Facebook, WhatsApp'ı 16 milyar dolara satın aldı
Yatırım

Facebook, WhatsApp'ı 16 milyar dolara satın aldı

Facebook, mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp16 milyar dolara satın aldı. İlk kez Facebook'un SEC'e bildirdiği raporda  yer alan belgelerde resmi olarak doğrulanmış olan habere göre Facebook, WhatsApp'e ödemeyi 4 milyar dolar nakit paranın yanı sıra, 12 milyar dolarlık Facebook hissesi vererek yapacak.

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'ün de Facebook sayfasında duyurduğu satın alma haberine göre, tüm WhatsApp çalışanları artık Facebook ekibine katılacak. Facebook, ayda 450 milyondan fazla aktif mobil kullanıcısı olan WhatsApp'ı satın almasıyla birlikte gücüne de güç katmış oldu. WhatsApp'ın tamamının Facebook tarafından satın almasını aynı zamanda bir yetenek satın alması olarak nitelendirebiliriz. Facebook çalışanlar için de ayrıca ek olarak 3 milyar dolarlık bir Facebook RSU hissesini ayırmış durumda. Kısacası anlaşma tamamlanırsa, Facebook'un WhatsApp satın almasının toplam maliyeti 19 milyar dolara ulaşacak.

Satın alma anlaşması imzalanmış olmasına rağmen, 19 Ağustos tarihine kadar Facebook herhangi bir sebeple anlaşmadan cayarsa, WhatsApp'e nakit olarak tam 1 milyar dolarlık cezai bir ödeme yapmayı da kabul etmiş durumda. Bu, Facebook'un Instagram'ı satın aldığı rakamla eşit ve WhatsApp'in ne kadar büyük bir satın alma olduğunun da en iyi göstergesi.

WhatsApp CEO'su Facebook yönetiminde

WhatsApp'ın kurucu ortağı ve şu andaki CEO'su Jan Koum, satın alma ile birlikte Facebook'un yönetim kuruluna girmiş durumda. Bununla birlikte WhatsApp hakkında bazı detaylar da Facebook resmi blogu üzerinden duyuruldu.

Satın almanın ardından WhatsApp, bağımsız bir şekilde operasyonlarına sürdürecek ve yola WhatsApp markası ile devam edilecek. Yine WhatsApp, Mountain View, California'da bulunan ofislerini Palo Alto'ya taşımayacaklar. Son olarak, Facebook'un WhatsApp'ı bir Facebook mesajlaşma servisine çevirmesi ya da ismini değiştirmesi söz konusu olmayacağını da belirtelim. Ancak Facebook'un WhatsApp'tan gelir elde etmek adına önemli adımlar atımlar atacağı aşikar.

Böylelikle artık Instagram gibi WhatsApp için de 'WhatsApp kimin' sorusuna 'Facebook!' yanıtını vereceğiz. Bakalım dev sosyal ağ için sırada hangi şirket var?

Yorumlar (46)
 1. Tarihin en büyük satışı sanırım

 2. Meraklı Okuyucu Meraklı Okuyucu

  bu şimdiye kadar yapılan en büyük ICT satınalması oldu sanırım.

  bakalım facebook'un bu satınalmadaki stratejisi neymiş.

 3. 16 milyar dolar beni daha iyi bir insan yapabilirdi ama olmadı :(

 4. Ilkercan Ilkercan

  Facebook artık "her şey benim olsun" diyen yaramaz ve zengin bir çocuk gibi.

 5. Nasıl bir stratejileri var merak ediyorum. Alanında gelmiş geçmiş en büyük satın alma sanırım. Bu büyüklükte bir yatırım için büyük planları olmalı.

 6. Hala şaşkınım.

  İçimden "16 milyon dolar mı?" diye diye haberi okudum.

