Webrazzi E-Ticaret Raporu yayınlandı!
E-Ticaret

Webrazzi E-Ticaret Raporu yayınlandı!

 • Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız Webrazzi İnternet Ekosistemi Raporu ve Ödeme Sistemleri Raporunun ardından bugün sizlere Webrazzi E-Ticaret Raporunu sunuyoruz.

webrazzi-eticaret-raporuGeçtiğimiz aylarda yayınladığımız Webrazzi İnternet Ekosistemi Raporu ve Ödeme Sistemleri Raporunun ardından bugün sizlere Webrazzi E-Ticaret Raporunu sunuyoruz.

Raporda yer alan verilerin önemli bir bölümü Webrazzi E-Ticaret'14 konferansı konuşmacılarının ve Ödeme Sistemleri '13 konferansındaki konuşmacılarımızın paylaştığı verilerden oluşuyor. Webrazzi E-Ticaret raporunu Webrazzi PRO servisimizi kullanarak hazırladığımızı da belirtelim.

Türkiye E-Ticaret ekosistemi özelinde hazırladığımız ve 15 adet grafikten oluşan Webrazzi E-Ticaret raporunda; Türkiye’de e-ticaret’in perakende içindeki payı, 2013 yılında ülkemizdeki e-ticaret trendleri, kullanıcıların kredi kartlı işlemlerde tercih ettikleri taksit seçenekleri, internetten yapılan kartlı ödemelerin sektörel bazda ciro dağılımı, internet üzerinden yapılan alışverişlerin illere gore kargo dağılımları gibi Türkiye özelinde çok çeşitli verilere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

  Webrazzi okuyucuları & yorum yazanları lafım size, bu haber "XXX girişimi YYY yatırımcısından ZZZ TL yatırım aldı" haberi olsaydı Webrazzi'ye de, yatırımı yapana da alana da ağzınıza ne gelirse söylerdiniz. "O para etmez", "Bir öğle arası yazılır", "Aklıyla zoru var da bu parayı bu projeye harcamış", "O fikir tutmaz" gibi... Ancak, Webrazzi'nin bu ve buna benzer paylaştığı onlarca veri & içerik var, en sonunda çok doğru bulduğum bu tarz hap raporlar yayınlamaya başladılar ki millet faydalansın. Olası girişimimizde kullandığımız verilerin birçoğu Webrazzi kaynağı/derlemesi.

  Ancak bu ve buna benzer Webrazzi haberlerinin çoğunda yorum dahi bulunmuyor, ancak biliyorum ki herkes faydalanıyor. O sebeple Webrazzi ekibine çok teşekkür ediyorum yaptıkları bu amme hizmeti için. (Kendimi bir power-user olarak konumlandırıyorum birazcık, yıllardır takip ediyorum sonuçta.) Bu amme hizmetinin ücretsiz olmasına kimse ses çıkarmazken ve olumlamazken, yaptıkları etkinliklerin veya artık Webrazzi nereden gelir elde ediyorsa o gelir kaynaklarına sürekli laf atılmasını veya bıkbık edilmesini de anlamsız buluyorum, zira Webrazzi de hepimiz gibi para kazanmaya çalışan ticari bir girişim.

  Niye böyle gaza geldim bilmiyorum ama sanıyorum hiç yorum olmaması biraz etkiledi beni. Tekrar teşekkürler.

  1. Aristo-Z Aristo-Z

   Rıza Bey power user ne demek bilmiyorum, dolayısıyla haddimi aşmak istemem.

   Ancak girişimde bulunma heyecanı içindeki gençlik doğal olarak farklı değerlendirmelerde bulunacak.

   Amaç konu hakkında değerlendirme yapmak ise, yukarıdaki sunumu bulunan veri, tek başına yeterli olmadığı gibi tek başına ele alındığında girişimciyi yanlış yönlendirir. Dolayısıyla bu konuda uyarıda bulunması gerekirdi. Ama zamanla düzelir..

   Diğer taraftan başarı hayal kuran kesimin faydalanabileceği, boşluk ve fırsatları anlamasını sağlayacak daha faydalı giriş aşamasındaki veriler paylaşılabilir. Buradan yola çıkarak da "ücretli" kısıma yönelebilir.Kaldı ki istatistik kurumu, BKM, denetim firmaları veya bu sunumda da kaynakça gösterilen kurumların da verileri oldukça faydalıdır.

   Şahsım adına konferans yayınlarını, yazıları takip ettiğim mecralardan biridir.

   Razzi'ni eksikliği daha fazla girişim hakkında bilgi vermemesi, daha önce başlayanların periyodik olarak son durumları hakkında bilgi vermemesidir.

   Bunun kendisine zaman içerisinde puan kaybettirme ihtimali olduğunu düşünüyorum.

