Ülkemizdeki internet servis sağlayıcıların pazar payları [Webrazzi PRO]

Ülkemizdeki internet servis sağlayıcıların pazar payları [Webrazzi PRO]

Son günlerde internet servis sağlayıcıları (ISS) her ne kadar internet yasaklarıyla gündemimize gelse de bu yazıda sizlerle 2011 ile 2013 yılları arasında ülkemizde faaliyet gösteren internet servis sağlayıcılarının kullanım istatistiklerini paylaşacağız.

BTK'ya ait olan ve aşağıda detaylıca görebileceğiniz verilere göre TTNET yüzde 79,96'lık pazar payı ile açık ara lider durumda. TTNET'i yüzde 11,29 ile Turkcell'in sahip olduğu Superonline takip ediyor. Üçüncü sırada yüzde 4,53'lük bir oranda Doğan TV Digital yer alırken dördüncü sıradaki isim ise Vodafone.

Grafik üzerindeki rakamları detaylıca incelecek olursak; TTNET'in pazar payının 2011 yılından itibaren az da olsa  düzenli bir şekilde azaldığını görüyoruz. Paralel olarak Super online ise 2011'den geçen seneye kadar pazar payını neredeyse iki kat arttırmış durumda. Bu arada grafikteki tüm rakamların yalnızca web'i kapsadığını, mobil kullanımı içermediğini de belirtelim. (Veriler sabit interneti, yani xDSL, Fiber, Metro, FR, PLC, ATM vb. kapsıyor.)

BTK'nın kısa bir süre önce yayınladığı raporda dikkat çeken bir diğer rakam da fiber internet kullanımıyla alakalı. Şöyle ki son bir yılda fiber internet kullanımı yüzde 23,4 büyürken abone sayısı 1 milyon 193 bin 704'e ulaşmış. Toplam genişbant internet abone sayısıyla 32 milyonun üzerinde.

internet-servis-saglayicilarinin-pazar-paylari

Hemen yukarıda görmüş olduğunuz grafiğe benzer olarak, bünyesinde 1200'ün üzerinde grafik bulunduran Webrazzi PRO‘dan da bahsetmek gerekirse; profesyoneller için bilgi merkezi konumunda olan platform, dijital sektörün profesyonellerine zaman ve bilgiye dayalı düşünme/karar verme yeteneği kazandırıyor. 3 ayrı paket seçeneğine sahip olan Webrazzi PRO’ya üye olmak için detaylı olarak şu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Webrazzi PRO ile ilgili soru, görüş ve önerileriniz için bize [email protected] adresine e-posta atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.