Facebook, Google ve Apple'ın yapamadığını yaparak milyar dolarlar kazanabilir mi?

Facebook, Google ve Apple'ın yapamadığını yaparak milyar dolarlar kazanabilir mi?

Facebook, bundan uzun zaman önce kendi uygulama mağazasını açmıştı. App Center (Uygulama Merkezi) havalı yeni uygulamaları web'de öne çıkaracak bir sayfa olarak lanse edilse de pratikte daha çok oyunların öne çıkarıldığı bir sayfa olarak tanındı.

Uygulama mağazacılığıysa, uzunca bir süredir, Apple ve Google'ın duopolünde. Uygulama mağazası Apple'ın en hızlı büyüyen gelir kalemini oluşturuyor: Apple, geçtiğimiz yıl uygulama mağazasından toplam 10 milyar dolarlık satış gerçekleştirmişti.

Sadece Aralık ayında App Store müşterileri 3 milyar uygulama indirmiş ve  1 milyar dolar harcama yapmıştı. Android uygulamalarsa sayısal olarak pazarı domine ediyor ve geçtiğimiz yıl 1.3 milyar dolar gelir sağladığı tahmin ediliyor.

Business Insider'ın haberine göre, Mark Zuckerberg, Apple ve Google'ın uygulama mağazacılığındaki baskınlıklarını Facebook'un lehine döndürebileceği bir zayıflık olarak görüyor. Apple ve Google, her ücretli indirmeden kendi komisyonlarını alıyorlar ama yeni uygulama tanıtımlarında oldukça başarısızlar.

App Store mağazasında 1 milyonun üzerinde uygulama var ve kullanıcılar tek bir seferde bunun yalnızca 200'ünü görüntüleyebiliyorlar. Bu tüm uygulamaların yüzde 0.02'sini oluşturuyor. Arama fonksiyonu da bir o kadar zorlayıcı olabiliyor. Yeni çıkan uygulamaları mağazada bulmak bazen birkaç gün alabiliyor. Google Play'de ise 1.1 milyondan fazla uygulama var ve kullanıcılar tek seferde bunun yüzde 0,04'ünü görebiliyor. Arama için Google'ı kullanmaksa, kötünün iyisi denilebilir.

Facebook App Center

Facebook, bu sorunları çözebileceğine inanıyor. En önemli ip ucu ise 30 Nisan'da gerçekleşecek F8 etkinliği. Facebook'un Uygulama Geliştirme Şefi Ilya Lure'un  konferansta uygulama geliştiricilere, Facebook'un yeni uygulamaları bulmak için Apple ve Google'dan çok daha iyi bir yer olduğunu anlatması bekleniyor. Lure, Wired dergisine verdiği, F8 eksenindeki röportajda, uygulama geliştiricilerin uygulamalarından para kazanmakta zorlandıklarını ve Facebook'un bu konuda onlara yardımcı olabileceğini söylüyor.

Facebook'un, uygulama tanıtımları (reklamları) şirketin mobil reklam gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Şirketin uygulama tanıtımları, kullanıcıları Apple ve Google mağazalarına yönlendirerek uygulamaları indirmelerini sağlıyor. Facebook'un projesinden aslında Google ve Apple'ın zarar göreceği söylenemez. Ama ikilinin kötü yaptığı bir işten Facebook milyar dolarlar kazanabilir mi? Facebook'un bunu başarabilmesi için önce uygulama geliştiricileri  ikna etmesi gerekiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.