İnternette gerçekleşen ilk 10

İnternet kullanımının küresel ölçekte artması, mobil odağında büyüme, sosyal medyada kişi başında geçirilen süre haberleri güncel konular arasında bulunsa da bugün internetin ilk zamanlarına gidelim.

İnternette satılan ilk üründen, ilk e-postaya, ilk internet bankacılığı uygulamasının aralarında bulunduğu internetin ilk 10'unu sizin için derledik.

İlkler unutulmaz demenin çok mümkün olmadığı internetin hızında kaybolmuş belki de daha önce hiç duymadıklarınız ilker yazıda yer alıyor. Her geçen gün büyümesini sürdüren e-ticaret pazarının temeli olan internette satılan ilk ürünün uyuşturucu olması gibi dikkat çeken bilgilerin bulunduğu listede Amazon ve eBay'de satılan ilk ürünler de yer alıyor.

İlk E-Posta

ilk-epostaBugün yüzlercesi okunmadan silinen e-postanın ilki 1971'de gönderilmiş. Daha önce internet üzerinde mesaj gönderecek başka çözümler olmasına karşın @ sembolüyle bilgisayarlar arası e-postanın temeli atılmış. Ray Tomlinson geliştirdiği @ sistemiyle gönderilen ilk e-posta içeriği konusunda Tomlinson'un hatırlamadığını belirtmesine karşın "QWERTYUIOP" olduğu paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Belirtmeden geçmeyelim ilk gereksiz e-postaysa 1978 yılında Gary Thuerk tarafından 393 kişiye gönderilen e-posta olduğu kabul ediliyor.

İlk Alan Adı

İnternette kaydedilen ilk alan adı nordu.net, 1 Ocak 1985'te kayıt edilmiş. .com uzantılı ilk alan adı ise symbolics.com'da 15 Mart 1985'te kaydedilen alan adı şu an hala açık ve sloganıysa: herşey burada başladı.

İnternete bağlantı yapabilen ilk mobil telefon

nokia-9000-communicatorMobilde büyüme beklentileri bir yana internete ilk defa giren mobil cihaz Nokia'nın 9000 Communicator modeli. 18 yıl önce Finlandiya'da üretilen model, telefon operatörlerinin yüksek data fiyatı nedeniyle çok fazla kişi tarafından kullanılmasa da Nokia için akıllara nereden nereye sorularını yeniden getiriyor.

İlk E-ticaret

amazon-ilk-urunGünümüzde artan e-ticaret rakamlarını konuşuyor olsak da internetten satılan ilk ürün uyuşturucu. 1971'de Stanford Üniversitesi'nin Massachussetts Institute of Technology'le var olan internet bağlantısı üzerinden öğrenciler marjiuna alışverişinde bulunmuşlar. Amazon'da satılan ilk ürün 1995'te Douglas Hofstadter'in kitabı olurken önceki adıyla AuctionWeb yani eBay'de satılan ilk ürünse kırık bir lazer ışık cihazı olmuş.

İlk İnternet Bankacılığı

Günümüzde Google Glass üzerinden bankacılık faaliyetlerine kadar ilerleyen teknoloji, ilk 1994 yılında hizmete sunulmuş. Stanford Federal Credit Union müşterilerine internet bankacılığını sunan ilk banka olmuş.

İlk Arama Motoru

1998'de kurulan ve dünyanın en değerli 2. şirketi olan Google'ın günümüze kadar büyümesini sürdürmesine karşılık ondan daha önce kurulan arama motorları aynı başarıya ulaşamadı. WebCrawler 1994'te sitelerde tamamen yazı temelinde arama yapan ilk arama motoruydu.

İnternete Yüklenen İlk Fotoğraf

internete-yuklenen-ilk-resimGünümüzde Snapchat'e günde 400 milyon fotoğrafın sadece mobilden yüklendiği rakamlar, selfie fotoğraflar derken yoğun bir gündem olsa da internete yüklenen ilk fotoğraf bir albüm kapağı.

İnternete yüklenen ilk fotoğraf Tim Berners-Lee tarafından gerçekleşmiş. World Wide Web'in kurucusu olan Tim, Les Horrible Cernettes albümünün fotoğrafını yüklemiş.

İnternet'in ilk bloğu

Günümüzde blogların geleneksel medya karşısında alternatif olmasının temelini Justin Hall başlatmış. 1994'te günlük olarak başlattığı  bloğunun ismini Justin’s Links from the Underground olarak belirlemiş. . New York Times Magazine'in kişisel blogların babası diye tabir ettiği Justin Hall geçtiğimiz haftalarda bloğunun 20. yılını kutladı.

İlk Banner Reklam

internette-ilk-banner

İnternette gezinirken görmeye alışık olduğumuz ilk Banner reklamı AT&T vermiş. Şimdi Wired olarak tanıdığımız derginin o zamanlar web üzerinden yayın yapan Hotwired için verilen ilk banner reklam aksiyona çağırmasıyla dikkat çekiyor: "Buraya hiç tıkladın mı?"

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.