Princeton: Facebook kullanıcıları yüzde 80 azalacak. Facebook: Princeton tüm öğrencilerini kaybedecek
Sosyal Ağlar

Princeton: Facebook kullanıcıları yüzde 80 azalacak. Facebook: Princeton tüm öğrencilerini kaybedecek

Princeton Üniversitesindeki araştırmacılar geçtiğimiz hafta içerisinde Facebook’un kullanıcı sayısının önümüzdeki dönemde nasıl değişeceğine dair bir rapor yayınlamıştı. Raporda (PDF) 2017 yılına gelindiğinde Facebook’un kullanıcılarının yüzde 80’ini kaybedeceğine dair bir öngörü yer alıyordu.

Her ne kadar sansasyonel olsa da, önümüzdeki 3 yıllık süre içerisinde Facebook’un 1 milyarın üzerindeki kullanıcı sayısının bir kaç yüz milyona gerileme ihtimali kafalarda bazı soru işaretleri de uyandırmıyor değil. Facebook’a göre bunun nedeni araştırmacıların bu sonuca varmak için kullandıkları metodoloji.

Hatta Facebook cevaben yayınladığı raporunda Princeton’ın kendi silahıyla vurdu ve aynı metodoloji ile hesaplandığında Princeton Üniversitesi’nin 2021 yılında hiç öğrencisinin kalmayacağını ortaya koydu. Hatta bir adım daha ileri giderek yine aynı yöntem ile dünyanın ne zaman havasız kalacağını hesapladı…

Princeton: Facebook kullanıcıları yüzde 80 azalacak. Facebook: Princeton tüm öğrencilerini kaybedecek

Facebook, Princeton’daki araştırmacıların “gerçek veriler yerine Google arama verilerini kullanmasını” eleştirerek cevap olarak son derece eğlenceli bir yazı hazırladı. Facebook aynı şekilde Google arama verilerini analiz ederek Princeton üniversitesinin geleceğini inceledi.

Buna göre 2018 yılına gelindiğinde Princeton öğrencilerinin yarısını kaybedecek. 2021 yılına gelindiğinde ise Princeton’da tek bir öğrenci bile kalmayacak. Facebook bunun yanı sıra “hava” kelimesi ile ilgili aramaların sıklığını da incelediğinde 2060 yılında dünyada solunabilecelk hava kalmayacağı sonunucun ortaya çıktığını söylüyor.

Princeton: Facebook kullanıcıları yüzde 80 azalacak. Facebook: Princeton tüm öğrencilerini kaybedecek

Google pek çok konuda hepimizin çok işine yarıyor ama özellikle de Facebook çapındaki işletmelerin önümüzdeki 3 yıllık süreçte nasıl bir gelişim göstereceğini arama sıklığına bağlamak, gerçekten de bilimsellikten oldukça uzak...

Yorumlar (4)
  1. Google arama verilerinin MySpace (cokmus OSN) ornegindeki etkisi baz alinarak hazirlanmis rapor. Dolyisiyla Google arama verilerine paralel olarak cokmus bir "universite" ornegi olmadigindan Facebook celik ayna diyen 7 yasindaki cocukta farksiz duruma dusmus. Neticede Princeton fiili bir muessese; search query'lerine bagli bir varlik degil. Ama Facebook oyle.

    Bilimsellikten uzak olma durumu yok. Su arastirma yillar once MySpace icin yapilmis olsadi bunu soyleyebilirdik.

  2. Facebook gectigimiz yillarda iletisim kurmak icin onemli bir mecraydi ancak ozellikle mobil dunyanin gelismesiyle, insanlar artik zaten istemeseler bile birbirlerine bagli durumdalar. Iletisim kolaylastikca facebook daha da gozden dusecektir. Belki hesaplarimizi kapatmayacagiz ancak orada gecirdigimiz vakit azalacaktir.

  3. Mesut Aktun Mesut Aktun

    Oğuz arkadaşımızın dediği gibi mobil uygulamalar geliştikçe facebook gözden düşmeye başladı. Bu konuya el atıp mobil uygulamalarını geliştirmezse daha da gözden düşeceğini düşünüyorum ben.

  4. Ümit Köse Ümit Köse

    bunu önemseyeceklerinin sanmıyorum

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri