Akıllı telefon satışları yavaşlamasına rağmen Samsung %26 büyüdü

Akıllı telefon satışları yavaşlamasına rağmen Samsung %26 büyüdü

Samsung'un yayınladığı 3. çeyrek raporunda satış gelirlerinin %26 arttığı ama akıllı telefon satışlarının büyüme hızının düştüğünü gösteriyor. Akıllı telefon pazarının iki haneli büyüme rakamlarından uzaklaştığını gelişme dönemininden yavaş yavaş olgunluk dönemine geçmekte olduğunu çıkarım yapabileceğimiz raporda önemli rakamlar bulunuyor.

Samsung'un mobil cihaz satışlarında büyüme hızı düşmüş olsa da gelirlerini artıran kalemlerin başında bir dönem Apple tarafından da kullanılan çipler oluşturuyor. Samsung'un çip satışından elde ettiği gelirler ise %12 artış göstererek 8 milyar dolara yükselmiş. Mobil cihazların satışında artış sadece %2 ile sınırlı kalmış. Mobil Cihazların son çeyrek cirosu ise 33 milyar dolar olarak gerçekleşmiş.

Samsung elektroniğin mobil cihaz ve chipin haricinde elektronikte televizyonlar için ekran üretimi de bulunyor. Samsung elektronik cihazların satışından 57 milyar dolar gelir elde ederken, %15'e yakın operasyon karı ile gelir tablosuna 9.6 milyar dolar karı kaydetmiş.

Raporda 4. çeyrek öngörülerini de açıklayan Samsung'un çip satışlarının artarak devam edeceğini açıklıyor. Yıl sonu hediye döneminin başlaması ile 4. çeyrekte büyümenin biraz daha yavaşlamasını Samsung'un beklentileri arasında yer alıyor. Şirket bu yavaşlama beklentisi ile karlılığın korunması için reklam bütçesinden azaltmaya gideceğini belirtiyor. iPhone 5S ve 5C'nin Eylül ayında yapılan tanıtımın ardından 5 günde 9 milyon adet sattığını düşündüğümüzde Samsung rakibi için oyun alanını genişletmiş oluyor.

3. çeyrekte çip üretiminde gelirlerini artıran Samsung'un karının 9.6 milyar dolarlık karının 6 milyar dolarını hala mobil cihazların oluşturduğunu belirtmekte yarar var. Mobil odağının haricinde de karlılık ve Ar-Ge'yi birlikte sürdüren Samsung yatırımcılarında dikkatini çeken şirketlerin başında geliyor. Samsung son 3 ayda hisse değeri %10 artış gösterirken, şu an piyasa ise değeri 222 milyar dolar seviyesinde. Samsung'un Güney Kore'nin para birimi olan Won olarak yayınladığı gelir tablosunu aşağıda bulabilirsiniz, raporu incelmek isteyenler buradan ulaşabilirler.samsung-3ceyrek-rapor

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.