 7. Emir Buğra Köksalan Emir Buğra Köksalan

  4 milyar dolar nakit para mı? aklım almıyo :S

 8. Muhammed Çiftçi Muhammed Çiftçi

  Muhteşem bir satın alma başarısı Facebook'un sürdürülebilir büyümesi için mobil mesajlaşma da önemli bir yer edinmesi şarttı bunuda en büyüğü bünyesine katarak yaptı, her ne kadar 16 milyar dolar bize büyük bir rakam gibi gelse de 450 milyon aktif kullanıcılı bir sistemi satın almak için ideal bir rakam, zamanında facebook instagramı bünyesine katarken de bir çok kesim verilen paranın fazla olduğunu belirtmişti fakat bugün gelinen noktada instagram facebooka çok şey kattı eminim whatsapp da çok şey katacakdır Mark kesinlikle çok zeki bir insan kendisini tebrik ediyorum büyük işler başardı başarmaya da devam ediyor.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Burada bir başarı varsa, bu facebook'un değil. WhatsApp gibi bir uygulamayı 16 milyar dolara satma başarısı...

   WhatsApp'da aktif 450 milyon kullanıcı var bunu günlük bir kez kullanan olarak hesapladığında rakam o kadar yüksek çıkmıyor istatistiklerde...

   1. Muhammed Çiftçi Muhammed Çiftçi

    450 Milyon aylık aktif kullanıcı sayısıdır toplam değil yani siz bir ay uygulamaya giriş yapmazsanız aktif kullanıcı olmakdan çıkarsınız. Bugün twitterın aylık aktif kullanıcı sayısı 200 milyon facebookun aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyar. Gelir modeli yönünden whatsapp belki verilen parayı kısa sürede çıkarmayabilir ama burdaki tek düşünce gelir elde etmek değil piyasayı domine etmek. Şöyle düşünün sizin elinizde 50 60 milyar dolar para var internet artık mobile kayıyor gelirlerinizin %50 si mobilden ama mobilde bir türlü mesajlaşma alanında istenen başarıyı yakalayamadınız. Rakibiniz de günlük 1 milyon yeni kullanıcı kazanıyor onu ne olursa olsun almak istemezmisiniz? Mark bu işin mobile kaydığını görüyor yakın zaman da trafiğin %70 80 i mobile kayıcak burdan kaymağı yine bu adamlar kazanıcak.

 9. Serhat Atik Serhat Atik

  Bu parayla Facebook Messenger’ı çok daha iyi yerlere getirebilirdi. 16 milyar dolar verecek kadar çok büyük artıları yoktu. Sonuçta Facebook internet alemine yeni girmiş ve bu alanda yatırım yapmaya çalışan bir şirket değil ve Whatsapp’ı geçebilecek kapasitesi vardı. Çok merak ediyorum ne için satın alındığını ve hangi yönde bu kadar değer biçildiğini.

  1. Google bir dev Youtube için milyar dolarlar neden verdi sence. Geleceği gördü ve fazlasını geri aldı.

   Haklısın fiyat konusunda biraz abartmış olabilirler. Twitter'ı satın alsaydı daha mantıklı olabilirdi :)

 10. Necdet Sağlam Necdet Sağlam

  Ben bazen böyle büyük satışların karşılıklı dövüş gibi görüyorum, öyle ki bazen o kadar çok ileri komplo teorileri çıkıyor ki kafamdan.. Belki facebook vaktinde whatsapp için gizli piyasaya gir demiş olabilir ve büyüdüğünde hadi gel alalım para aklayalım falan :) çok mu paranoyaklık yapıyorum :D ama ne bileyim abi 16 milyar dolar az paramı değil valla.. kesin kara para aklama ve beyaz işleri mi var acaba.. Kurtlar vadisi yarın akşam nasipse konu bu olacak sosyal medyada dönen kara para teorileri :D çok selamlar..

  (Zengin olamayan Yazılımcı kafayı sıyırdı)

 11. Facebook messenger için mükemmel bir know how olacak whatsapp bir laf vardır "Dostunu yakın tut düşmanını daha yakın" facebook mobilde en fazla rekabet ettiği özelliklede mesajlaşma alanında ki rakibini elinin altında aldı verilen rakam tarışılır ama tutupta o kadarda para etmez ki gibilerinden işkembeden sallamanında pek bi anlamı yok :) Zuckenber şanslı veled :D

 12. Eyüp Albayrak Eyüp Albayrak

  Artık Türkiye'den böyle projeler çıksın. Bu paraların ülkemize girmesi lazım artık :)

 13. Aygül Hayal Aygül Hayal

  Şimdi google düşünsün. :)

  Gidip weChat'i almasın da...

