Google, YouTube'un sahte izleyicilerine savaş açtı

Google, YouTube'un sahte izleyicilerine savaş açtı

YouTube İstatistiklere göre YouTube üzerinden bir ayda izlenen videolar toplam altı milyar saat uzunluğunda. Google'a göre bu kanal üzerindeki görüntülemelerin gerçek sayısını yansıtmıyor. Şirket, YouTube üzerinden izleme sayısını artıran yapay sistemlere savaş açtığını güvenlik blogundan duyurdu.

Google'ın açıklamasında YouTube'un video izlemenin yanında insanların biriyle anlamlı etkileşimi için bir yer olduğu vurgulanıyor.

Yazılım Mühendisi Philipp Pfeiffenberger tarafından yazılan blog yayınında bu etkileşimin doğruluğunun Google'da çok ciddiye alındığının altı çiziliyor: "Bazı kötü niyetli aktörler videoların izlenme sayısını yapay bir biçimde artırdıklaırnda, yalnızca hayranları yanıltmıyor aynı zamanda, YouTube'un en önemli ve benzersiz özelliğini olumsuz etkiliyorlar" ifadeleri bulunuyor.

youtube-suspended

Google, YouTube küratörlerini de uyarıyor. Üçüncü şahıs pazarlamacılarla çalışmak isteyenlere dikkatli olmaları gereken noktalar hatırlatılıyor. Google'ın YouTube'un öncelikle reklam verenlerin gözünde güvenilirliğini artırma çabası olarak görülebilir. Ancak ortada garip bir paradoks da var. Google'a "YouTube izleyici satın al" ya da "buy views on YouTube" yazdığınızda oldukça fazla seçeneğe ulaşabiliyorsunuz.

Screen Shot 2014-02-05 at 5.54.38 PM

YouTube tarafından bir başka haber de, Google'ın yeni başkan atamasıyla ilgili. The Information'ın haberine göre YouTube biriminin başına geçmesi beklenen aday Google Reklam Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Susan Wojcicki.

Google'da 16 numaralı çalışan olan Wojcicki, Forbes'un Dünyanın En Güçlü 100 Kadını Listesi'nde, 2011 yılında "reklamcılık dünyasındaki en önemli kişi" ve "şimdiye kadar duymadığınız en önemli Google'cı" diye bahsedilmişti.

YouTube, 2010 yılından bu yana Salar Kamangar tarafından yönetiliyordu. Son bir yıldır ayrılacağı yönünde söylentiler dolaşan Kamagar'ın böyle bir değişiklikle birlikte Google içinde bir birime geçmesi bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.