Amazon 2013'ün sonunda net gelirini artırdı

Amazon 2013'ün sonunda net gelirini artırdı

amazon-2013-q1-logoDünyanın en büyük online perakende şirketi Amazon (Amazon.com Inc) 2013 yıl sonu bilançosunu dün açıkladı. Şirketin net satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 20 oranında artarak 25.59 milyar dolara ulaştı. Asıl dikkat çekici artışsa Amazon'un net gelirlerinde yaşandı. 2013'ün üçüncü çeyreğini 97 milyon dolar net gelirle kapatan Amazon, son çeyrekte net gelirini iki kattan fazla artırarak 239 milyon dolara yükseltti.

Sonuçlardan anlaşıldığı üzere tatil sezonu Amazon'a yaramış. Buna karşın şirket sezon için daha iyimserdi. Dolayısıyla (geçtiğimiz günlerde bilançolarını açıkladığını duyurduğumuz Apple gibi) analist beklentilerinin altında performans sergilemiş oldu. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte şirketin hisse değeri yaklaşık yüzde 8 oranında geriledi.

Ancak geçtiğimiz yılı 39 milyon dolar net zararla kapatan Amazon'un 2013 yılını 274 milyon dolar net gelirle kapatması hissedarları için iyi bir haber. Üstelik Amazon'un bu artışı en önemli gider kalemlerinden olan sevkiyat maliyetlerinin geçtiğimiz yıla göre yüzde 19 oranında arttığı bir dönemde  sağladığının da altını çizmek gerekiyor.

amazon q4 13 Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos ise açıklamasında Amazon'un gelişen katma değerli hizmetlerine dikkat çekti: "Amazon müşterisi olmak için iyi bir zaman. Kindle'ınızı her yerden okuyabilir, Mayday düğmesiyle cihazınız üzerinden hemen teknik destek alabilirsiniz, hatta siprarişlerinizi Pazar günleri bile kapınızdan teslim alabilirsiniz."

amazon sales

Amazon'un yıllık büyümesinde ana katkıyı ise, çok iyi bir lojistik ağa sahip olduğu Kuzey Amerika pazarı sağladı. Buradaki satışlarını yüzde 26 artıran şirketin satışları, 15.3 milyar dolara ulaştı. Amazon'un uluslararası satışları ise yüzde 13 oranında artış gösterdi.

Amazon önümüzdeki çeyrekte bu performansının sürmesini bekliyor. Şirketin 2014 ilk çeyreği için gelir beklentisi 18.2 milyar ve 19.9 milyar dolar arasında. Bu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13'lük bir büyüme beklentisi demek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.