 14. Mükemmel bir satın alma,nasıl bir reklam modeli oluşturacaklarını merakla bekliyorum.

 15. Kaan Erkol Kaan Erkol

  tek dileğim inşallah whatsapp kalitesini sürdürebilmesi olur reklamsız hızlı stabil ve cok rahat bir konuşma ortamı sunması whatsappı bu noktaya getirdi

 16. Isa Koç Isa Koç

  Yani daha geçenlerde 200milyondan fazla kullanıcısıyla viber 900milyon dolardan satılıyor ama whatsapp 16 milyar. Gerçekten çok ciddir bir rakam. Ürün ne kadar önemli olursa olsun 16 milyar dolar cidden kazık yani.

  Ne diyim. Ama bu işi paraya çeviremezse facebookun battığının resmidir.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   16 milyar doların sadece 4 milyarını nakit ödüyor. Geri kalan tutar hisse senedi satışı :)

 17. Ben akıllıca olmasının yanı sıra çok istekli olduğunu da gördüm. Twitter ciddi anlamda aktiflik konusunda Facebook'u geçti, reklam sistemi de oturdu ve Facebook'un hali hazırda olanından çok daha iyi.

  Üstelik kullanıcıları bile Twitter'ın ileride nereye doğru şekillenebileceğini biliyor. Fakat Facebook'un geleceği belirsiz...

  Chat alanına Twitter bir türlü girmek istemedi konsept bozulucak diye. O zaman ortam Facebook'a kaldı, Mark'ta en azından Chat olayını kapayım dedi.

  Whatsapp ciddi başarılı ellerden çıkan bir ürün. Bütün özellikleri S40 dahil olmak üzere 6 platformdada stabil şekilde kullanılabiliyor. Güzel bir yetenek alması.

  Tabii Prism'den sonra korkutmuyor da değil...

 18. Ferhat Bayram Ferhat Bayram

  abi 16 milyar diyor ya

  adaletin bu mu dunya :)

 19. 16 degil 19 milyar dolar diyelim.

 20. Zuckerberg : Beni en çok çeken, telefonun yaptığı titreşim, köpürtmesi. anlayamazsınız ! :(

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Paraları saçarken çıkan hışırtıyı anlayamazsınız

   Zuckerberg

 21. Zaten belliydi böyle birşeyin olacağı. Şimdide kesinleşip imza attılar :)

 22. Bu nasıl bir değerlemedir inanılmaz.. TÜPRAŞ ın piyasa değeri 4,3 Milyar $

  http://www.bigpara.com/borsa/hisse-detay-bilgileri/TUPRS/

  1. Türk Telekom 9,4 Milyar $

  2. Muhammed Çiftçi Muhammed Çiftçi

   Değerleme ile olacak iş değilki bugün Tüpraş satılığa çıkarılsa değerlemesinden 4 5 kat fazla rakama satılabilir tamamen alıcının ne kadar istekli olduğuna bağlı. Siz bir ürün almak istediğiniz o ürün tek ise fiyatı 1 tl de olsa almak için 10 tl yi gözden çıkarabilirsiniz çok ihtiyacını var ise. Bugün Apple'ın marka değeri 70 80 milyar $ sanıyormusunuz ki bugün Apple satılığa çıksa o fiyattan satılıcak en az 2 3 kat fiyatına alıcı bulur. Lütfen değerleme ile satınalmaları birbirine karıştırmayın.

 23. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bu iş microsoft'un skype satın almasına dönecek gibi. çıkaramazlar bu kadar parayı. Sadece kullanıcı için bu kadar para verilir mi? Bence facebook son dönemde kaybettiği ilgiyi geri kazanma derdinde. Yok olup gidecekleri artık internet eski moda işi olmaktan öteye geçemeyeceklerinden korkuyorlar. O yüzden genç ve popüler ve dinamik girişimlere yöneliyorlar O yönde iyi bir adım ancak fiyat uçuk gerçekten!

