Ev temizliği işini internete taşıyan Evebirilazim.com geri sayıma başladı
Girişim

Ev temizliği işini internete taşıyan Evebirilazim.com geri sayıma başladı

Veysel Berk, UC Berkeley'de doktora araştırmasını yaparken kurduğu Wallit ile adından epey söz ettirmişti. Wallit'in ardından uluslararası bir projede çalışan Berk'in bir süre önce çok farklı bir girişim üzerinde çalıştığını öğrendik: Evebirilazim.com.

Ev temizliği işini internete taşıyan Eve Biri Lazım, şimdiye kadar çoğunlukla tanıdıklarımıza sorarak organize ettiğimiz temizlik işlerini çok daha hızlı bir şekilde halletmemizi vaat ediyor. Önümüzdeki hafta yayına başlaması planlanan Eve Biri Lazım'ın ilk görüntülerinin elimize ulaşmasıyla birlikte haberi sizlerle paylaşmak istedik.

Artırılmış gerçeklik uygulaması Wallit'le girişimcilik serüvenine başlayan Veysel Berk'in operasyonel tarafı ağır basan Evebirilazım'la geri dönmesi, girişimin dikkatimizi çeken bir diğer özelliği.

evebirilazim-liste

Eve Biri Lazım üyelik ve rezervasyon sistemiyle çalışacak şekilde kurgulanmış. Sistemde iki türlü üyelik bulunuyor: Temizlikçiler ve temizlik hizmeti almak isteyen son kullanıcılar. Kullanıcılar, sisteme girişlerinde önce ne zaman temizlik istedikleri gibi spesifik ihtiyaçlarını tanımlıyor ve ardından buna uygun temizlikçi listesine yönlendiriliyorlar.

Kullanıcıların evlerine gelen temizlikçileri oylama ve referans yöntemiyle puanlayabildiği sistemde, kayıtlı temizlikçiler arasından seçimler bu puanlara göre yapılabiliyor. Kullanıcılar, temizlik hizmetini her seferinde aynı ya da farklı bir kişiden alabiliyor. Aynı kişinin belirli aralıklara eve gelmesini sağlayacak uzun süreli rezervasyon yapmak da mümkün.

Son ödeme adımı da yine Eve Biri Lazım üzerinden yapılıyor ve işlem tamamlanıyor. Veysel Berk'ten aldığımız bilgiye göre, kullanıcılar temizlikçileri evlerine, 2, 4, 8 saatlik veya kendi belirledikleri süreli mesailer için çağırabiliyor. 8 saatlik hizmetlerde saat ücreti 15 lira olarak belirlenmiş.

evebirilazim-arama

Eve Biri Lazım, önce İstanbul'da başlayıp ardından bütün Türkiye'ye açılmayı planlıyor. İlk olarak onaylı ve eğitimli 10 temizlikçiyle hayata geçecek platform, zamanla yeni temizlikçi kayıtları almaya başlayacak.

İlk bakışta oldukça fonksiyonel görünen Evebirilazim.com, ev işlerinde desteğe ihtiyaç duyan kadın veya erkek bütün kullanıcıların ilgisini çekecek bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Halihazırda online temizlik işlerinin gözde yatırım alanları arasında olduğunu görmek mümkün. Bu tip uygulamaların en başarılılarından biri olan Homejoy'un geçtiğimiz yıl sonunda 38 milyon dolar yatırım aldığını ve Forbes'un "Hottest start-ups of 2013" listesina dahil edildiğini de hatırlatalım.

Yorumlar (27)
 1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Türkiye'de benzer bir site olarak www.temizlikyolda.com bulunuyor. Açılalı 1 yılı geçti sanırım. Benzerleri de gelecektir mutlaka. Yalnzı yaşayan bekar bir erkek olarak gerçekten ihtiyaç olan bir hizmet.

  1. Tolgahan Tolgahan

   gencler çok hızlı vallahi bunada ben rastladım http://www.temizmekan.com/ bu işte patlar yakında 6 ay veriyorum :)

 2. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

  comic sans?

 3. Tolga Ergin Tolga Ergin

  Model olarak direk alındığından tutmaması için bir sebep göremiyorum.

  Yazıdaki tasarımdan gördüğümüz haline bir iki metinsel değişiklikle daha güzel olabilir.

  Örneğin:

  evebirilazim -> "Temizlikçi ol" :/

  homejoy -> "Independent Cleaning Professional"

 4. Erkan Sen Erkan Sen

  Armut.ccom ehil vb siteler bu hizmetide veriyor diye biliyorum. Akilda kalici sekilde reklam calismalari ile basari saglanabilir ancak. Kar marjinin da site acisindan %15-16 gibi olacagi asikar 8 saatlik hizmet alimindan sonra. Yani diyecegim o ki saglam reklam ve sürüm mantigi. Yatirim alsalarda direk reklama yatirmak durumunda kalacaklar. Ha birde burasi turkiye bireyselde cok cok online almayi dusunmeyebilir insanlar. Tanis tavsiye face to face daha makbul gibi TR de. Hayirli olsun umarim basarirlar

 5. Yani en çok ihtiyaç olan günlük temizlikçi konusunda gelecek on talebi karşılayacak firması var mı acaba ?

  Hemen bende denemek istiyorum. Webrazzide haber sonrası gelecek yüzlerce talebi nasıl karşılayacak meraklar içerisindeyim.

