Yerli f-ticaret girişimi: Shop & More
Yeni Girişimler

Yerli f-ticaret girişimi: Shop & More

Geçtiğimiz yıl üzerine en çok konuştuğumuz konulardan birisi de sosyal ticaret ve f-ticaret (Facebook üzerinden e-ticaret) olmuştu.

İzmirli ajans Grafiket de bu alanda bir çalışmaya imza atarak, Shop & More adını verdiği bir f-ticaret altyapı hizmetini devreye soktu. Shop & More müşterileri, e-ticaret altyapılarını Facebook'a taşıyabiliyorlar.

Shop & More'un yönetim paneli üzerinden Facebook'ta mağaza kurabiliyor ve Facebook sayfaları aracılığıyla bir f-ticaret platformuna sahip olabiliyor.

Screen Shot 2014-02-16 at 18.34.52

Grafiket'in verdiği hizmet kapsamında, Shop & More için uyumlu olarak kurulan bir e-ticaret sitesinin aynı zamanda f-ticaret versiyonu da kurulabiliyor. Kısacası e-ticaret altyapısı için Shop & More seçildiğinde, e-ticaret sitesini ve Facebook'taki f-ticaret mağazasını bir kullanıcı aynı panel üzerinden yönetebiliyor, ürünlerin stok yönetimini ve güncellemesini aynı panelden yapabiliyor.

shop_and_more

Aynı zamanda bir ajans olarak hizmet veren Grafiket, müşterilerinin f-ticaret sitelerinin tasarımlarını da gerçekleştiriyor. F-ticaret altyapısı üzerinden kampanyalar da oluşturulabiliyor. Her ne kadar pek çok kişi sosyal ticaret ve f-ticaret konusunda umutsuzken, çok sayıda insanın Facebook'ta yer alıyor olması e-ticaretçiler için halen bir umut olarak gözüküyor. Fakat bu işi deneyip çekilen firmaları düşündüğümüzde,  f-ticaret konusu hala akıllarda soru işareti bırakıyor.

Yorumlar (10)
 1. Arayüzü kodlaması kendine ait olmayan bir sistem, belki biraj daha orjinal olsa dikkat çekerdi. bknz http://goo.gl/IZD5bj

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Neden tasarımın orjinalliğine bu kadar önem verdiniz? Tema alındığında orjinalliğini mi kaybediyor veya f-ticaret müşterisi önce araştırma yapıp, acaba bu tasarım alıntı mı/çalıntı mı ona bakıp mı f-ticaret müşterisi olmaya karar veriyor?

   Themeforest'ta 20 dolara mal edilebilen güzel bir tasarım için niye X adam/gün, Y TL gibi bir maaş kaynak ayırmalı firma? Asıl işine (f-ticaret) odaklanması daha güzel olmaz mıydı?

   Şirketle bağlantım yok. Bu ve diğer haberlerdeki yorumları okuyunca Webrazzi okuyucularında kronikleşmiş bir durum seziyorum: Fikrin, işin, tasarımın sıfırdan mı üretildiği, yoksa başka birisinden/firmadan mı alındığı/çalındığı.

   Usülünce bir iş fikrini, modeli veya temayı kullanmanın gerekli, Amerika'ya yeniden keşfetmenin emek israfı olabileceğini düşünmesi gerekiyor artık Webrazzi okuyucularının.

   Selamlar.

   1. Beren Baltacı Beren Baltacı

    Söz konusu girişimin sahibi bir reklam ajansı olunca tasarım ile ilgili gelişmelerin orjinal olmasının beklenmesi son derece doğal bir durum. Umarım ajansda diğer yaptıkları basın ilanlarında, kurumsal kimlik tasarımlarında sizin gibi Amerika'yı yeniden keşfetmeyelim açalım şurdan iki hazır template hazır logo alalım demiyordur.

    Ayrıca dijital bir girişimde en önemli unsurlardan biri tasarımdır, "buna niye odaklanılıyor" gibi mantıkda oldukça ilginç!

    Bende sizin gibi "Amerikayı yeniden keşfetmeyelim" mantığında olan webrazzi okuyucularının düşünce yapılarının değişmesini umuyorum.

    Saygılar.

  2. Sistem doğru işlediği sürece tasarımın çok fazla bir önemi yok. İleride tasarımı yenileyebilirler. Önemli olan problemsiz bir biçimde süreçlerin işleyebilmesi.

   1. Beren Baltacı Beren Baltacı

    Bence çok önemli internet üzerinden sık sık alışveriş yapan biri olarak farkında olmasam bile ilk kriterimdir tasarım. Bana güven vermesi, kurumsal imajı olması benim alışveriş yapmamda tercih sebebidir. Sonuçta ben bu sitede kişisel bilgilerimi paylaşacağım kredi kartı bilgilerimi paylaşacağım.

    Müşteri sistemin arkasında ne olup bittiğine bakmaz, alışveriş yaptıktan sonra ya da işleme aşamasında sıkıntı yaşarsa o zaman notunu verir. Şuan bizde yeni ve farklı bir e-ticaret girişimiyle uğraşıyoruz ve tüm ekip olarak yazılımın arka planıyla uğraştığımız kadar, tasarımcıya fikirlerimizi söylüyoruz nasıl daha güzel etkili bir imaj çekeriz bunun derdindeyiz.

    Tüm dünyada başarılı olmuş girişimleride görüyoruz onlarda biliyor 20 dolara hazır template alıp site açmayı!

