Google, Project Tango ile akıllı telefonlara yeni boyut kazandırıyor
Mobil

Google, Project Tango ile akıllı telefonlara yeni boyut kazandırıyor

project tango googleGoogle, çevresini 3 boyutlu olarak algılama ve haritalama becerisine sahip bir akıllı telefon prototipi üretti.  Bu akıllı telefon, Google'ın Project Tango adını verdiği bir girişimin ürünü. Project Tango, mobil cihazların yer ve hareket algısını insan ölçeğine çıkarmayı amaçlayan bir girişim.

Google'ın blogunda yayınladığı bilgiye göre, prototip kendi hareketini 3 boyutlu olarak takip ederken aynı zamanda çevresini haritalama özelliğine sahip 5 inçlik bir telefon.

Google'ın yeni akıllı telefonu, hareket ettirildiğinde, içinde bulunduğu mekanın boyutlarını öğrenebiliyor. Örneğin, oturma odanızdan başlayıp telefonu küçük bir gezintiye çıkardığınızda, telefon evinizin şeklini öğrenebiliyor. Projenin varış noktası, yani yapılmak istenense, dünyanın 3 boyutlu haritasını çıkarmak, böylelikle Google'ın telefonu, size ulaşmak istediğiniz noktanın yönlerini kusursuz bir biçimde verebilecek.

Prototipin nasıl çalıştığına gelince, Google telefonun, bir saniyede çeyrek milyon adet 3 boyutlu ölçüm yapan sensörlerle donatıldığı bilgisini paylaşıyor. Telefon, sensörlerden aldığı veriye göre gerçek zamanlı olarak  kendi konum ve yön bilgisini güncelliyor. Bu bilgiyi de içinde bulunduğu mekanın tek bir 3 boyutlu modelini yapmak için kullanıyor.

project tango google telefon

Telefon, Java, C/C++ ve Unity Game Engine'le yazılmış standart Android uygulamalara ek olarak  konum, yön ve derinlik bilgileri sağlayan geliştirme API'ları kullanıyor. Google, bu algoritma, API ve prototiplerin son ürün olmadığını ve hala gelişime açık olduğunu söylüyor. Telefonun ilk bakışta, navigasyon ve artırılmış gerçeklik uygulamaları için müthiş bir potansiyele sahip olduğu söylenebilir.

Prototipten şimdilik sadece profesyonel geliştiriciler için yalnızca 200 adet üretilmiş. Ürünlerin bir kısmı, iç mekan navigasyon ve haritalama, fiziksel mekanı kullanan oyunlar ve sensör bilgisi kullanan yeni algoritmalar için ayrılmış. Geri kalanları ise geliştirilerden gelecek başvurulara göre dağıtılacak. 14 Mart'a kadar bütün ürünleri dağıtmış olmayı planlayan Google'a başvurmak isterseniz, sayfayı ziyaret etmeniz yeterli.

Yorumlar (7)
 1. Emir Buğra Köksalan Emir Buğra Köksalan

  Güzel bir proje. Farkettiyseniz google yavaş yavaş robot teknolojilerine doğru gidiyor. Gelişmeler onu gösteriyor. Boston dynamics i alması ve mobil cihazlardaki bu tarz gelişmeler birkaç sene sonra robotların hayatımıza daha çok gireceğinin göstergesi.

 2. Düşünce olarak mükemmel ancak google bu bilgileri iler süreçlerde bir başka kurum ile paylaşması halinde çok tehlikeli bir hal alacağı muhakkaktır.

  Ama diğer yandan bakıldıgında harika bir teknoloji olduğu gözlerden kaçmaz...

 3. Eskiden kara şimşek filmlerinde süper kahramanımız mayk gidecği yerine adresini öğrendiğinde kara şimşeğe online 3 boyutlu haritasını söylüyordu. Ekranda kocaman bir ev ve içinde gezinen insanlar görünüyordu.

  İnsan seviyor bu tür şeyleri ama teknik biri olarak "nerden alıyor bütün bu datayı vs" diye de hayıflanıp duruyordu. Elimizdeki ve evimizdeki her cihazı bir veri kontrol üssüne dönüştüren teknolojiler yayıldıkça maykın gördüğü görüntü çocukça kalacak sanırım.

  Bunlar güzel hareketler falan değil kanaatimce. Bir şekilde şirketokrasinin hakimiyetine girmesine müsade edilmemeli.

 4. Bu teknolojileri beğenip te askeri ya da devlet adına kullanılmasın demek olmaz.

  Mutlaka kullanılacaktır.Mutlaka bu datalar ulusal güvenlik için de bir anlam ifade edecektir.

  Bu teknoloji bana Prometheus filmindeki tarama yapan küreleri hatırlattı. Güvenlik güçleri için çok yaarlı bir uygulama olacaktır.

 5. Sinegul Aksoy Sinegul Aksoy

  "The Future is Awesome"

 6. Earthen Earthen

  Başarılı bi proje fakat şuan sunni insanların kulanabilceği bir göz üretiliyor. 3d algıda mevcut chipsetlerden çok yapay sinirler ile gerçekleştirseler şuanki seviyesini misli ile artırır.

 7. Isa Koç Isa Koç

  Bunlar tehlikeli şeyler. Bir hakkımızda devlet istediğinde hiç vermek istemeyeceğimiz bilgileri elin firmasına seve seve vermiş olucaz. İki adam bizleri kullanarak çok gelişmiş bir haritaya sahip olup bundan beleşten çok ciddi paralar kazanıcak. Üç bu edindiği her bilgiyi dilerse parasını veren her devlete satıp bizleri fişletecek gerçi asıl fişlemeyi kendisi yapmış oluyor orası ayrı. Ayrıca Google yahudi ürünüdür sanırım bilmeyenimiz yok, bu bilgiler en başta israilin eline ulaşıcak.

  Bu tür şeylerden uzak duralım derim ama en başta bizim millet koşa koşa almaya gidenler arasında olur. Çünkü acayip bi google sempatisi var bizlerde. Çok kötü bir durum bu.