Reklam bannerların perde arkası: Saniyenin 8'de 1'inde neler oluyor?

Reklam bannerların perde arkası: Saniyenin 8'de 1'inde neler oluyor?

Reklamverenleri internette reklama yönlendiren en önemli sebeplerden iki nedenden birincisinin hedefleme, ikincisinin de iki yönlü iletişim olduğunu söyleyebiliriz. Demografik hedeflemeyle başlayan internet reklamlarının arka planındaki teknoloji o kadar gelişti ki; kullanıcılar hangi sayfada gezindiğinden, bağımsız çoklu ekranda e-ticaret sitesinde incelediği ürünlerden, sepette bıraktığı ürünlere kadar farklı detayları görebilir hale geldik.

İnternette gezinen kullanıcıları zaman zaman endişeye sevk ettiren yeniden hedefleme reklamlarını detayıyla sonrasında yeniden incelemek üzere bir kenara tutarak, şimdilik banner reklamların sürecini inceleyelim. Gördüğünüz reklamların hangi süreçlerden geçtiği üzerine Adobe etkileyici bir interaktif sayfa hazırlamış.

Bannerlerın arkasında yatan karmaşık yazılım düzenini açıklayan Adobe RTB, DSP (Talep Yönlü Platformlar) ve SSP (Arz Yönlü Platformlar) ile birlikte AdExchange’in bir bannerda hangi aşamada yer aldığını görsel içeriğiyle sunmuş. Ayrıca ilgili konularda küresel ölçekte en büyük oyuncularında detayıyla yer alıyor.

Dijital Profilin Oluşması

adobe-bannerin-arkasi-tanima

İnternette gezinen kullanıcılar için benimle ilgili neleri  biliyor sorusunu cevaplayarak başlayan site data sağlayıcıları paylaşmasa da genel profilde neler olduğuna değinmiş. Yaş, iş durumu, yaşanılan yerin de aralarında bulunduğu demografik bilgiler odağında daha önce hangi ürünlere göz atıldığından genelde gezinilen web siteleride dahil edilerek ilgi alanlarının da bulunduğu profil oluşturuluyor.

İnternet sayfasını ziyaret

adobe-bannerin-arkasi-sayfa-ziyareti

Birden fazla çerezde saklanan dijital profil kullanıcının yayıncı sayfasını ziyaret etmesiyle başlıyor. The New York Times örneğiyle verilen açıklamada  kullanıcı sayfayı ziyaret etmesiyle ilk bannerı görüyor ve saniyenin 8'de 1'inde gerçekleşen, birbirine ardına gelen sorgulamalarda burada başlıyor.

Reklam sunucusu ile bağlantı

adobe-banner-reklam-sunucusuYayıncı banner reklamını göstermek için DoubleClick, OpenX'in de aralarında bulunduğu reklam sunucularından çalıştığına sorguyu gönderiyor. 28 milisaniyede kurulan iletişimin ardından yönetim banner alanı reklam sunucusunun kontrolünde ilerlemeye başlıyor.

Reklam sunucusu daha önce satılan reklam envanteriyle kullanıcı profilinin örtüşüp örtüşmediğini sorguluyor. 12 milisaniyede yapılan sorgulamanın ardından eğer profil uyuyorsa banner alanında reklam gösterimi başlıyor. Profil uymuyorsa reklam sunucusu banner gösterimini Ad Exchange'lere iletiyor.

adobe-banner-adexchange

Reklam sunusundan AdRoll, Invitemedia, DataXu'nun da aralarında bulunduğu Ad Exchange'lere kurulan iletişim 25 milisaniye sürüyor.  Buradan sonra 45 milisaniye sürecek (RTB) eş zamanlı açık artırma devreye giriyor ve en yüksek teklifi veren reklamı banner alanında gösteriyor. Reklamın gösterimi 25 milisaniye sürerken ilk sayfa ziyaretinden itibarense 150 milisaniye geçmiş oluyor.

Genel olarak bannerın arka planını göstermesiyle başarılı bulduğum Adobe'un hazırladığı sayfa ulaşmak ve interaktif tecrübeyi denemek isteyenler buradan ulaşabilirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.