Sürükle-bırakla çalışan sosyal imleme uygulaması: Dragdis
Uygulamalar

Sürükle-bırakla çalışan sosyal imleme uygulaması: Dragdis

Bugün sizlere son dönemin öne çıkan verimlilik uygulamalarından birini tanıtacağız: Dragdis.

İnternet dünyasında modası ve kullanıcıların duyduğu ihtiyacın geçmeyeceği şeylerden biri de sosyal imleme uygulamaları. Örnek olarak; StumbleUpon, Reddit, Delicious, Diigo, Instapaper ve en popüler isim olan Pocket'ı sayabiliriz.

Yayın hayatına yaklaşık olarak 3 ay önce başlayan Vilnius/Litvanya merkezli girişim; Google Chrome, Firefox ve Safari eklentileriyle kendi oluşturduğunuz kategoriler altında web'de gezinirken gördüğünüz içerikleri kaydetmenizi sağlıyor. Servise Facebook, Twitter, Google giriş yapabiliyor ya da e-posta adresinizle üye olabiliyorsunuz.

Dragdis eklentisini kullandığınız tarayıcıya yükledikten sonra sağ tarafta açılan panelde kategori ve alt kategorilerinizi belirlemeniz mümkün. Sonrasındaysa dilediğiniz görsel, video ya da direkt olarak URL'i, sürükle-bırak yöntemiyle söz konusu panelde bulunan kategoriler altında kaydedebiliyorsunuz.

dragdis-poster

Dragdis'de içerikleri tag'lemeniz, not eklemeniz ve sosyal ağlarda paylaşabilmeniz adına içeriğe özel, herkese açık bir url adresine (https://dragdis.com/#/item/849296 gibi) sahip olmanız mümkün.

3 kurucu ortağın projesi tohum yatırımını aldı bile

Dragdis'in şu an için 5 kişilik bir ekibi bulunuyor ve girişim tohum yatırımını almış durumda. Yaklaşık olarak bir ay önce beta yayından çıkan ve dileyen herkesin üye olabileceği Dragdis'in 50 bine yakın kullanıcısı bulunuyor.

Daha profesyonel kullanım için Evernote, günümüzde fazlasıyla popüler olan Pocket ve tasarımcılara özel dikey bir ürün olan Inboard gibi rakipleri bulunan uygulamanın kullanımının oldukça kolay ve keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Uygulamanın şu an için en büyük eksiği ise import ve export özelliklerinin bulunmayışı.

Pocket veya Instapaper'dan -ben kısa bir süre önce Instapaper'da Pocket'a geçtim ve çok memnunum- sıkılan ya da yetersiz bulan okuyucularımızı, Dragdis'i denemeye davet ediyoruz.

Yorumlar (4)
 1. Mustafa Balaban Mustafa Balaban

  Oldukça Başarılı görünüyor. Hemen hesap oluşturup test etmeye başladım. Facebook paylaşımlarım da kendi shortURL alt yapısını da kullanıyor. Dahası oluşturduğunuz bir grubu diyelim bir konu ile ilgili notlar aldınız, fotoğraflar, web siteleri vb. sonra bunu URL olarak paylaşabilmeniz de oldukça güzel olmuş. Bu noktada belki Google Docs'ın kullandığı yöntem ile izinli kullanıcıların yada herkesin görebilmesi seçeneği eklense daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum.

 2. Domas Domas

  Dragdis is working slower than usual. All team is working hard to resolve this issue. Should be ok in an hour or so.

  Thank you!

  Domas

  CEO at Dragdis

  1. Ozgur Ozgur

   hi Domas,

   What is the pricing model of Dragdis, I havent see in my account. I was recently using icebergs but it is very expensive service. I pay $5 for spotify 4$ for evernote, $4 for streamnation they are pretty good price for a single problem. I hope dragdis is not expensive than $4-5. Thank you.

  2. Cwithoutfail Cwithoutfail

   Opera uses Blink as browser engine. So if -almost- chrome can do a thing, Opera can do either. So why are you sniffing Opera 15+, and blocking to use it.