Hangisi daha stabil? iOS mi, yoksa Android mi?

Hangisi daha stabil? iOS mi, yoksa Android mi?

iOS ve Android işletim sistemleri arasındaki savaş sadece pazar payı açısından değil, aynı zamanda performans ve stabilizasyon açısından da oldukça kızgın.

iOS 7.1'in çıkması ile birlikte açıklanan raporlar, bu sürümün iOS'un en stabil işletim sistemi olduğu yönünde. Crittercism'e göre iOS 7'de uygulamaların çökme oranı yüzde 1.6 ve bu oranın önceki iOS'larda en iyi yüzde 2'lerde olduğunu düşünürsek, iOS'in burada ciddi adımlar atmış olduğunu anlamamız mümkün.

Belki stabil olma konusunda iPhone sahipleri biraz şaşırabilir ancak, Crittercism'in oluşturduğu rapora göre Android, uygulamaların çökmesi konusunda iOS'den daha başarılı durumda. Kısacası Android uygulamaları, iOS uygulamalarına nazaran daha seyrek çöküyor.

iOS-stabil

iOS genelinde konuşuyoruz fakat  yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi iPad'lerin durumu iPhone'a nazaran biraz daha kötü durumda. Özellikle eski iPad modelleri uygulamaları daha fazla çökertiyorlar. Her ne kadar karşılaşılan yüzdede uygulamaların çökmesi çok seyrek olsa da mobil işletim sistemlerinde bunun kullanıcılarca hoş karşılanması pek de mümkün olmuyor.

Android cephesine baktığımızda ise Android özellikle 4'üncü sürümünde sonraki tüm işletim sistemlerinde uygulama çökme oranını yüzde 0.7'lere kadar geriletmeyi başarmış. Apple cephesinde ise bu oranın henüz daha çok yeni bir şekilde, iOS 7.1 ile yüzde 2'nin altına çektiğini düşünürsek, Android işletim sistemi iOS'a göre uygulamaları çok daha stabil çalıştırıyor. Her ne kadar işletim sisteminin hızını yitirmemesi önemli bir nokta olsa da, uygulamaların çok yüksek oranda sorunsuz çalışmaları çok kritik.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.