HukukiWeb'de bu haftanın konusu Bitcoin
Webrazzi TV

HukukiWeb'de bu haftanın konusu Bitcoin

hukukiwebde-bu-haftanin-konusu-bitcoin_7176037-70520_640x360WebrazziTV'de geçtiğimiz hafta yayınına başladığımız HukukiWeb'de haftanın bilişim hukuku haberlerini ve dijital dünyadaki hukuksal gelişmeleri ele almaya devam ediyoruz.

Avukat Şebnem Ahi ve Avukat Sertel Şıracı‘nın hazırlayıp sunduğu ve her hafta Çarşamba günleri yayınlanan  HukukiWeb'de bu hafta Bitcoin'e farklı yönlerden odaklanıyoruz. Geçtiğimiz hafta New York'taki ilk ATM'sini açmasıyla gündeme gelen Bitcoin'in yasal arka planı programımızın ana temasını oluşturuyor.

Her türlü soru ve önerilerinizi [email protected] adresinden Twitter’da ise @hukukiweb‘i mentionlayarak paylaşabilirsiniz.

Bu çerçevede Bitcoin gibi ödeme sistemlerinin denetlenme sorununu konuştuk.  İngiltere'de kullanıcıların Bitcoin'ini sigortalayan bir start up şirketinin kurulmasının ardından gündeme gelen güvenlik konularını da programımızda ele aldık. Bitcoin'i çalınan bir kullanıcının yasal hakları gibi popüler konulara da açıklık getirdik.

Yorumlar (1)
  1. Bu Bitcoin'nin zaten en mantıksız noktası bu hukuki yönü. Cüzdanınız çalınırsa savcılığa başvurlabilir demişsiniz ama, devlet bu konuda karşısında muhattap bulamayacak ki. Teknik yetersizlik bir kenara, hiç bir şekilde kanıtlanamaz işlemler söz konusu. Şirketler bitcoinlerin üstüne yatıyor, kimse bir şey yapamıyor. Her şey ortadayken hemde.

    Çoğu insan parasını devlet bankalarına yatırıyor. Özel bankalara bile para yatırırken, ikikez düşünüyor insan. Herkez malının üstünde garanti ister. Bitcoin geleceğin para birimi olarak lanse ediliyor ama bence küçük miktarlarda ödeme yapmanın ötesine gidemeyecektir. Çünkü insanlar büyük miktardaki paralarını bitcoin üstünden işleme tabi tutmaz. Garanti ister.

    Birileri çıkıp, şu büyük şirket bunu yaptı, bu şunu dedi diye gelmesin. Sokaktaki adam o büyük şirketlerin ne yaptığı ile değil, kendi parası ile ilgilenir. Sokaktaki adama inemediğin sürecede, geleceğin yok demektir.