  1. Muhammed Çiftçi Muhammed Çiftçi

   Facebook'un ilgi kaybettiğini nerden çıkardınız? Bugün reklam geri dönüşlerinde facebook google dan daha etkin geri dönüşler sağlıyor istediğiniz kitleye çok daha rahat ulaşıyorsunuz reklam verirken. Reklam hedeflemeleri çok sağlam. Kullanıcı sayısına gelicek olursak twitter ile karşılaştırılıyorda twitterın facebooka yetişebilmesi için kullanıcı sayısını 5 katına çıkarması lazım aradaki fark dağlar kadar. Ayrıca ileirki zamanlarda görüceksiniz ki twitter çok daha hızlı düşüş yaşicak çünkü yapılıcak şey sınırlı profil olayları vs sohbet ortamı yok bir saman alevi gibi yükselip düşüşe geçtiğinde ise çakılıcak. Facebook yönetimi de bunları görüyor bu yönde satın alımlar yapıyor fiyat az çok pek önemi yok adamların para sıkıntısı yok şahsi serveti 30 milyar olan birisine para çok verdin diyemezsiniz. Instagram Whatsapp bunlar hep stratejik satın alımlar.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @Muhammed Çiftçi: Facebook'un reklam geri dönüşlerinde Google'dan daha etkin olduğunu söylemek için elinizde nasıl bir veri var? Facebook'ta yapacağınız reklam durumuna göre artıları var fakat, hiçbir zaman Google'da gibi ihtiyacınız olan bir şeye göre yapılan aramaya uygun doğru reklamı göstermeyi başaramaz. İkisini kıyaslamak elma ile armudu bir tutmak gibi bir şey. Facebook'ta ilgi alanlarınıza göre reklamlar çıkabilir ama reklamların büyük bir bölümü sizin ihtiyacınız olmayan alakasız şeylerle dolu. Biraz araştırdığınızda ne demek istediğimi anlarsınız...

   2. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Bununla ilgili bir çok istatistik yayınlandı. Facebook' ta zaman geçirme geriliyor. Ayrıca google reklamlarından daha etkili olduğuna herkes güler sanırım.

   3. Muhammed Çiftçi Muhammed Çiftçi

    Aktif bir reklam veren olduğum için söylüyorum bunları zaten bol keseden sallamıyorum. Siz bir siteye reklam verirken ne kadar çok kullanıcı odaklı reklam verebiliyorsanız o kadar çok iyi geri dönüş alırsınız. Ben facebooka verdiğim reklamlarda google da verdiklerime göre daha iyi geri dönüşler alıyorum. Senin anasayfan da çıkan reklamdan bahsetmiyorum ben. Bir gönderiyi öne çıkarmak istediğiniz istediğiniz kritere göre sınırlama yapabiliyorsunuz bu sayede reklamınız tam olarak istediğiniz kitleye ulaşıyor. @Enver Gökmen bir kullanıcı facebook da ortalama 30 dk geçiriyor günlük buda rekordur şu anda twitter da 10 dk google da ise 20 dk ortalama süre geçirme gerisini siz hesaplayın.

 24. Başarıymış, büyük bir işmiş, iyi bir satışmış vs, yapayın arkadaşlar. Yazılım dünyasında bir mesajlaşma altyapısından daha değerli bir iş ve bu işi yapan şirket mi yok ki en büyük satınalma whatsup ile yapılıyor?

  Instagram satın almasında da soru işaretleri olmuş hemen geçiştirmişlerdi. Bu bana büyük bir para babasından başka büyük para babasına para aktarma operasyonu gibi geliyor.

  Türkiyeden de böyle projeler çıksın talepleri olmuş arkadaşlarımızın. Sıfır reklam ile günlük bilmem kaç milyar mesajı çok sade/güzel/başarılı bir client üzerinden milyonlarca insana ulaştıran bir servisin nerden para kazandığını sanıyorsunuz ki bizim de böyle projelerimiz olsun diyorsunuz.

  "Some thing wrong" kardeşim, "some thing wrong"

 25. Birileri bu rakamları abartıyor sanırım. WhatsApp, İş Bankası'nın piyasa değerinden yüksek bir rakama satılmış.

  Üzgünüm ama hala çok konuşuyoruz az iş yapıyoruz!

  Türkiye'de sektör = kısa yoldan parayı bulmak.

 26. Line ve whatsapp ... Facebook'a tek rakip olabilecek uygulamalar olarak gosteriliyordu. Bu satin alma Facebook'un tabanini iyice saglamlastirdi. Benim icin dusundurucu olan bu satinalmanin parasinin bizlerden yani reklam verenlerden cikacak olmasi, Hersey dahada parali, eskisinden dha fazla para odeyecegimiz bir modelde olacak facebook ta.

