GeTicaret'ten e-ticaret girişimlerine tüketici odaklı sertifikasyon hizmeti
E-Ticaret

GeTicaret'ten e-ticaret girişimlerine tüketici odaklı sertifikasyon hizmeti

E-ticaret platformlarında güven hala en önemli unsurlardan birisi. Her ne kadar Webrazzi okurlarının böyle bir derdi olmasa da, halen e-ticaret üzerinden dolandırıcılığa mazur kalan mağdur vatandaşları geleneksel medyanın internet uzantılarında ara sıra görebiliyoruz. Haliyle güven bir kullanıcının gözünde en önemli unsur.

GeTicaret adlı girişim de bu amaçla yola çıkmış. GeTicaret hem e-ticaret sitelerine tüketicinin gözünde önemli bir gösterge olan sertifikalandırma sunarken hem de tüketicinin güvenini sağlamak adına e-ticaret sitelerine önemli bir çıktı sağlamayı hedefliyor. 

GeTicaret aslında bağımsız bir denetim yapıyor ve bazı kriterleri var. Kriterler belirlenirken, Avrupa standartları da göz önüne alınmış. 11 ana başlık altında, 100'den fazla kriter incelendikten sonra e-ticaret siteleri ile ilgili bir rapor hazırlanıyor. Rapor doğrultusunda son düzenleme ve denetlemelerden sonra da e-ticaret sertifikasyonu tamamlanabiliyor.

GeTicaret

GeTicaret'in kurucusu İsmail Boztaş'tan aldığımız bilgilere göre GeTicaret oldukça yeni bir girişim, Ocak 2014'te hayata geçen girişimin ilk sene hedefi 200 e-ticaret sitesini sertifikalandırmak. Tahmin ediyorum ki sektörün büyük oyuncularından çok daha ufak e-ticaret sitelerine yönelecektir. Ancak bir sertifikasyon olarak kendini ispat etmesi de uzun zaman alabilir. Bununla birlikte, sahibinden.com'da oldukça bilinen bir sistem olan GeT (Güvenli E-Ticaret) ile isim benzerliği de GeTicaret için biraz karma yaratabilir.

Son olarak tüketiciye ve e-ticaret sitelerine karşı iyi niyetli atılmış bir adım olsa da, kendini kanıtlaması konusunda önünde uzun bir yol olan girişim GeTicaret. Aslında odak noktasında daha çok tüketiciler var gibi gözükse de, e-ticaret işine yeni girenlerin kesinlikle müşterisi olabileceği bir girişim, detaylı kalite kriter katalogları her e-ticaret sitesi sahibinin yola çıkmadan önce kontrol etmesi gereken şeylerden oluşmakta olduğunu belirtmeliyim.

Yorumlar (7)
 1. Murat Murat

  komik mi saçma mı karar veremedim aslında.kafasına göre bir kaç adam bir araya gelip şöyle bi'şey yapalım ve buradan kaldırırız mı demek istemişler?bu adamlar kim,neden benim sitemi denetliyorlar,müşteri bunları nereden bilsin?bunların verdiği sertifikanın akreditesi nedir? bir de ciroya göre sertifika ücreti belirleyeceklermiş, fiyuuu yerim len sizi süper mariolar.

 2. Ufuk Karaca Ufuk Karaca

  Şahsen gereksiz bir şey olarak görüyorum, ki TÜRKİYE gibi bir ülkeden bahsediyoruz, Profesörlerin dolandırıldığı bir ülkede sertifika dağıtanları bile dolandırırlar ruhları duymaz :D

 3. Alessandro Alessandro

  Düz mantık düşünürsek bu bir nevi araç muayene olayına benziyor. Orada nasıl devlet ihale açıp kontrol ve onay yetkisini TÜVTURK'e vermiş. Burada da bu tarz denetlemeleri veya onay sertifikalarını bence devlet kendi eliyle yapması gerekir veya onun yetki verdiği özel bir şirket onun adına yapar yorumlardaki murat bey'in yazısına katılıyorum, 1- sen kimsin, 2-sana bu yetkiyi kim verdi. 3- Bu sertifikanın ne güvenilirliği var. Misal ETİD gibi bir dernek bu sertifikasyon işlemini yapsa anlarım da özel bir şirket yapınca olmuyor.

  1. Ismail Boztas Ismail Boztas

   Alessandro naminda hepsine cevap vereyim.