   Syg.

   Dolayısıyla

   1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

    Sevgili ARISTO-Z,

    Power user, birden fazla tanımı olabileceği gibi, benim yukarıdaki ifadem "uzun süredir Webrazzi'yi, çalışmalarını, etkinliklerini takip eden, gözlemleyen ve beğenen" anlamındaydı. PC başında olduğumda 20-30 dakikada bir sayfayı refreshlerim mesai saatlerinde daha kaba bir ifadeyle. Öğrencilik & bütçe sebepleriyle de ücretli etkinliklere katılamıyorum, ancak onu tanıma eklemedim.

    Size cevabım parça parça:

    "yukarıda sunumu bulunan veri, tek başına yeterli olmadığı gibi": Webrazzi'nin şöyle bir iddiası mı var "Bilişim Sektöründeki tek veri kaynağı biziz!" veya "Bu sunumu tek başına ele alın!" "İstatistik" kategorisine bir göz atarsanız uzun yıllardır Webrazzi'de çeşitli kaynaklardan derleme raporlarını bulabilirsiniz, üstüne kendi hap raporlarını da oluşturmaya başladılar. Ancak sanıyorum ki hiçkimsenin başka kaynaklara bakmamak gibi bir lüksü olduğunu düşünmüyorum. Derleme ile Veri Kaynağı farkının iyi anlaşılması lazım sanırım. Webrazzi'de çok iyi bir derlemeye ulaşabilirsiniz, kendilerince hazırladıkları ücretsiz raporlara ulaşabilirsiniz, parasını verip PRO üyesi olabilirsiniz, başka veriye ihtiyacınız olursa TÜİK'e bakabilirsiniz. Sırf bunlar bile sizi birçok başka kaynağa yönlendirecektir emin olun.

    "tek başına ele alındığında girişimciyi yanlış yönlendirir": o zaman kimse yukarıdaki raporu tek başına ele almamasını gerektiğini bir kez daha okusun buradan. Duymayan kalmasın. Ben uyarıda bulunayım.

    "Razzi’ni eksikliği daha fazla girişim hakkında bilgi vermemesi, daha önce başlayanların periyodik olarak son durumları hakkında bilgi vermemesidir.": Bence bir blogdan bu kadarından fazlası beklenmemelidir. Daha fazla girişim hakkında bilgi veren, periyodik rapor paylaşan 4-5 tane daha blogumuz olsa da rekabet kızışsa bence hayat daha güzel olurdu Türkiye'deki girişimciler ve bu sektör için. Zira PRO haricindeki içeriğin ücretsiz olduğunu tekrar hatırlatayım ve Webrazzi'nin paylaşabileceği içeriğin de her ticari firma gibi kaynaklarından ötürü bir limiti var fark ettiğimiz üzere.

   2. Travel Servis Travel Servis

    her 2 nizde haklısınız. Sevgili @Rıza Mahlas aynı sizin gibi düşünüyorum. Webrazzi'deki bu tarz BEDAVA! paylaşımların hak ettiği yorumları almasını istiyorum. Ben de bazen yazıyorum, bazen boş veriyorum...

    Hatta ben de sizin gibi gaza geliyorum kimi zaman Webrazzi'ye kimi zaman okuyucuya giydiriyorum (üslubunca elbette!)

    Ancak sevgili @Aristo-Z de haklı. Geçenlerde Galata meleklerinde katıldığım bir seminerde, genç arkadaşlardan gelen yorum ve soruları duysaydınız aklınız şaşar, sanırım kafa göz dalardınız (mübalağa ediyorum elbette...) 20'li yaşları geçeli de çok oldu ve bizim zamanımızda ne mentorlar, ne de destek kampları vardı. Ama sanırım biz de kapılırdık bu tarz hezeyanlara.

    Sonuç olarak sen, ben biz... Bi kaç kişiyiz biz birbirimizi biliriz deyip dağılalım. Ama giderken de gerek feyspukta gerekse twitter G+ vb mecralarda bu yazıyı paylaşalım ki daha çok kişiye ulaşsın bu bilgiler.

    Sonra birileri bu bilgileri kullansın, değerlendirsin, projesine katkı yapsın da dünya çapında büyük işler yapsın. Bizler de maaile bundan sevinç, gurur duyalım.

    "Belki de benim paylaştığım webrazzi raporundan sebeplenmiştir köftehor" deyip içten içe biz de bundan mutlu olalım.

    Olur mu? =)

 2. Gerçekten çok değerli veriler, bir internet girişimcisinin bilmesi ve özümsemesi gereken veriler, teşekkürler webrazzi..

 3. Sait Hocaoğlu Sait Hocaoğlu

  Gerçekten çok değerli veriler, bir internet girişimcisinin bilmesi ve özümsemesi gereken veriler,