  Kar marjı ise çok çok az. KArşılasa ne olacak.

  Birde yasal mevzuat var.

  Bu tarz başarılı girişimci arkadaşlar kendilerine daha scale olabilecek projeler bulmalı.

  1. Homejob 38 milyon dolar yatirim aldiysa, bu, isin basarili ve scalable oldugunu göstermez mi?

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    Başka bir ülkede bir fikre yapılan yatırım ya da o ülkede popüler olan bir projenin her ülkede yada Türkiye'de tutacağı anlamına gelmez.

    Şahsen bu projenin birkaç sorunu var. Temel sorun karşılıklı güven sorunu. Ben evime ya da iş yerime tanımadığım bir kişiyi kolay kolay sokmam. Hadi diyelim onu puan ve yorum sistemi ile çözdüler. Diğer bir nokta temizliği yapan kişi tarafında her temizlik yapan kişi eğer ev temizliğine gidecekse her eve gitmez, tanımadığı bilmediği yere gitmesi zor. Bu sorunu çözmek daha zor...

    Bu tarz işler genelde eş, dost tavsiyesi ile ya da temizlik firmaları ile çözülebiliyor. Bu iş biraz temizlik firmaları için daha faydalı gibi. Zor iş temizlik yapan kişi ya da firmaları bulup iyice araştırmaları lazım. Hüsranla sonuçlanırsa bir temizlik işi bir daha oradan o kişi talepte bulunmaz...

 6. Bu tarz bir projeyi 2 yıl önce düşündüm fakat 2 nedenden ötürü yapmadım. 1.Neden en önemlisi temizlik yapmaya gelecek olan insanların güvenilir olması gerekmekte ve iş büyüdükçe bu kontrolü nasıl sağlayacağımı bulamadım. 2.Neden de temizlikçi olarak web sitesi ile çalışmaya başlayıp belli bir peryot içinde tüm günlerini dolduran bir çalışan ertesi dönemde aynı peryot devam ettiği için web sitesini servis dışı bırakacaktır , diye düşünmekteyim. 3. Neden olayın vergilendirilmesi aşaması .

  1. 2 nedenden demişsin, 3 neden saydın. İyi olmuş yapmadığın...

 7. Merak ettigim sey, müsteri temizlikciyle baglantiyi bir kere sagladiktan sonra niye web sitesine komisyon ödesin? Parayi direk temizlikciye verecek zaten.

  1. Serkan İnce Serkan İnce

   Armut.com 'un çalışma şeklide böyle.Öncelikle işi alıyorsunuz sonra komisyon bedelini veriyorsunuz veya önce para yüklüyorsunuz iş aldıkca havuzdan düşüyor.

   Sizin dediğiniz gibi komisyon ödemezse farklı bir iş alamaz.Profil puanı düşük kalır.İkinci el satış sitelerinden de bildiğimiz bir durum.Üründen daha çok satıcının puanı,kalitesi önemlidir.

   Sonuç olarak işleyiş suistimal edilebilir.Fakat ciddi bir hizmet sunan biri veya satıcı güçlü bir profil için komisyon ödemelidir.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @Serkan İnce: Emre'nin demek istediği şu: Örneğin bu siteden bir temizlikçi bulduk evimize ya da işimize, işini beğendikten sonra ben o kişiyle şu anlaşmayı yaparım. Örneğin her ayın 10'unda gel...

    Bu durumda bu site devreden çıkmış olur. Bu siteyi iki yönlü düşünmek lazım müşteri ve temizlik yapan kişi.

    Benim söylediğim örnekte müşteriyi kaybetmiş oldu site, çünkü memnun kaldığımda tekrar siteye girip başka birini aramam.

 8. Temizlikçilerin sosyal güvencelerini kim sağlıyor olacak. Pek detay verilmemiş ama son günlerde önemli olduğunu düşünüyorum.

 9. Bu tip siteler için Türkiye İş Kurumu'ndan izin belgesi gerekiyor mu? 4904 sayılı kanun bu tip siteler için geçerli mi?

 10. Nihat Sanal Nihat Sanal

  Ev temizligi yapmak icin baska sayfaya hali temizligi icin baska sayfaya kuru temizleme icin baska sayfaya artik insanlarin kafasi karisiyor bencede http://www.temizlikyolda.com bu konuda basarili bir girisim olmus ben atasehirde oturan bekar biri olarak tum temizlik hizmetlerimi bu sayfadan karsilayabiliyorum. Ayrica bence bir girisim artik iphone application olmadan hizmete baslamamali aylarca temizlikyoldanin application olmadan hizmet verdigini gordum telefonumdan kullanamadim ve hep alternatif aradim yeni yeni applicationlari cikmis haberim olmasaydi temizlikyoldayida artik kullanmiyor olacaktim. Yenilik olarak Saatlik fiyatlandirma konusu hosuma gitti sayfa acilsin deniyecegim. Basarilar diliyorum.

