Apple hisselerini neden geri topluyor?
Analiz

Apple hisselerini neden geri topluyor?

Apple, son iki haftada piyasadan toplamda 14 milyar dolarlık hissesini geri satın aldı. Geri aldığı hisselerin 2 milyar dolarlık kısmını açık pazardan alan Apple, hisselerin geri kalanını da repo olarak aldı.

Bildiğiniz gibi Apple CEO'su Tim Cook  geçtiğimiz hafta verdiği röportajda, Apple'dan gelecek yeni ürünlerle ilgili demeçlere vurgu yapmıştı.

Bundan sonraki stratejisinde daha "agresif" davranacaklarını aktaran Tim Cook, mali beklentileri de karşılamak ve şirketi mali açıdan daha da güçlendirmek istiyor gibi gözüküyor.

Apple'ın hisseleri geri almasının sebebi ise çıkacak yeni ürünlerle birlikte Apple'ın hisselerinin daha da fazla değer kazanacak olması. Yeni ürünler duyurulduktan sonra Apple hisseleri değer kazanacak ve Apple hisselerine talep arttığında Apple şu anda aldığı hisseleri daha yüksek fiyattan değerlendirmiş olacak.

Apple'ın ciddi bir hisse geri toplama adımı atıyor olması, yeni duyurulması beklenen ürünlerine ne kadar çok güvendiğini de aslında kanıtlamış oluyor. Son olarak iPhone 5c ile biraz da olsa hayal kırıklığına uğrayan Apple, yeni ürünlerinin üretim aşaması için de bazı adımlar atmaya başlamış durumda.

9to5Mac sitesinde yer alan habere göre Apple 5 inçlik boyutlardaki iPhone ekranlarının üretim aşaması için safir kristal bileşelerini almaya başladı. Yani yeni gelecek ve Apple'a büyük güç katması beklenen bu ürünün muhtemelen 5 inç'ten büyük olacağını da belirtelim.

Yorumlar (3)
 1. Aysun Bayhan Aysun Bayhan

  Gerçekten güzel bir konu ile daha karşımızdasınız. Apple zaten ürünlerinin kalitesi ile kendini kanıtlamış durumda ve kullanıcı kitlesini oluşturalım uzunca bir süre oluyor. Sizinde dediği gibi yeni ürünleriyle gerçekten büyük ses getirecek ki, hisselerini geri topladı. Aynı zamanda bana göre bu yeni ürünlerde kullanıcı kitlesini de büyütecek muhtemelen. Teşekkürler.

 2. Mert Bulan Mert Bulan

  Haberde yaklaşık olarak 5 inç diyor. Ama siz 5 inç'ten büyük diyorsunuz. İlginç.

 3. Etem Tezcan Etem Tezcan

  apple'da 160 milyar dolar nakit varken 14 milyar dolarlık hisse almış çok mu?

  ayrıca bu alınan hisseler tekrar değerlendirilmiyor editor bey, imha ediliyor ama toplam hisse sayısı azaldığı için fiyatı artıyor.