Startupbootcamp, ilk dönemi için başvuruları kabul etmeye başladı

Startupbootcamp, ilk dönemi için başvuruları kabul etmeye başladı

Ülkemizde sayıları son yıllarda fazlasıyla artan girişim ve girişimci destekleme programlarına geçtiğimiz ay içinde bir yenisi daha eklendi: Startupbootcamp.

Bugüne kadar global olarak 80'den fazla girişimciye toplam 14 milyon euro'luk destek sağlayan Startupbootcamp, geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye'de de faaliyete başladı ve 2014 yılı için İstanbul'da düzenleyeceği ilk programın detaylarını paylaştı.

Startupbootcamp'in İstanbul'daki ilk programı için başvurular 5 Ocak 2013'te başlamış. 31 Mart tarihine kadar devam edecek başvurular sonucunda seçilecek olan 10 girişim, 2 Haziran'da 3 aylık eğitim programına başlayacak. Söz konusu 10 girişimin aralarında yabancı isimlerin de bulunacağı yatırımcılara yapacağı sunum, yani Demo Day ise 16 Eylül'de düzenlenecek. Programın takvimi hakkındaki detaylara Startupbootcamp'in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

10 girişim seçecek olan Startupbootcamp, bu girişimlerin tamamına 15 bin euro değerinde tohum yatırımı yapacak. Programın girişimlerden talep ettiği hisse oranı ise yüzde 8. Girişimcilere tohum yatırımı haricinde ofis alanı da sağlayan Startupbootcamp, ayrıca yurtdışı merkezli olmasının ve geçmişinin avantajlarını da girişimcilere açıyor. Öyle ki, program bünyesinde uluslararası olarak 750’den fazla mentor ve 2 bin 500’ün üzerinde yatırımcı yer alıyor.

startup-bootcamp-istanbul-logo

2015'te dikey programlar geliyor

Startupbootcamp'in İstanbul'daki Yönetici Ortağı Gülsüm Çıracı ile konuştuğumuzda 2015 yılı içinde dikey konulara yönelmiş girişim hızlandırıcı programlar düzenlemeyi hedeflediklerini paylaştı. Bir başka deyişle; sadece mobil ya da sadece sağlık alanlarında yer alan girişimlerin olduğu programlar düşünebilirsiniz.

Ayrıca Çıracı'ya gelen başvurular arasında seçim yaparken nelere dikkat edeceklerini sorduğumuzda ise mobil, sağlık ve kentsel uygulama alanlarındaki girişimlerin bir adım daha önde oldğunu paylaştı. Çıracı ayrıca 3 ay sürecek olan eğitim programını çok önemsedikleri için girişimlerin 3 ay boyunca tam zamanlı olarak İstanbul'daki eğitime katılmalarını beklediklerinin altını çizdi.

Startupbootcamp'in İstanbul ayağında mentör olarak da tanıdık isimler yer alıyor. Didem Altop, Kutlu Kazancı, Ertuğrul Belen ve Tuğce Ergül gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 21 kişilik mentör ekibine ek olarak Bahçeşehir Üniversitesi de organizasyonun bizzat içinde bulunuyor.

Program takvimi ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için startupbootcamp.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.