Mozilla’dan kişileştirilmiş içerik ve reklam açılımı
Web Tarayıcılari

Mozilla’dan kişileştirilmiş içerik ve reklam açılımı

Söz konusu mahremiyet ve kullanıcı gizliliği olduğunda Mozilla çoğu zaman kullanıcının lehine tutumlarıyla tanınır. Firefox’taki reklam ağlarının kullanıcı bilgilerini takip etmesini zorlaştıran özellikler çoğu ileri seviye kullanıcı tarafından son derece olumlu karşılanırken, reklamcılar için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil.

Fakat Mozilla bu kez reklamcıları mutlu edebilecek bir yenilik duyurdu. Mozilla’nın Mozilla Labs blog’unda yer alan açıklamaya göre web siteleri özel bir API yardımı ile kullanıcıların ilgi alanlarına dair bilgi elde edebilecekler. Bu da web sitelerinin kullanıcılara özel olarak kişileştirilmiş içerik ve tabi ki reklam gösterilmesini mümkün kılabilecek.

Web siteleri ve reklamcılar için güzel haber. Peki ya kullanıcılar için?

“Çoğu zaman kullanıcılar farkında olmadan daha iyi bir tecrübeye sahip olmak karşılığında kişisel bilgilerini veriyorlar” diyen Mozilla, aynı amaç için daha iyi bir yol olabileceğini söylüyor. İlk olarak geçtiğimiz yılın sonlarında bu konuya değinen Mozilla’nın yapmak istediği şey temel olarak kişisel bilgilerin, kullanıcıların mahremiyetini zedelemeyecek şekilde aktarılması.

Gereksiz bilgi vermeden kişiselleştirme

Bunun için Mozilla, Firefox kullanıcılarının tarayıcı geçmişlerinden bir profil oluşturarak, kullanıcının bir web sitesini ziyaret ettiği oturum esnasında sadece bu profile dair sınırlı bilgileri API yardımıyla karşı tarafa aktarmak. Bu sayede web sitesinin elinde sadece o oturum süresince kullanabileceği ve kullanıcının gerçek kimliğini ortaya çıkartmayan veriler olacak. Karşılığında da web sitesi ilgili kullanıcıya göstereceği içerik ve reklamları kişiselleştirilmiş olarak aktarabilecek. Tabi ki Mozilla bu yapıda kontrolün her zaman kullanıcıda olacağının da altını çiziyor.

Mozilla’nın bir süredir üzerinde çalıştığı bu yapı teoride oldukça mantıklı görünüyor. Kişiselleştirilmiş içerik ve mahremiyet endişeleri arasındaki dengeyi kurmanın akla yatkın bir yolu bu olabilir. Üstelik Mozilla’nın kullanıcı dostu imajının da bu projenin benimsenmesinde olumlu rol oynaması muhtemel.

Diğer yandan Mozilla’nın bir süredir konuyla ilgili taraflarla da görüştüğü biliniyor olmasına rağmen, bu uygulamanın ne zaman somut olarak hayata geçeceği şu an için belli değil.

Söz konusu kullanıcı mahremiyeti olduğunda kullanıcıların yorumları da büyük önem taşıyor. Bu yüzden sizin de hem Mozilla’nın bu projesi, hem de bu konudaki diğer yaklaşımlarla ilgili görüşlerinizi yorumlarda paylaşmanızı umuyoruz…

Yorumlar (2)
  1. Bu konu ile ilgili yakın zaman önce yaşadığım durumu kendi blogumda yayınlamıştım. Özetlemek gerekirse;

    "Geçenlerde Hepsiburada’da sepetime Pilsan salıncak eklemiştim. Yaklaşık 2 hafta önce eklediğim ürün hala sepette duruyor. Buraya kadar her şey normal. Anormal tarafı ise bundan sonra başlıyor...

    Şimdi bana paranoyak diyeceksiniz ama, kaç gündür internette girdiğim birçok sitede, sepetime eklediğim ürün Google reklamlarında karşıma çıkıyor. Reklamı veren kim mi? Bir tahmin edin bakalım: Hepsiburada.com Sadece bu kadar mı? Değil tabii ki. Sepetime eklediğim salıncağın dışında, yine Hepsiburada’nın verdiği reklamlarda sürekli olarak karşıma farklı salıncak seçenekleri çıkıyor. Yine yakın zaman önce sepetime ekleyip, sonradan sildiğim kart okuyucu da bu reklamlarda karşıma çıkıp duruyor. Bitti mi? Hayır tabii ki. Hepsiburada’da en çok ilgilendiğim kategüriler, Google reklamlarında hep karşımda. "

    http://www.zondakika.com/google-beni-mi-gozetliyor-hepsiburada-ile-birlikte/

    1. Çerezleri silseydiniz sürekli aynı şeyleri görmezdiniz. Google adsense politikasında bu durumu açıkça belirtiyor...