    Ama doğru bi tek akıllı biziz!

  3. Volkan Kaplan Volkan Kaplan

   "arayüz kodlaması" terimi ile cümle kurabilen birinin ahkam kesmesi sadece bizim ülkemizde olabiliyor ne yazık ki. koskoca f-ticaret arayüzden ibaret değil mi? o ajansta çalışan tasarımcılar, geliştiriciler sizin gibi nadide insanlar ile çay içemeyecek kadar yoğundurlar. Yapamıyorsanız örselemeyin hiç olmazsa.

 2. Volkan Kaplan Volkan Kaplan

  f-ticaret aslında gelmiş geçmiş en büyük patlamayı ve sıçramayı yaşatacak olan bir buluş-girişim tabanı olması gerekirken; tüm dünyada ard arda yaşanan krizler sebebi ile arka planda kaldı. Fakat bunu fırsat bilerek f-ticarete girmiş firmaların yurt dışında %300'den fazla kar artırımına gittiğini görebiliyoruz. Facebook onaylı milyonlarca hazır müşteri varken, e-ticaret'in büyük reklam payını sağa sola saçmaya gerek olmadığını düşünmüşümdür hep.

  f-ticaret güzel bir girişim. shop&more sitesine baktığımda ikna edici geldi.

  Üretici olsaydım kesinlikle denemek isterdim. Yatırımcı ajanstaki arkadaşların eline sağlık. Teşekkürler

 3. Görkem Bozkır Görkem Bozkır

  Arkadaşlar, öncelikle shop&more sistemine göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkürler. Eleştirisel yorumların tamamını dikkate alıyoruz. Çünkü bu projeye başladığımızda ciddi bir araştırma yaptık ve f-ticaret'e olumsuz yaklaşımların çoğunlukta olduğunu gördük. Aslında sistem doğru yönetilirse ciddi bir avantaja dönebileceğini düşündüğümüz bir çok nokta vardı. Bunları da ancak doğru yönetim ile başarı hikayeleri oluşturarak kanıtlayabileceğimizi anladık.

  Öncelikle söylemeliyim ki, Grafiket Adworks aslında bir dijital ajans değil. Marka İmaj ve Konumlandırma üzerine hizmet ağını oluşturan ve buna göre kadrolaşmış tüm hizmet ajansı. Shop&More f-ticaret sistemi bir müşterimizin bilinirliliğinin artması ve rakiplerinden farklılaşması için ürettiğimiz bir proje. Bu projeye başlamamızdaki amaç müşterinin f-ticaret sistemini kullanıp alıp binlerce ürün satması değildi. Amaç farklılaşmak, Türkiye'de ilk olmanın avantajını kullanmak, kendimize marka için bir hikaye oluşturmaktı. Ancak sosyal medya yönetiminde günlük ürün paylaşımı, yok günaydın, yok iyi hafta sonları gibi paylaşımlar yerine böyle bir aplikasyonla facebook'u marka için 365 gün çalışan bir showroom'a dönüştürmekti. Açıkcası ilk projemizde online satış anlamında istediğimiz ciroya ulaşamasakta markanın sektöründe bilinirliliğinin artmasına, reklam maliyeti harcamadan sayfa hayranlarının ve etkileşiminin artmasına, başka bölgelerde bayi bulmasına ve toptan satış yapmasına ciddi bir katma değer sağladık. Kısacası f-ticaret aslında sadece bir tanıtım aracı olarak ortaya çıktı. Dünya'da yapılan diğer örnekleri incelediğimizde f-ticaret oluşumu firmanın kendi aplikasyonu içinde sizin mağaza açmanızı ama ödeme gibi birçok online satış hareketlerinin sizin kontrolünüz dışında olduğunu gördük. Bizden önce f-ticaret sistemi adı altında normal e-ticaret sitenizdeki ürünlerin facebook sayfanız içinde bir tab'ta listelenmesi gibi aplikasyonlar geliştirildi. Ancak bu herkesin yapabileceği kolay bir uygulama. Bu şekilde f-ticaret adı altında yapılan uygulamalar sizin facebook'un en önemli paylaşım araçlarından faydalanmanıza olanak tanımıyor. Örnek olarak, facebook arkadaşlarını davet et, para puan kazan, Doğum günlerinde otomatik olarak sayfa hayranlarına indirim kuponu gönder, ürünü paylaş para puan kazan, facebook içinde ödeme yap gibi. Biz shop&more a ilk diyoruz çünkü shop&more tek panelden hem e-ticaret sitenizi hem de f-ticaret sitenizi yönetebileceğiniz, ödeme işlemlerinin tamamını facebook'tan çıkmadan yapabileceğiniz, hedef kitlenize, demografik bilgilere göre ürün tanıtımı yapabileceğiniz tek sistem. Biz de yolun daha çok başındayız. Sistem müşteri deneyimleri ile birlikte gelişmeye devam ediyor. Sosyal Medya hayatımızın her anında bizi onlline olmaya davet ederken sosyal medya alışverişinin mutlaka birgün çok aktif olacağı kaçınılmaz.

  1. Hocam önce bir paragraf vermeyi öğrenin de, sonra okuruz uzun yazılarınızı. Gözlerimize yazık.

 4. Bora Altıntaş Bora Altıntaş

  Böyle yerli girişimlerin olması gerçekten sevindirici. Sistemi inceledim oldukça kolay ve esnek. Ellerinize sağlık