GeTicaret'ten e-ticaret girişimlerine tüketici odaklı sertifikasyon hizmeti

GeTicaret'ten e-ticaret girişimlerine tüketici odaklı sertifikasyon hizmeti

E-ticaret platformlarında güven hala en önemli unsurlardan birisi. Her ne kadar Webrazzi okurlarının böyle bir derdi olmasa da, halen e-ticaret üzerinden dolandırıcılığa mazur kalan mağdur vatandaşları geleneksel medyanın internet uzantılarında ara sıra görebiliyoruz. Haliyle güven bir kullanıcının gözünde en önemli unsur.

GeTicaret adlı girişim de bu amaçla yola çıkmış. GeTicaret hem e-ticaret sitelerine tüketicinin gözünde önemli bir gösterge olan sertifikalandırma sunarken hem de tüketicinin güvenini sağlamak adına e-ticaret sitelerine önemli bir çıktı sağlamayı hedefliyor. 

GeTicaret aslında bağımsız bir denetim yapıyor ve bazı kriterleri var. Kriterler belirlenirken, Avrupa standartları da göz önüne alınmış. 11 ana başlık altında, 100'den fazla kriter incelendikten sonra e-ticaret siteleri ile ilgili bir rapor hazırlanıyor. Rapor doğrultusunda son düzenleme ve denetlemelerden sonra da e-ticaret sertifikasyonu tamamlanabiliyor.

GeTicaret

GeTicaret'in kurucusu İsmail Boztaş'tan aldığımız bilgilere göre GeTicaret oldukça yeni bir girişim, Ocak 2014'te hayata geçen girişimin ilk sene hedefi 200 e-ticaret sitesini sertifikalandırmak. Tahmin ediyorum ki sektörün büyük oyuncularından çok daha ufak e-ticaret sitelerine yönelecektir. Ancak bir sertifikasyon olarak kendini ispat etmesi de uzun zaman alabilir. Bununla birlikte, sahibinden.com'da oldukça bilinen bir sistem olan GeT (Güvenli E-Ticaret) ile isim benzerliği de GeTicaret için biraz karma yaratabilir.

Son olarak tüketiciye ve e-ticaret sitelerine karşı iyi niyetli atılmış bir adım olsa da, kendini kanıtlaması konusunda önünde uzun bir yol olan girişim GeTicaret. Aslında odak noktasında daha çok tüketiciler var gibi gözükse de, e-ticaret işine yeni girenlerin kesinlikle müşterisi olabileceği bir girişim, detaylı kalite kriter katalogları her e-ticaret sitesi sahibinin yola çıkmadan önce kontrol etmesi gereken şeylerden oluşmakta olduğunu belirtmeliyim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.