Mozilla, Firefox'a reklam almayı planlıyor

Mozilla, Firefox'a reklam almayı planlıyor

firefox-logoMozilla, internet tarayıcısı Firefox üzerinden reklam almaya başlayacağını dün duyurdu. Evet, yanlış duymadınız, bir süredir reklam endüstrisiyle savaş halinde olan Mozilla'dan bahsediyoruz. Şirketin içerik servislerinden sorumlu Genel Müdür Yardımıcı Darren Herman'ın Mozilla resmi blogunda paylaştığı habere göre, Firefox'un yeni kullanıcıları artık açılış sayfasında, reklamlar ve sponsorlu sayfalarla karşılaşacak.

Mozilla, geçtiğimiz Mart ayında, reklam verenlerin kullanıcı bilgilerini takip etmesini zorlaştıran özellikleri tanıttıktan sonra özellikle reklam endüstrisinin şimşeklerini üzerine çekmişti. Bunun ardından Mozilla, biraz alttan alarak, Temmuz ayında, kişisel bilgilerin, kullanıcıların mahremiyetini zedelemeyecek şekilde aktarılmasını sağlayacak yeni bir versiyonla çıktı karşımıza.

Mozilla'nın "Directory Tiles" adını verdiği yeni programıyla gelen değişikliği Herman şöyle özetliyor:

Screen Shot 2014-02-12 at 11.43.49 AM

Firefox kullanıcıları yeni bir sekme açtıklarında 9 adet dikdörtgene (tile) bölünmüş boş bir sayfa görüyorlar. Tile'lar kullanıcıların en sık ve en son ziyaret ettikleri sayfalara göre zamanla dolmaya başlıyor. Bunun yerine Directory Tiles programı, ilk kullanıcılara önceden hazırlanmış paket içerikler sunacak. Tile yerleştirmelerinin bir kısmı Mozilla'ın kendi ekosisteminden, bir kısmı ise lokasyona göre popüler olan sitelerden yapılacak. Bu içeriklerin diğer bir bölümü de seçilen iş ortaklarının sponsorlu sayfaları olacak. Bunların sponsorlu içerikler olduğu açılış sayfasında belirtilecek.

Herman'ın yazısına bakarak, Mozilla'nın reklam endüstrisiyle arasındaki buzların erimeye devam ettiği sonucunu çıkarıyoruz. Herman, IAB Yönetim Kurulu Başkanı, Randall Rothenberg'in Mozilla'yı, geçtiğimiz hafta Yıllık Liderlik Toplantısı'na davet ettiğini söylüyor. Bu teklifle oldukça heyecanlanan Mozilla ekibi, bu fırsatı hemen değerlendirmiş.

Her man Directory Tiles ile ilgili heyecanlı olduklarını söylüyor ve şu yorumda bulunuyor: "Directory Tiles, kullanıcılarımıza kendiliğinden bir değer sunuyor, ve bizim güven ve şeffaflıkla daha iyi bir İnternet vizyonumuzla örtüşüyor. Bu, Mozilla'nın bir proje olarak daha çeşitlendirilmiş ve sürdürülebilir hale gelmesine yardımcı olacak. Henüz bütün bir ürünün yol haritası üzerinde çalışmamış olsak da, içerik ortaklarıyla fırsat hakkında konuşmaya başladık. Doğru kullanıcı deneyimini yakalar yakalamaz Directory Tiles'ı yeni Firefox kullanıcılarına göstermeye başlayacağız."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.