ulaşabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.