Apple hisselerini neden geri topluyor?

Apple, son iki haftada piyasadan toplamda 14 milyar dolarlık hissesini geri satın aldı. Geri aldığı hisselerin 2 milyar dolarlık kısmını açık pazardan alan Apple, hisselerin geri kalanını da repo olarak aldı.

Bildiğiniz gibi Apple CEO'su Tim Cook  geçtiğimiz hafta verdiği röportajda, Apple'dan gelecek yeni ürünlerle ilgili demeçlere vurgu yapmıştı.

Bundan sonraki stratejisinde daha "agresif" davranacaklarını aktaran Tim Cook, mali beklentileri de karşılamak ve şirketi mali açıdan daha da güçlendirmek istiyor gibi gözüküyor.

Apple'ın hisseleri geri almasının sebebi ise çıkacak yeni ürünlerle birlikte Apple'ın hisselerinin daha da fazla değer kazanacak olması. Yeni ürünler duyurulduktan sonra Apple hisseleri değer kazanacak ve Apple hisselerine talep arttığında Apple şu anda aldığı hisseleri daha yüksek fiyattan değerlendirmiş olacak.

Apple'ın ciddi bir hisse geri toplama adımı atıyor olması, yeni duyurulması beklenen ürünlerine ne kadar çok güvendiğini de aslında kanıtlamış oluyor. Son olarak iPhone 5c ile biraz da olsa hayal kırıklığına uğrayan Apple, yeni ürünlerinin üretim aşaması için de bazı adımlar atmaya başlamış durumda.

9to5Mac sitesinde yer alan habere göre Apple 5 inçlik boyutlardaki iPhone ekranlarının üretim aşaması için safir kristal bileşelerini almaya başladı. Yani yeni gelecek ve Apple'a büyük güç katması beklenen bu ürünün muhtemelen 5 inç'ten büyük olacağını da belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.