Google Haritalar'la ilgili bilmeniz gereken yeni özellikler

Google Haritalar'la ilgili bilmeniz gereken yeni özellikler

Google'ın uzun bir süredir merakla beklenen yeni Haritalar'ı sonunda yayında. İlk bakışta çok farklı görünmese de, kurcaladıkça Google Haritalar'da önemli değişiklikler yapıldığını görmek mümkün.

Tasarımdan rotalara, toplu taşımaya kadar kullanım kolaylığı sağlayan birçok yenilik görüyoruz. Yeniliklerin büyük çoğunluğu Türkiye'ye uyarlanmış ancak tamamının aktif hale gelmesi için biraz daha zaman gerekiyor. 

İlk bakışta dikkatimizi çeken ve mutlaka görmeniz gereken dediğimiz yenilikler haberimizde.

google yeni haritalar earth

Yeni tasarımla Google Earth ve fotoğraflara kolay erişim

Öncelikle Google Haritalar'ın yeni tasarımda eskisine göre sadeleştirildiğini ve kullanımı kolay hale getirildiğini söyleyebiliriz. Sayfayı açtığınızda sizi yalnızca harita ve solda üstte arama çubuğu karşılıyor. İlk aramanızı yaptığınızda, haritanın sağ alt köşesinde 'Street View'ı temsil eden 'Pegman'le tanışıyorsunuz. Pegman'i tıkladığınızda Street View'ı olan bütün caddeler maviye dönüşüyor.

Eskiden olduğu gibi Pegman'i sürükleyip bıraktığınızda Street View'a ulaşıyorsunuz. Google'ın bir öncekinden farklı olarak çok daha fazla fotoğrafları ön plana çıkardığını görüyorsunuz. Bununla birlikte Street View'la artık gitmek istediğiniz bir rotayı görmeniz de kolaylaştırılmış. Çıkış ve varış noktanızı yazdığınızda oraya nasıl gidebileceğinizi  ve etrafınızda neler olduğunu Street View'da takip edebiliyorsunuz.

google haritalar tren uçak

Rotalara uçak ve tren eklenmesi

Google Haritalar'ın bir önceki versiyonundan farklı olarak, rota çizimi özelliğine uçak ve tren eklenmiş. Bununla birlikte Google, uçak ve tren seferlerini de rota kutucuğunun altında sıralıyor. İsterseniz, linki tıklayarak doğrudan bilet satın almaya yönlendiriliyorsunuz.

Screen Shot 2014-02-24 at 11.50.13 PM

Etkinlik listelemesi

Sinema, tiyatro, opera gibi favori mekanlarınızı Google Haritalar'da aradığınızda, eski sonuçlara ek olarak, güncel etkinlik bilgilerine erişebiliyorsunuz. Özellik henüz Türkiye'de yaygınlaşmadı ama önümüzdeki günlerde mekan sahiplerinin bu bilgileri sıklıkla güncelleyeceklerini söyleyebiliriz.

google haritalar yeni transit

Detaylı trafik bilgisi ve Transit

Henüz Türkiye'de aktif olmadığını gördüğümüz bu iki özelliği, Londra'yı Maps'te inceleyelim derken keşfettik. Google'ın yeni haritaları trafiğin durumunu daha detaylı bir şekilde verecek şekilde, azdan çoğa dört farklı renk koduyla güncellenmiş. Buna göre Google, size gitmek istediğiniz yere varış sürenizi de hesaplıyor. Bunun yanında halk ulaşımını kullananlar içinse, Transit özelliği düşünülmüş. Google gitmek istediğiniz iki nokta arasında size hangi toplu taşıma aracını kullanabileceğine dair öneriler getiriyor.

Google Haritalar'ın yeni özelliklerini keşfetmek gerçekten keyifli. Henüz çok yeni olan özelliklerin Türkiye'de lokalleşmesi tamamlandıktan sonra çok daha kullanışlı hale gelebileceğini düşünüyoruz. Siz yorumlarınızı ve açtığınız özellikleri buradan bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.