GBA'den Joyfoodz'a 300 bin TL'lik ikinci tur yatırım
Yatırım

GBA'den Joyfoodz'a 300 bin TL'lik ikinci tur yatırım

Mayıs ayında Startup’13 etkinliğinde Emre Kurttepeli'nin Galata İş Melekleri'nden (GBA) tohum yatırım yapıldığını duyurduğu Joyfoodz.com'a ikinci tur yatırım geldi. Kişiye özel lezzetli ve doğal atıştırma servisi olarak kendini tanımlayan ve bu yolla 'atıştırmalık'a farklılık getiren Joyfoodz'un bu turda kasasına 300 bin TL giriyor.

Eser Tüzemen ve Murat Barslan tarafından kurulan girişime ikinci turda yatırım yapanlar arasında dikkat çekici isimler var: Alemşah Öztürk, Burak Divanlıoğlu, Cem Soysal, Emre Kurttepeli, Erinç Özada, Fatih İsbecer, Fırat İsbecer, Haluk Elçi, Kaan Boyner, Melih Ödemiş, Önder Öztarhan, Orkun Tekin, Uğur Şeker, Umur Özal ve Ziya Boyacıgiller.

Aldığı ilk yatırımla web sitesini, yazılım altyapılarını, operasyonel  süreçlerini iyileştiren ve müşteri tabanlarını genişlettiğini belirten Joyfoodz.com, geçen süre içerisinde binlerce kişiyi doğal atıştırma paketleriyle tanıştırdığını söylüyor. Joyfoodz yeni yatırımla birlikte hedefini, satış ağını güçlendirmek ve mevcut ürün portföyüne yeni tarifler eklemek olarak belirtiyor.

Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli, Joyfoodz.com'da iş yapan ekibin niteliği ve kalitesinin yanısıra Mayıs 2013'ten bu yana bireysel ve kurumsal müşterilerine internet üzerinden verdiği hizmeti her geçen gün daha da büyütmelerinin, GBA olarak ikinci kez yatırım yapmalarında etkili olduğunu belirtti. Kurttepeli ayrıca Galata İş Melekleri olarak son iki yılda 10 adet girişimi desteklediklerini ve bunun da teşvik değeri olarak yaklaşık 4 milyon TL'ye denk geldiğini söyledi.

Yorumlar (16)
 1. Girisimci Girisimci

  İşin girişimcileri için güzel bir gelişme, tebrikler.

  "Alemşah Öztürk, Burak Divanlıoğlu, Cem Soysal, Emre Kurttepeli, Erinç Özada, Fatih İsbecer, Fırat İsbecer, Haluk Elçi, Kaan Boyner, Melih Ödemiş, Önder Öztarhan, Orkun Tekin, Uğur Şeker, Umur Özal ve Ziya Boyacıgiller"

  15 Kişi = 300.000 TL

  Bu adamların Kanyon'da yedikleri öğle yemeklerinin tutarı bundan fazla eder.

  Katılır mısınız bilmem ama bu "yatırımcılık"tan çok ego tatmini.

  1. Mustafa Kol Mustafa Kol

   Haklısın ama buna riski paylaşma deniyor. Kimse fazla riske girmeyi göze almamış, 20 bin verip ortak yatırıma gitmişler demek ki.

  2. İsmail Kopukyer İsmail Kopukyer

   Çok yanlış. 300 bin den daha fazla yatırıp şirketimi satın alsalardı? Farkındaysan bedava para vermiyor yatırımcılar.

   1. Girisimci Girisimci

    20 bin ile "yatırımcı" olunuyorsa banka kredisi ile bende yatırımcı olayim.

    Bakınız https://angel.co/valuations (özellikle angel fonlara bakmanızı rica ediyorum)

  3. Ordaki o insanlar egodan çok deneyimlerini sunup yardımcı olmak için oradalar ve riski de paylaşacaklar tabiki de. Yatırımcıların çoğunu tanıyorum. Hepsinin farklı deneyimi ve katkısı olacaktır. Hala yatırıma bu gözle bakmayalım. Mesela Fatih bey demişti ki,parayı veren yatırımcı olmak mühim değil,önemli olan katkıda bulunmak. Kendisi Joyfoodz'un müşterisi olduğunu söyledi. Onlar Eski-Pozitron Yeni-MonitiseMEA olarak müşterisiler.140 kişiik şirket için fena değil bence. Zaten 1 senede yatırımdan fazla katkıda bulunuyor müşteri olarak.

   Bu arada Angellist'ten güzel örnek vermişsin ve haklısın ama ben de bir örnek vereyim : http://www.crunchbase.com/company/virool .Y Combinator'dan sonraki seed round'da 22 kişiler. Hepsi için 6 Milyon $ bir sümüklü peçeteden farksız. Ama hepsinin deneyimi ayrı. Troy Carter Lady Gaga'nın menajeri müzik endüstrisinden müşteri getirecek Virool'a,diğer yatırımcının arası Silikon Vadisiyle çok iyi,bir diğeri başka biriyle. Olay zaten budur. Komünite dediğin ekosistem böyle kurulur. Sadece parayla Silikon Vadisi kurulmaz!

   1. Girisimci Girisimci

    Ben bundan farklı dusunmuyorum zaten.

    Fakat Y Combinator ile GBA ayni siklette değil. Ucurumlar var.

