Twitter yasağının yabancı teknoloji bloglarındaki yansımaları
Genel

Twitter yasağının yabancı teknoloji bloglarındaki yansımaları

Uzun ve kötü bir gece geçirdik. Twitter yasağının duyulmasının ardından, mavi kuşla vedalaşmayı beklediğimiz saatlerde, Türkiye'de Twitter'ın yasaklandığı haberleri, yabancı basının da maalesef önemli gündem maddelerinden biri oldu.

Dünyanın en önemli yabancı haber siteleri bu engelleme haberini kısa süre içerisinde okuyucularıyla paylaşırken, konu internet olunca teknoloji siteleri de habere yer verdi.

Türkiye'deki neredeyse tüm girişimcilerin yer almayı isteyeceği dünyanın en önemli teknoloji bloglarında Twitter'ın Türkiye'den erişime engellendiği kararı yer aldı. Bunlardan en önemlilerini yazının devamında paylaşıyoruz. 

TechCruch

techcrunch twitter TechCrunch, Ingrid Lunden ve Alex Wilhelm imzalı haberi, "Türkiye'de Twitter, Başbakan'ın 'Kökünü Kazıyacağız' Tehditinden Sonra Karanlığa Gömüldü" başlığıyla verdi.

Haberde yasak, Türkiye'nin son dönemde özellikle YouTube ve Twitter'da paylaşılan yolsuzluk skandallarına dayandırılıyor. Mısır, Pakistan ve Çin'se Türkiye'yle birlikte Twitter yasağıyla anılan ülkeler.

Mashable

twitter mashable

Yasağa geniş yer ayıran Mashable, haberi "Türkiye'de Başbakan 'Kökünü Kazıyacağına' Söz Verirken Twitter Engellendi" başlığıyla duyurdu. Chris Taylor'ın yazısı "electioneering" yani seçim mühendisliğine dikkat çekti. " Twitter, mwitter" ifadelerinin nasıl çevrileceği konusunda tartışmalar devam ederken, "mwitter" semantik olarak ya boş bir deyim ya da benzer sitelerin de kapatılacağı anlamına geliyor dendi. Erdoğan'ın "robot lobisi" ve yakın zamanda Facebook ve YouTube'le ilgili ülkede fitne çıkardığı yönündeki ithamlarına da haberde yer verildi.

mashable 2

Mashable, haberin ardından yasakla ilgili, "Sevgili Diktatörler, Evet, Lütfen Twitter'ı Yasaklamaya Çalışın" diyen sert bir eleştiri de yayımladı. Yine Chris Taylor'ın kaleme aldığı yazı dünya genelinde, #TwitterisblockedinTurkey ile birlikte Trending Topic (TT) olan #DictatorErdoğan hashtag'inden esinleniyor. Başbakan'a hitaben yazılan yazıda, bugüne kadar Erdoğan ismini duymamış kişilerin Başbakan'ı diktatör olarak tanıdıkları uyarısında bulunuluyor. Bununla birlikte yasağın farklı şekillerde aşılabildiğini söyleyen Taylor, bir dahaki sefere İran Intranet'i denenmesi tavsiyesinde (!) bulunuyor.

Business Insider

Screen Shot 2014-03-21 at 10.46.27

Teknoloji bölümünün ana sayfasına taşıdığı "Türkiye Twitter'ı Yasakladı" haberde, Başbakan'ın Perşembe günü Twitter ve diğer sosyal medya platformlarını mahkeme kararıyla kapatacağını söylemesinden yalnızca birkaç saat sonra hükümetin Twitter'ı kapattığı söyleniyor.

Readwrite

Screen Shot 2014-03-21 at 10.52.00

 

"Twitter Tweet'çilere, Türkiye'nin Twitter Yasağını Nasıl Aşabileceklerini Anlatıyor" başlıklı haber, Twitter'ın resmi hesabından (@policy)gelen duyuruya dikkat çekiyor. "Türkiye'de Twitter'a erişim engellenince, şirket SMS yoluyla nasıl tweet atılacağı konusunda açıklama yayımladı" deniyor haberde. Twitter kullanıcılarının destek sayfasına her an erişebileceği bilgisi yer alıyor.

Screen Shot 2014-03-21 at 10.50.50

Görsel Kaynak: Enrico Bertuccioli

Yorumlar (8)
 1. Fatih Ökten Fatih Ökten

  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni savunanlar neredeler çok merak ediyorum ? Bir Devlet bir siteden mahkeme kararıyla bilgi almak ister ve o site Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni hiçe sayarak, küçümseyerek bilgi vermemekte ısrarlı olur. Ve bizim lafta Türkiye Cumhuriyeti'ne canını verecekler nasıl oluyorsa bir sitenin yanında yalakçı oluyorlar. Ne de olsa Başbakan işin içindeya önemli değil, Devlet elden gitsin sorun yok. Yeterki Başbakan'a muhalefet olsun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kim takar...

  1. Taygun Alban Taygun Alban

   Fatih Bey,

   Twitter, Facebook ve benzeri sosyal platformlarin asli gorevi suclulari yakalamak degil. Bilgi alenen ortada ve isine yarayanin kullanacagi sekilde internet dedigimiz ortamda. Istenen bilgilerin verilmesinde gizlilik ile ilgili bir ihlal varsa neden Twitter bu riski alsin? Neden herhangi bir bilgiyi internetten sildirmek istersin? Utandigin icin mi? O bilgiler devlet sirri mi? Burada kimse Basbakan kotu, kaka, pis diyemeyecek mi? Ataturk ya da herhangi bir lidere hakaret edilmiyor mu? Bunu milliyetci bir yaklasikla cozemesin. Kimse kimsenin ozelini ihlal edemez (buna ses kayitlarida dahik.) Devlet icerisinde kendi istedigini dinliyorsa cikip devleti dinleyen birisini hangi yuzle suclayacaksin? Savunmam vatan millet sakarya ise yolumuz cok uzun demektir...

 2. Arif Onur Hangişi Arif Onur Hangişi

  Geri adım atılacağını düşünüyorum. Atılmazsa zaten ileride yasakların daha da artacağı belli.

 3. Daha hala seçimlerde aklı başında oy vermiyor insanlar , şu yaşananlara bakın.

 4. twitter tarafından mahkemeye konu olan yalan porno görüntülerinin kaldırılması yönünde destek geleceğine inanıyorum

 5. Twitter sosyal ağ platformunu sıkı bir şekilde kullananlardan biriyim, ama kapatılması pek de umurumda değil.Evet prestij bakımından Türkiye dış ülkeler gözünde özgürlük adına epey puan kaybetti.Ama gel gelelim bir anda parlayan ve belkide bundan 10 sene sonra şimdiki önemini tamamen kaybedecek olan yabancı sermayeli bir website için ah vahda edemem.

 6. Hasan Çalık Hasan Çalık

  Fatih ÖKTEN sizi yürekten kutluyorum.

 7. Mustafa kemal Atatürk'e hakaret edildiğinde Youtube kapatıldı kimse ses etmedi. Aynı durum şuan geçerli yasadışı ses kayıtlarını paylaşan bir hesabın kapatılması isteniyor lakin kapatmıyorlar bu durumda devlet kapatır hatta ben olsam hiç açmam. Tüm dünyada böyle yani hükümet karşıtı olacağım yanlışa doğru demek en büyük yanlıştır.