 11. Aristo-Z Aristo-Z

  :))

  1.eve gelen kişi güvenliği (can, mal)

  2.ev sahibi güvenliği (can, mal)

  3.SGK mevzuatı gereği hizmet alan yukumlugunun kayda alınmasından kaynaklanan mali sorumluluk

  4.Madde 3 dolayısıyla yer sağlayıcı mali ve güvenlik sorumluluğu

  5.Tarafların gayri ahlaki amaçlı yer alması dolayısıyla yer sağlayıcı itibar riski

  Yurtdışında başarı sebebi kanunların işlemesi.. tablet olacak :(

 12. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Güzel girişim , düşünenlerin aklına eline sağlık diyelim . Başarılı olur olmaz onu zaman gösterir. Umarım büyür büyür ve büyürler .

  Kısaca şu konuya değineceğim ,

  Bazı girişimlerin kullanıcı tarafından tepkime kalitesi ülkeden ülkeye %10 fark ederken bazıları ise ülkeden ülkeye çok büyük oranda fark ediyor .

  Girişimlerin başarılı yada başarısız olması yurt dışında ki örneklerine oran ile ( negatif yada pozitif ) %80 bile fark edebiliyor.

  Bundan dolayı doğru lokasyonda doğru iş diyelim kısaca , Kore ye private shopping denemekte yanlıştı , Rusya da yemek satmayı denemekte.

  Keza , Serdar Kuzuloğlu nun E-Tohum startup Turkey de bu konuya çok iyi değindiğini izleyenler, duyanlar ve okuyanlar da olmuştur .

 13. Evren Ülgen Evren Ülgen

  "Valla benim aklıma gelmişti" desem komik olurmu?İnşallah en hayırlısı olsun,yeni kurulan her işin başarılı olmasını isterim

 14. Temizlikci talebi bir cok siteden saglanabilir. Sirf temizlikci icin bir proje yapilmasi fazla geldi bana iyi cesaret.

 15. Munteha Adali Munteha Adali

  Sizinle görüşmek isterim.

 16. Şimdi ehil.com ve diğer yatırım almış başarılı girişimler varken. Sadece tek bir kategoride temilzik ile nasıl ayakta kalacağını düşünüyor.

  Akla gelmişti, yurt dışında tumuştu olacak işller mi bunlar.

  Çok başarılıda bir girişimcisi olmasına rağmen projenin gelir modeli yok.

  Komisyon dediğiniz temizlikçi zaten 120 tl alıyor . Eğer bunu yasal yapıorsa 100 tl maliyet. İşci maliyetinden bahsediyorum. 20 tl diğer masraflar çıkmadan kalan para, hadi ofise para vermiyor, telefonu, elektriği yok diyelim diye düşünüp 20 tl kar elde eettiğini düşünelim.

  Ne kadar komisyon versin bu adaam siteye ?

  yüzde on versin diyelim, 2 tl toplayarak nereye gidicek.

  Girişimcisine sesleniyorum yol yakınken dön bu sevdadan kardeş.

  Senin gibi bir başarılı bir adam için doğru proje değil bu.

  Hatayı yol yakınken anlamakta başka bir erdemdir.

 17. Tebrik ederim süper bi girişim. Yasal sıkıntılar çözüldüğü zaman çok iyi yapacağına inanıyorum. Başarılar

 18. Murat Murat

  Bence cok yerinde bir girisim, cunku cevremde gordugum kadariyla cok fazla talep var ve bu talepleri de akılcı bir sekilde degerlendirmek gerekiyor diye dusunuyorum :)

  Tebrikler..

 19. Hilml Hilml

  Oldukca dikkat ceken ve gordugum kadariyla ilginin ust seviyede oldugu bir proje. Operasyonu iyi yonetilirse basarili olmamasi icin bir neden yok.

 20. Ismail Ismail

  Piyasadaki bir acigi kapatiyora benziyor. Benimde aklima gelmisti :) ancak bu isler biraz da cesaret istiyor.

  Umarim basarili olur.

 21. Zuhal Erdemli Koçak Zuhal Erdemli Koçak

  Merhaba,

  Günümüz Türkiye'sinde bu tür hizmet sunan firmalara yatırım bulmak çok zor. Gün geçtikçe e-ticaret siteleri çoğalıyor fakat yeteri derecede maddi olanağı ve tecrübesi olmayan kişiler de internet ortamında kendini iyice batırıyor. Temizlik hizmetleri sunan şirketler zaten periyodik temizlik ve genel temizlik hizmetleri sunuyorlar. Bu tür temizlik şirketleri arayışı içerisine giren müşteriler öncelikle referanslı bir temizlik şirketi seçer. Mesela ben http://www.karincatemizlik.com/ karınca temizlik şirketinden hizmet alıyorum. Fiyat çok uygun ve güvenilir bir temizlik şirketi. Başka bir şirket arayışına girmeğe ne gerek var ki:)