Facebook, insansız hava araçlarıyla tüm dünyayı internete bağlayacak

Facebook, insansız hava araçlarıyla tüm dünyayı internete bağlayacak

Facebook interneti dünyanın geri kalan 5 milyarlık nüfusu için erişilebilir hale getirme hedefinde insansız hava araçlarını (drone) kullanacak. Ancak bugüne kadar bunu nasıl yapacağıyla ilgili doyurucu bir açıklama gelmemişti. Facebook CEO'su Mark Zuckerbeg'ten bu konuda nihayet bir açıklama geldi. Buna göre Facebook, bu hedefi Connectivity Lab ekibiyle gerçekleştirecek.

Zuckerberg, geçtiğimiz yıl, internet.org projesiyle, Filipinler ve Paraguay'da 3 milyon yeni kişinin internete erişimini sağladıklarını söylüyor. Facebook'un işbirliği yaptığı operatörler sayesinde mobil veri kullanımı da bu bölgede iki katına çıkmış. Connectivity Lab, Facebook'un internet.org'la internet erişimini iyileştirmek ve yaygınlaştırmak  hedefi için yeni teknolojiler geliştirecek.

Facebook'un altyapısını ve Open Computing Project'i geliştiren mühendislerinden oluşan Connectivity Lab takımı, internet bağlantısını  karadan, havadan ve yörüngeden sağlayacak yeni platformlar üzerinde çalışıyor.

Bu platformları geliştirmek için Facebook, Birleşik Krallık merkezli, güneş enerjisiyle çalışna drone'lar üreten Ascenta ile birlikte çalışacak. Facebook'un açıklamasında 20 milyon dolara satın aldığı Ascenta'nın 5 kişilik takımının, havacılık endüstrisinde oldukça deneyimli olduğu anlatılıyor. Takımın referansları arasında Breitling Orbiter ve dünyanın güneş enerjisiyle çalışan ve en uzun uçan insansız hava aracı Zephyr yer alıyor.

Ekip, internet.org kapsamında, farklı lokasyonlarda farklı araçlar kullanacak. Banliyölerde, havada bir ay kalabilen, kolayca çalıştırılan ve güvenilir internet bağlantısı sağlayan "güneş enerjisiyle çalışan yüksek rakımlı, uzun dayanımlı uçaklar" kullanacak. Az nüfuslu bölgelerde ise daha farklı uydular kullanılacak.

Connectivity Lab ekibi, Facebook'un interneti yaygınlaştırmasını sağlayacak drone'lar, uydular ve lazerler üretmesine destek olacak. 

İnterneti dünya genelinde yaygınlaştırmak, Facebook'un özellikle son dönemde öne çıkan geleceği inşa etme hedefinin  önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu konuda geçtiğimiz günlerde yayımladığımız "Facebook nereye koşuyor?" analizimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Facebook'un yeni teknolojileriyle ilgili detaylar için Connectivity Lab tanıtım videosunu aşağıda görebilirsiniz:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.