Hangisi daha stabil? iOS mi, yoksa Android mi?
Mobil

Hangisi daha stabil? iOS mi, yoksa Android mi?

iOS ve Android işletim sistemleri arasındaki savaş sadece pazar payı açısından değil, aynı zamanda performans ve stabilizasyon açısından da oldukça kızgın.

iOS 7.1'in çıkması ile birlikte açıklanan raporlar, bu sürümün iOS'un en stabil işletim sistemi olduğu yönünde. Crittercism'e göre iOS 7'de uygulamaların çökme oranı yüzde 1.6 ve bu oranın önceki iOS'larda en iyi yüzde 2'lerde olduğunu düşünürsek, iOS'in burada ciddi adımlar atmış olduğunu anlamamız mümkün.

Belki stabil olma konusunda iPhone sahipleri biraz şaşırabilir ancak, Crittercism'in oluşturduğu rapora göre Android, uygulamaların çökmesi konusunda iOS'den daha başarılı durumda. Kısacası Android uygulamaları, iOS uygulamalarına nazaran daha seyrek çöküyor.

iOS-stabil

iOS genelinde konuşuyoruz fakat  yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi iPad'lerin durumu iPhone'a nazaran biraz daha kötü durumda. Özellikle eski iPad modelleri uygulamaları daha fazla çökertiyorlar. Her ne kadar karşılaşılan yüzdede uygulamaların çökmesi çok seyrek olsa da mobil işletim sistemlerinde bunun kullanıcılarca hoş karşılanması pek de mümkün olmuyor.

Android cephesine baktığımızda ise Android özellikle 4'üncü sürümünde sonraki tüm işletim sistemlerinde uygulama çökme oranını yüzde 0.7'lere kadar geriletmeyi başarmış. Apple cephesinde ise bu oranın henüz daha çok yeni bir şekilde, iOS 7.1 ile yüzde 2'nin altına çektiğini düşünürsek, Android işletim sistemi iOS'a göre uygulamaları çok daha stabil çalıştırıyor. Her ne kadar işletim sisteminin hızını yitirmemesi önemli bir nokta olsa da, uygulamaların çok yüksek oranda sorunsuz çalışmaları çok kritik.

Yorumlar (9)
 1. Ahmet Ahmet

  katılmıyorum yanlı bir araştırma olmuş IOS her konuda daha stabil çalışıyor bizzat kullanıyorum.

 2. En stabil cihazın Windows Phone olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim

  1. Hulusi Pekmez Hulusi Pekmez

   bence de... uygulama yok cihaz için. crash olacak bişi de yok haliyle...

   1. Wime77 Wime77

    hahahahahahahah

    Güzel cevap olmuş.

   2. Burhan Burhan

    Şu yorumlarda like butonu olsaydı keşke :)

 3. Ckaraca Ckaraca

  çok komik;

  En stabil işletim sistemi sıralamasında üç işletim sistemini de kullanan biri olarak yazıyorum ;

  1.WindowsPhone

  2.IOS

  3.Android namı diğer çöplük ;)

 4. Tahir A Tahir A

  Bu yazı hiç araştırmadan yada tek yönlü bakarak yazılmış gibi.

  En azından ben okuduğumda çok şaşırdım. Android kullanmış biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. iOS kullandıktan sonra Android insana çöp gibi geliyor. İstedikleri kadar taklit etsinler gelişirsinler vs orjinalini bilen için iOS vazgeçilmez. Çökme konusunda da şunu belirtmeliyim. Diyelimki Android 4 versiyonu çok stabil. Android kullanıcıların yüzde kaçı 4 kullanıyor? Bence konuyu tartışmaya bile gerek yok.

 5. Hem İos hem android kullanan biri olarak, İos un çok daha basit bir işletim sistemi olduğunu söyleyebilirim. Uygulama ve os performansı olarak da İos daha stabil. Bu konuda bence tartışmak yanlış

  Tek bir bunun aksi fikre yönlendiren telefonla tanıştım 3 ay önce. Htc one. Ben bu kadar stabiVe sorunsuz android daha once kullanmamistim. 3 ay oldu ne telefon ve herhangi bir app 1kez bile olsa kitlenmedi.

  Ama tabi ki android İos kadar basit ve insanın ne istediğini tahmin eder bir işletim sistemi değil.

 6. Kesinlikle android daha iyi. iOS bana hem kullanışsız hem de gereksiz derecede pahalı geliyor. Android daha tatlı bence.