 27. Facebook'un yöneticileri sadece Facebooka odaklanmıyor. Adamlar heryere olta atıyorlar. En doğrusuda bu. İlerde arama motoru olarakta kullanıldığını düşünürsek Facebook çok sağlam işler yapıyor.

 28. Altay Bilgin Altay Bilgin

  16 Milyar Dolar vay be. WhatsApp bildiğimiz Facebook'u kazıklamış. Umarım whastapp'tada sürekli sağda solda reklamlar görmeyiz bundan sonra...

 29. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Aslanoba Capital bu kadar projeye ort. 30 milyon $ yatırım yaptı. Bu parayı zamanında direk WhatsApp'a yapsaydı ki benim param olsa yapardım... Şuan yatırdığı parayı çok rahat 15'e katlamıştı...

 30. Bir şirketin değeri, entelektüel sermaye değeri ve marka değeri nasıl hesaplanır?

  http://www.patronturk.com/bir-sirketin-piyasa-degeri-nasil-hesaplanir

 31. Seçkin Seçkin

  Snapchat kurucusu Evan Spiegel'in mutfağa ilerleyip bir bardak buz gibi su içmesini tavsiye ediyorum. Şahsen ben 3 milyar dolarlık cash ikinci teklifin ardından rakamı katlayarak Mark'ın Spiegel'in kapısını tekrar çalacağını düşünüyordum. Benim için büyük sürpriz oldu. Gitti paralar:)

  WhatsApp dünyanın en harika, über, süper uygulaması elbette ki değil. Ama bedava. En son ne zaman SMS attığınızı fark ettirmeyecek kadar hayatınızda ve alışkanlık yaratmış durumda. Bir pazarlama harikası ve bence bu bir başarıdır. Rakamlar da bunu gösteriyor.

  Öte yandan, Mark Zuckerberg bir sabah uyanıp bu kararları almıyor. Ekibinde internetin icadından bu yana online dünyadan ekmek kazanan profesyonel abi ve ablaları; dünyanın gideceği noktaya hayal edebilecek kadar boş zamanı var. Onun dünyasında her şey mümkün ve ulaşılabilir görünüyor. O da gidip istediğini alıyor. Hangimiz almazdık?

  Yakın zamanda bu tarz büyük değerlemelere ulaşacak bir Türk markası olacağını sanmıyorum. Olmasını elbette ki isterim ama iddialı, çılgın ve cesur insanların burada mücadele etmek yerine ABD'ye yerleştiklerine dair her gün yeni bir hikaye duyuyorum. Beyin göçü yerini girişimci beyin göçüne bıraktı. Melek ve VC yatırımcılığının içinin bu kadar boş olduğu, her şeyin mükemmel bir gösterinin parçası olduğu bir ülkede başka bir seçenek kalmıyor.

  Neyse. Gidip WhatsApp'ımı kontrol edeyim:)

 32. Neyse bizi R10 paklar. 10 liraya logo yapılır, 50 liraya script yazılır

 33. Bu satış kapitalist fakirlerin hikayesidir. Bu satıştan biz girişimcilerin çok şey öğrenebileceğimizi düşünüyorum.

  http://2kere2beseder.com/2014/02/20/whatsappin-16-milyar-dolara-facebooka-satisindan-ogrendiklerimiz-2/

 34. Başlıkta 19 milyar yazıyor ancak yazının içine girildiğinde 16 milyar yazıyor. Hangisi doğru acaba?

  1. Konunun detayları yazının içerisinde yer alıyor. Facebook, WhatsApp'ı 16 milyar dolara satın aldı. Ancak bu anlaşmadan çalışanların sahip olduğu hisseler yok. Facebook anlaşma şartlarına göre bir süre sonra (4 yıl) bu kalan hisselerin tamamını 3 milyar dolar karşılığında satın alacak. O zaman satışın değeri toplamda 19 milyar dolara ulaşacak. Ancak şu anda Facebook'un şirketin kontrolünü almak için harcadığı miktar 16 milyar dolar olduğu için başlıkta bu şekilde yer vermenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz.