Samsung'un dördüncü çeyrek performansı beklentilerin altında gerçekleşti

Samsung'un dördüncü çeyrek performansı beklentilerin altında gerçekleşti

Samsung'un 2013 yılı son çeyreğinde büyüme hızında yavaşlama beklendiğini, üçüncü çeyrek verilerini değerlendirdiğimiz haberimizde yazmıştık. Ancak şirketin dördüncü çeyrek sonuçları bu beklentilerin de altında kaldı. Samsung, 2011 yılından bu yana ilk kez bir önceki çeyreğe göre net karında düşüş yaşadı.

2013'ün son çeyreğinde Samsung'un net karı bir önceki çeyreğe göre yüzde 11 oranında düştü. Şirketin dördüncü çeyrekte 6.75 milyar dolar olarak gerçekleşen net karı üçüncü çeyrekte 7,72 milyar dolardı. Her ne kadar şirketin satış gelirleri son çeyrekte 54,9 milyar dolara yükselmiş olsa da (bir önceki çeyrekte bu rakam 54,7 milyar dolardı) şirketin karlılık oranı aynı dönemde 0.14'ten 0.12'ye geriledi.

key profitability indicators samsung

Şirketin satış gelirlerinin artmasına karşın karın azalmasında, önemli bir etken şirketin harcamalarındaki dikkat çekici artış. Samsung bu dönemde bir kereye mahsus olarak çalışanlarına yirminci yıl şerefine 740 milyon dolar değerinde bonus dağıttı. Bunun yanında Bloomberg'in haberine göre won'un dolar karşısında fazla değerlenmesi de önemli bir etken. Güney Kore merkezli Samsung satışlarının yüzde 80'ini yurt dışında gerçekleşiyor, won'un değerlenmesi şirketin yurt dışı satışlarının değerini azaltıyor.

Samsung'un beklenmeyen düşüşünün ardındaki en önemli nedenlerden biri de şüphesiz Apple'ın son çeyrekte yeni iPhone'u piyasaya sürmesi. Apple böylelikle Samsung karşısında karlılığı yüksek, üst uç segmentte rekabet avantajı elde etmişti. Samsung mobil bölümünün faaliyet karı 6,2 milyar dolardan 5,06 milyar dolara düşerek, geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 18 azaldı.

income statement samsung

Apple'ın da tedarikçisi olan Samsung'un çip satışlarından elde ettiği karsa 1.84 milyar dolara yükseldi. (Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 1.3 milyar dolardı)

Samsung'un TV ve ev gereçleri ürünlerini içeren tüketici elektroniği departmanının karı ise 648 milyon dolardan 611 milyon dolara düştü. Bundan daha sert bir düşüşse şirketin görüntüleme teknolojilerini altında bulunduran Samsung Display bölümünde gerçekleşti. Samsung Display'in faaliyet karı yüzde 90 oranında azalarak 101 milyon dolara düştü.

Samsung'un beklentilerin ötesindeki bu sert düşüşün ardından toparlanması biraz zaman alacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl sonunda China Mobile ile anlaşan Apple'la rekabetin kızıştığı şu günlerde Samsung'un bir sonraki adımını merakla bekliyoruz.

Açıklama: Kore wonu ile Amerikan doları arasındaki dönüşümler Google kullanılarak yapılmıştır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.