Ev temizliği işini internete taşıyan Evebirilazim.com geri sayıma başladı

Ev temizliği işini internete taşıyan Evebirilazim.com geri sayıma başladı

Veysel Berk, UC Berkeley'de doktora araştırmasını yaparken kurduğu Wallit ile adından epey söz ettirmişti. Wallit'in ardından uluslararası bir projede çalışan Berk'in bir süre önce çok farklı bir girişim üzerinde çalıştığını öğrendik: Evebirilazim.com.

Ev temizliği işini internete taşıyan Eve Biri Lazım, şimdiye kadar çoğunlukla tanıdıklarımıza sorarak organize ettiğimiz temizlik işlerini çok daha hızlı bir şekilde halletmemizi vaat ediyor. Önümüzdeki hafta yayına başlaması planlanan Eve Biri Lazım'ın ilk görüntülerinin elimize ulaşmasıyla birlikte haberi sizlerle paylaşmak istedik.

Artırılmış gerçeklik uygulaması Wallit'le girişimcilik serüvenine başlayan Veysel Berk'in operasyonel tarafı ağır basan Evebirilazım'la geri dönmesi, girişimin dikkatimizi çeken bir diğer özelliği.

evebirilazim-liste

Eve Biri Lazım üyelik ve rezervasyon sistemiyle çalışacak şekilde kurgulanmış. Sistemde iki türlü üyelik bulunuyor: Temizlikçiler ve temizlik hizmeti almak isteyen son kullanıcılar. Kullanıcılar, sisteme girişlerinde önce ne zaman temizlik istedikleri gibi spesifik ihtiyaçlarını tanımlıyor ve ardından buna uygun temizlikçi listesine yönlendiriliyorlar.

Kullanıcıların evlerine gelen temizlikçileri oylama ve referans yöntemiyle puanlayabildiği sistemde, kayıtlı temizlikçiler arasından seçimler bu puanlara göre yapılabiliyor. Kullanıcılar, temizlik hizmetini her seferinde aynı ya da farklı bir kişiden alabiliyor. Aynı kişinin belirli aralıklara eve gelmesini sağlayacak uzun süreli rezervasyon yapmak da mümkün.

Son ödeme adımı da yine Eve Biri Lazım üzerinden yapılıyor ve işlem tamamlanıyor. Veysel Berk'ten aldığımız bilgiye göre, kullanıcılar temizlikçileri evlerine, 2, 4, 8 saatlik veya kendi belirledikleri süreli mesailer için çağırabiliyor. 8 saatlik hizmetlerde saat ücreti 15 lira olarak belirlenmiş.

evebirilazim-arama

Eve Biri Lazım, önce İstanbul'da başlayıp ardından bütün Türkiye'ye açılmayı planlıyor. İlk olarak onaylı ve eğitimli 10 temizlikçiyle hayata geçecek platform, zamanla yeni temizlikçi kayıtları almaya başlayacak.

İlk bakışta oldukça fonksiyonel görünen Evebirilazim.com, ev işlerinde desteğe ihtiyaç duyan kadın veya erkek bütün kullanıcıların ilgisini çekecek bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Halihazırda online temizlik işlerinin gözde yatırım alanları arasında olduğunu görmek mümkün. Bu tip uygulamaların en başarılılarından biri olan Homejoy'un geçtiğimiz yıl sonunda 38 milyon dolar yatırım aldığını ve Forbes'un "Hottest start-ups of 2013" listesina dahil edildiğini de hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.