    Diğer taraftan mesele tecrübelerden faydalanmaksa GBA'ya 300k karşılığı hisse vermek yerine US'teki herhangi bir incubatore %3-10 arası hisse vermek daha mantıklı olur.

   2. Allahaşkına bu 15 kişinin evlere kuruyemiş servisine ne tür bir deneyim sunduğunu söyleyebilir misiniz? Ayağımızı biraz yere bassak daha iyi sanırım. GBA bu şekilde yatırımlar yapmak istiyorsan ilkokul çocuklarının girişimlerine yapması lazım ki, deneme ve destek amaçlı öğrencilere destek veriyorlar diye varsayalım. Bu hali ile gerçekten anlamsız. Crowdsourcing siteleri bundan daha çok yatırıma aracı olur.

  4. Söylediklerinize katılıyorum yalnız hesabınızda bir hata var. Geçen yılki webrazzi konferansında bu grubun başında olan kişi GBA'da 40 kişi olduklarını ve her yere hep beraber yatırım yaptıklarını söylemişti. Yani yatırım yapıldığı söylenen rakamı 15'e değil, 40'a bölmeniz lazım :)

 2. Osman Ayhan Osman Ayhan

  Sayfada kocaman bir

  "Could not allocate space for object" hatası var.

  Exception olabilir de, bunu handle etmek lazım arkadaşlar...E-Commerce'un 1 numaraları kuralı müşteride güven sağlamaktır...Bu kadar basit bir hatayla güven sarsıp emeğinize yazık etmeyin...

  Bir an önce düzeltmeniz dileğiyle...

 3. e ama tam sipariş verirken...

  ne oldu kredi kartımı yuttu mu atm?

  //

  Server Error in '/' Application.

  Could not allocate space for object 'dbo.Webiza_Order'.'PK_Webiza_Order' in database 'JOYFOODZ' because the 'PRIMARY' filegroup is full. Create disk space by deleting unneeded files, dropping objects in the filegroup, adding additional files to the filegroup, or setting autogrowth on for existing files in the filegroup.//

 4. Dün haberinizden sonra sipariş vermek için girdim ve tüm bilgilerimi girdikten sonra ödemeyi tamamlamak istediğimde sepet sayfası komple hata verdi. Durumu firmaya bildirdim ve ne yazık ki bir dönüş dahi alamadım. Neyse kendilerine başarılar

 5. Uzun süredir kullandığım ve ürünlerini sevdiğim bir websitesi. Bu tarz farklı projelere yatırım yapılıyor olması sevindirici. Ekibe başarılar diliyorum.

 6. Mrb,

  3 mio gerekseydi 3 mio da yapılabilirdi. 300K gerekli imişo kadar yapılmış.. Hedef kitle, öğle yemeğini geçiştirmek isteyenler ve içerikten anlaşıldığı kadarıyla bayanlara yönelik-diyet basamaklı bir iş.

  Bir de şunu düşünmek gerek; demek ki an itibarıyla daha iyi bir proje yok... öyle ise bundan cesaret almak gerekir diye düşünüyorum.

  Eleştirirken bir de işe başlamanın kendini vakfetmenin bu proje üzerinden gelecek aramanın saygı duyulması gereken bir durum olduğu dikkate alınmalı.

  Girişimci gruba başarılar dilerim.

  1. Girisimci Girisimci

   Girisimciler kesinlikle basarili. Burada sayılan teknik hatalar adı üstünde teknik detay. Bu arkadaslar mutlaka cok ileriye tasirlar işlerini.

   En kotu ihtimalle batarlar. Batarlarsa baska bir iş başarırlar. Girişimcilik budur zaten.

   Mesele yatırılan miktar değil zaten, yatıranların kendilerini konumlandırma şekilleri. Dave McClure (500.co) daha ucuz diye MBA yapmak yerine investment yapmayı tavsiye etmişti bizim "VC" ve "Angel"larımıza. Konu tam olarak budur.

  2. Gba'nın kurucusu ve bu yatırımın hissedarlarından Emre Kurttepeli'nin “Eskiden 100 bin TL ile bir e-girişim kurabiliyordunuz, şimdi 500 bin TL olmadan başlamak manasız.” lafını burda hatırlatmak isterim. Joyfoodz'da bir ticaret yapıyor. Ve bu yatırımın 2. TUR yatırım olduğunuda yurkarda yazıyor. Emre Bey'in giriş bariyerinin altında, büyüme yatırımı alıyor joyfoodz.

   Ben bu durumdan şunu çıkarıyorum. Gba'da manasız işlerin peşinden koşuluyor. Ben demiyorum, Emre Bey diyor. Bakın yukarıda.

   Sende şimdi 3 milyar gerekse 3 milyar yatırırlardı diyorsun. Minimum giriş bariyerini 500 bin koyan birinin 2. Tur yatırımında 300 bin yatırıyor. Gerçekten inanıyormusun 3 milyar yatıracak vizyonda olduğuna Gba'nın?

 7. Çetin Yılmaz Çetin Yılmaz

  molapaketi.com un clonu olmuş, onlar battı, inşallah bu arkadaşlar başarılı olur.

  https://www.google.com.tr/search?q=molapaketi.com&tbm=isch

  Üzülerekte olsa yukarıdaki tüm yorumlara katılıyorum, doğru girişimi bulmada sanki sıkıntılarımız var yada bizden çıkan girişimler kopya eticaret sitelerinden ibaret. bakınız etohum#15