2014'ün ilk çeyreğinde aktif olan 47 yeni domain uzantısının genel durumu [İnfografik]
Alan Adı

2014'ün ilk çeyreğinde aktif olan 47 yeni domain uzantısının genel durumu [İnfografik]

Hatırlarsanız sizlerle dünyadaki domain piyasasını yöneten ICANN'in yayına aldığı yeni domain uzantılarıyla ilgili çok sayıda haber paylaşmıştık. Bu yazıdaysa ICANN'in yeni gTLD uzantıları kapsamında yayına aldığı 47 domain uzantısının, 2014'ün ilk çeyreğinde yakaladıkları istatistikleri detaylı olarak bir infografik üzerinde sizlerle paylaşıyoruz.

2014 yılının ilk 3 ayı içinde yeni domain uzantılarından 357 bin kayıt gerçekleşmiş. Bu 350 bin küsur yeni uzantı arasında en çok ilgi görenler ise 46 bin yeni kayıt ile .guru, 42 binle .berlin ve 30 binle .photography.

Diğer yandan yeni uzantılarının kayıtlarının yüzde 32'si tek bir ülkeden, ABD'den gerçekleşmiş durumda. ABD'de 113 bin kayıt yapılırken ülkemiz de 3 bin 54 yeni kayıt ile dünya üzerinde 14. sırada. Türkiye'de yapılan yenilemelere bakacak olursak en çok ilgi göre uzantılar şu şekilde sıralanıyor: .guru, .center ve .land.

isimtescilNET'in hazırladığı infografiği detaylı olarak aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Fotoğraf: Shutterstock / soliman design

infografik-yeni-domain-kayitlari

Yorumlar (4)
 1. Cemil Uyanik Cemil Uyanik

  moda.guru dot.tips de bende :)

  1. Türker Türker

   Süper, umarım iyi faydalanırsın.

 2. Nevzat Nevzat

  bu yeni uzantilar tamamen para tuzagidir. hic bir ise yaramazlar. Ancak icann ve uzantiyi acan sirket para kazanir. bu tur oyunlara para yatirmayin. Com net org altindir. Altini bulmayanlarda diger madenlere parasini yatirir belki kazanirim diye! Ama asla kazanamaz.

 3. ağzınıza sağlık nevzat bey. milleti gaza getirip ha bire aynı kelimeleri satıyorlar. marka yada hizmet yaratmak için yeni bir alan adına ihtiyacınız yok. jenerik denen şey nereye kadar. jenerikmarkalaşmışkelime.guru alın mutlaka mahkemelik olursunuz. geriye yer isimleri gibi alternatifler kalıyor onlarınsa sayısı belli. yazacak çok şey varya neyse. paranıza yazık. ön satış, talep toplama ve açık artırmaların gazına gelmeyin.