iOS 7 kullanım oranı yüzde 88’e ulaşırken, Kit Kat henüz yüzde 8’de
Mobil

iOS 7 kullanım oranı yüzde 88’e ulaşırken, Kit Kat henüz yüzde 8’de

Hem Apple, hem de Google mobil işletim sistemlerini düzenli olarak güncelleyerek sürekli geliştirmek için büyük çaba harcıyorlar. Fakat harcadıkları bu çaba her seferinde karşılığını bulamayabiliyor. Mobil ölçümleme firması Mixpanel’in rakamlarına göre özellikle de Android tarafında işletim sistemlerini güncellenmesi oldukça yavaş ilerliyor.

Mixpanel’in düzenli olarak güncellenen raporlarına göre tüm iOS işletim sistemleri arasında iOS 7’nin kullanım oranı yüzde 87,59’a ulaşmış durumda. Android’in en yeni sürümü olan Kit Kat ise şimdilik ancak yüzde 7,35 seviyesinde görünüyor.

Bu veriler özellikle de mobil uygulama geliştirenler için oldukça önemli…

Mixpanel’in raporunda farklı iOS sürümlerinin kullanım oranlarında yüzde 87,59’luk iOS 7’nin dışında, iOS 6’nın halen yüzde 10,90 civarında kullanıldığı görülüyor. Daha eski tüm iOS sürümlerinin payı ise yüzde 1,52.

iOS 7 kullanım oranı yüzde 88’e ulaşırken, Kit Kat henüz yüzde 8’de

Android tarafında ise en yaygın sürüm yüzde 69,06 ile Jelly Bean (4.1 - 4.3). Arkasında yüzde 12,41 ile IceCream Sandwich (4.0) geliyor. Gingerbread (2.3) yüzde 9,95 ile üçüncü, yukarıda da bahsettiğimiz Kit Kat (4.4) ise 7,35 ile dördüncü sırada. Honeycomb (3) yüzde 0,34 ve diğerleri ise yüzde 0,89 kullanım oranına sahip.

Mobil uygulama geliştirenler açısından konuya bakıldığında sürüm farklılıkları açısından iOS’da işlerinin daha kolay olduğunu söylemek mümkün. Çünkü geliştirdikleri uygulamanın iOS cihazların çoğunda nasıl görüneceği ve çalışacağı konusunda çok fazla dert etmelerine gerek kalmıyor.

iOS 7 kullanım oranı yüzde 88’e ulaşırken, Kit Kat henüz yüzde 8’de

Fakat Android tarafında farklı ekran ebatları ve işlemci güçlerinin ötesinde işletim sistemi sürümlerindeki bu dağınıklık işleri epeyce zorlaştırıyor. Bu da hem geliştirme süresi, hem de maliyetler açısından Android’in geliştiriciler için cazibesini azaltırıyor.

Diğer yandan Android’den vazgeçmek de mümkün değil. Mixpanel’in iki işletim sisteminin kullanım oranlarına baktığımızda 23 Mart itibariyle Android’in genel kullanım oranın yüzde 53,84, iOS’un ise yüzde 46,16 olduğu göze çarpıyor.

iOS 7 kullanım oranı yüzde 88’e ulaşırken, Kit Kat henüz yüzde 8’de

Yorumlar (4)
  1. IOS güncelleme açısından çok başarılı. Özellikle ucuz tablet pazarında üreticiler Android güncellemeyi neredeyse hiç çıkarmıyor.Mecburen üzerindeki sistem ile kullanılmaya devam ediliyor. Bu yüzden biraz daha pahalı olsa da Apple ürünleri tercih nedeni oluyor. Apple,bir de geniş ekranlı telefon veya phablet benzeri bir şeyler yapsa daha da güzel olacak. Zira Iphone çok küçük ekranlı, Ipad de de telefon görüşmesi yok. Belki buradan olur ve dikkate alırlar.

  2. Erkin Tek Erkin Tek

    Android kitkat 4.4 market share ile ios7 marketshare karşılaştırılmış heralde. Yoksa ios nerde %46 olacak da Android 53. Yada acaba iphone ile galaxy mi marketshare'de hesaplandı.

    Kitkat penatrasyonu elbette diplerde kalır ki, belli markaların belli sürümlerine updateler geldi.

  3. Samsung'un aylar sonra yazılımını geliştirmeyi unuttuğu-unutacağı telefonlara sazan gibi atlandığı için sonuç şaşırtmadı

  4. kitkat çıkalı ne kadar oldu ki.. iosla kıyaslama yapıyorsunuz..