   Etid bu isi yapsa anlarim diyen arkadas yaziyi tam okumamis. BAGIMSIZ demek hicbir kuruma bagli degil demektir. Devletin isi de degildir, sektörün isidir, devlet kural koyar. Denetim gönüllü yapilan bir sey istersen ve o kriterlerden haberin varsa kendinde yaparsin. Kimse bir sey demez. Kalite ve güvenlik citani yükseltmis olursun. Ama Avrupada gelen biri olarak Türkiye"deki kalite ve güvenlik kriterlerinin yanisira sitelerdeki hukuk faciasini gören biri olarak diyorumki: Yapilmak istenen seyi inceleyip anlamadan kendi mantik seviyene göre kücümsemek ve alay konusu yapmak sizleri bizleri hic bir zaman kalite ve güvenlik konusunda dünya standartlarina cikarmaz. Büyük bildiginiz sitelerin hicbiri 5-10 sene önce yoktu. Simdi nicin güveniyorsunuz? Büyük diyemi yoksa arkasinda büyük sirketler va diyemi? Bu nasil mantik? Güven büyüklük ile olmaz güvenlik kriterlerini uygulayarak olur. Bu mantikla diger sitelerin yasama sansi da olmaz. Bence önyargili ve gayriciddi yaklasimlar yerine ne yapilmak istenildigini anlamak daha yerinde olur. Komik mi sacma mi ikileminde kalan arkadas 1-2 yil sonra güvenlik sertifikasinin standart oldugunu gördügünde dilini isirirmi acaba bilemem.

   Sevgilerle

   Müsteri kriterleri görerek ve kiyaslayarak görecektir.

 4. Jetblack Jetblack

  Bu tür bir girişimin ancak sektörün standartlarını belirlemiş bir şirkette görev yapmış kişiler (Örneğin amazon.com) tarafından hayata geçirilirse başarılı olabileceğini düşünüyorum.

  Yoksa her gün yeni bir sertifikasyon hizmeti veren firma ortaya çıkacaktır.

  Bence internetten alışverişlerde en kritik nokta ilgili şirketin gerçekten olup olmaması. Telefonla, adres bilgileriyle doğrulama yapılabilir ama bankalar zaten bunu kontrol ediyor. Bununla ilgili illa bir sertifika alınacaksa EV SSL sertifikası alınabilir.

  Sipariş süreci, iade süreci, sözleşmeler vb. de yine bankalar tarafından sanal pos alım sürecinde inceleniyor, eksikler tarafınıza bildiriliyor.

  Geriye içerik, kargo vs. kalıyor. İçerik olmazsa müşteri zaten almaz. Ürün kargolanmazsa bugün bankaya durumu bildirdiğinizde siteden ürünü gönderdiğini ispatlaması isteniyor.

  Kısacası günümüzde bu görevi bankalar zaten dolaylı olarak üstlenmiş durumda.

  Siteye tavsiyem öncelikle yayılma için gerekli adımları atması.

  Örneğin başvuran ve kontrolden geçen ilk X siteye ücretsiz sertifikasyon hizmeti verilebilir.

  setup ücreti alınmamalı.

  sertifika için istenen ücret yüksek, düşürülmeli. (kalitesini ispatlamış bir eticaret yazılımı kullanıldığında denetlenecek listesindeki kriterlerin zaten çoğu karşılanmış olacak ki eticaret yazılımlarının yıllık ücretlerine yakın ücret isteniyor.)

  Ya da 2 farklı sertifika olabilir. (standart, gold gibi) standart sertifika ücretsiz verilebilir.

  1. Ismail Boztas Ismail Boztas

   @jetblack

   tavsiyelerin icin tesekkürler.

   Bu konuda ve seninde degindigin konularda + yanlis bilinen dogrular ve dogru bilinen yanlislar üzerine sitemizde kapsamli bir calisma aciklayacagim.

   sikayetvar'in bu denli meshur olmasinin sebebi var. Sertifikanin en önemli ayagi uygulamadir. Bankalarin siteden test alisverisi yaparak uygulamayi denetlediklerini düsünmüyorum.

   Bu konuda herkese Kalkinma Bakanliginin 2013 durum raporunu okumasini tavsiye ederim.

   Her yoruma cevap verme niyetinde degilim ama yanlis bilinenlere dikkat cekme geregi oluyor.

   Sevgiyle kalin

 5. Tuncer YILDIZ Tuncer YILDIZ

  Yararlı ve güzel bir girişim. Umarım başarılı olur. Uzman görüşü ve denetleme e-ticaret 'e perakendeden direkt geçiş yapanlar için özellikle yararlı olabilir. Saatlerce döküman araştırmak veya iş işten geçtikten sonra nasıl yapılmalıydı diye kafa patlatmaktansa; işin başında bir bilene makul bir ücret karşılığı danışma ve buna bağlı serfitikasyon eticaret girişimcileri için kötü bir fikir değil.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri