Startupbootcamp, ilk dönemi için başvuruları kabul etmeye başladı
Yatırım

Startupbootcamp, ilk dönemi için başvuruları kabul etmeye başladı

Ülkemizde sayıları son yıllarda fazlasıyla artan girişim ve girişimci destekleme programlarına geçtiğimiz ay içinde bir yenisi daha eklendi: Startupbootcamp.

Bugüne kadar global olarak 80'den fazla girişimciye toplam 14 milyon euro'luk destek sağlayan Startupbootcamp, geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye'de de faaliyete başladı ve 2014 yılı için İstanbul'da düzenleyeceği ilk programın detaylarını paylaştı.

Startupbootcamp'in İstanbul'daki ilk programı için başvurular 5 Ocak 2013'te başlamış. 31 Mart tarihine kadar devam edecek başvurular sonucunda seçilecek olan 10 girişim, 2 Haziran'da 3 aylık eğitim programına başlayacak. Söz konusu 10 girişimin aralarında yabancı isimlerin de bulunacağı yatırımcılara yapacağı sunum, yani Demo Day ise 16 Eylül'de düzenlenecek. Programın takvimi hakkındaki detaylara Startupbootcamp'in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

10 girişim seçecek olan Startupbootcamp, bu girişimlerin tamamına 15 bin euro değerinde tohum yatırımı yapacak. Programın girişimlerden talep ettiği hisse oranı ise yüzde 8. Girişimcilere tohum yatırımı haricinde ofis alanı da sağlayan Startupbootcamp, ayrıca yurtdışı merkezli olmasının ve geçmişinin avantajlarını da girişimcilere açıyor. Öyle ki, program bünyesinde uluslararası olarak 750’den fazla mentor ve 2 bin 500’ün üzerinde yatırımcı yer alıyor.

startup-bootcamp-istanbul-logo

2015'te dikey programlar geliyor

Startupbootcamp'in İstanbul'daki Yönetici Ortağı Gülsüm Çıracı ile konuştuğumuzda 2015 yılı içinde dikey konulara yönelmiş girişim hızlandırıcı programlar düzenlemeyi hedeflediklerini paylaştı. Bir başka deyişle; sadece mobil ya da sadece sağlık alanlarında yer alan girişimlerin olduğu programlar düşünebilirsiniz.

Ayrıca Çıracı'ya gelen başvurular arasında seçim yaparken nelere dikkat edeceklerini sorduğumuzda ise mobil, sağlık ve kentsel uygulama alanlarındaki girişimlerin bir adım daha önde oldğunu paylaştı. Çıracı ayrıca 3 ay sürecek olan eğitim programını çok önemsedikleri için girişimlerin 3 ay boyunca tam zamanlı olarak İstanbul'daki eğitime katılmalarını beklediklerinin altını çizdi.

Startupbootcamp'in İstanbul ayağında mentör olarak da tanıdık isimler yer alıyor. Didem Altop, Kutlu Kazancı, Ertuğrul Belen ve Tuğce Ergül gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 21 kişilik mentör ekibine ek olarak Bahçeşehir Üniversitesi de organizasyonun bizzat içinde bulunuyor.

Program takvimi ile ilgili detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için startupbootcamp.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Mehmet Mehmet

  hepsine 15bin euro mu? şaka mı, yanlışlık mı var? 3er binlira paylaşırlar artık.

  1. Buğra Buğra

   Merhaba, Seçilen her girişimciye 15'er bin euro verilmekte.

 2. Seçkin Seçkin

  Destekler çok harika ama bu tarz destek programları artık hızlandırılmış girişimcilik kursları programı haline gelmeye başladı. Girişimcileri soğutan detaylar da cabası... Bir kere pek çok program belirttikleri deadline'a uymuyor. Çok talep var, istek üzerine uzattık, haydi hemen katılın gibi nedenlerle son başvuru tarihini uzatıyorlar. Deadline'dan biiir süre sonra eğitim başlıyor, birrr süre sonra da demo günleri geliyor. O son noktaya kadar gelme sabrını gösterenlere de kapılar açılıyor. Bu noktada şöyle demekten kendimi alamıyorum:

  Sevgili program organizatörleri, mentor'lar, bu tarz etkinliklere destek veren herkes... Bir girişimin doğuş anı için tanıdığınız süre, bir çocuğun anne karnından hayata çıkıp ilk hıçkırıklarını atacağı süreye çok yakın... Hayat kısa, zaman dar, bu eğitimler fazla uzun... Demo günlerinde dinleyici koltuklarında oturan yatırımcıların alkışladıkları her sunum için ellerini ceplerine götürmeyecekleri de bir gerçek... Eğitim elbette önemli ama devir biraz da kervanı yolda düzme devri! Bu eğitimlerde geçireceğimiz süreyi fırsatları kovalamakla geçirmeyi tercih ediyoruz ve o nedenle lanse ettiğiniz kadar "yoğun" talepler alamıyorsunuz. Lütfen Y kuşağını temsil eden yeni nesil girişimcilerinin ne kadar hız ve sonuç odaklı olduklarını, sınır tanımadıklarını ve zaman kaybetmeyi göze alamadıklarını görün. Belki o zaman biz de sizinle ilerlemekten keyif alacağımızı hisseder, samimi olduğunuza inanır, gönül rahatlığıyla başvuru yaparız.

  1. Gizem Gizem

   Çok güzel yazmışsınız. Kesinlikle katılıyorum. Demo Day zamanına kadar pazar yapısı bile değişir.

  2. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

   Görüyorum hatta arttırıyorum.

   Bu çalışmayı internetten online yapsanız...

   İsteyen herkese -en azından izleyici olarak- katılma şansı verseniz...

  3. Katılıyorum.. Süreçler çok uzun, 1 birimlik işi 12 birime yayıyorlar, sırf bu detayları öğrendim diye başvurmaktan vazgeçtim.

 3. Kaan Kemal Kaan Kemal

  Çok güzel bir haber sektör için, tebrikler.

  15 bin euro çok iyi bir rakam.

 4. bugün bizzat gidip yerinde gördüm. inanilmaz pozitif insanlar var. kaliteli bir ortam. sanayi bakanlığı teknogirişim savunusunu yapıpta sırf egolarını tatmin eden jürileri gördükten sonra bütün genç arkadaşlara şiddetle öneririm programı......

 5. Metin Metin

  bu girişim siteleri bir hava bir hava burunlarından kıl aldırmayan tevazusuz garip sahnelerde, anlamsız cümleler internet sitelerinde, illaki ingilizce web sayfası yapan, ve garip bir şekilde türkiyede girişimcileri desteklediklerini söyleyen adamlar. bunların amacını anlamış değilim. Türkiyede iş yapıyorsan TÜRKÇE sayfa yapacaksın. Girişimlerin adlarıda garip, hepsi 40 bin tl destek veriyor onuda çoooooooook uzun zaman sürecinde veriyor. Git kosgebe 10 günde al desteğini. bunlar züppe işi. zaten kolay paranın peşindeki kişiler. hangi girişim firması sanayiye küçük esnafa yardım destek yeni fırsatları geliştirmesi için bir değer yaratıyor. şu ana kadar incelediklerim içinde iki firma bu işi yapıyor. diğerleri boş işlerin peşindeki abuk sabuk girişimleri desteklerler. Belli bir zümrenin evlatlarına bu destekler. TÜRK MİLLETİNİN Evlatlarına değil. TÜRKİYE için değil. ben inanmıyorum.

  1. Bugra Bugra

   Sevgili Metin,

   Endiselerini anliyoruz, yaptigimiz islerin amacini anlamamis olmana da saygimiz sonsuz. Turkiye de is yapiyoruz ve sayfamiz Ingilizce haklisin, Global bir ag olup 14 sehirde senede 15 program yaptigimizdan dolayi oluyor bu. Silikon vadisinde turk girisimcilerini hizlandirabilen tek program olmamizdan ve Uluslararasi ortaklarimizdan dolayi oluyor bu. Girisimcilerimizin adlari ile yorumun girisimcilerimizin takdiridindedir, bizim girisimcilerimiz tamamen ozgur olarak kendi isimlerini kendileri koyarlar; tabi biz yine onerimizi 'uluslararasi buyume hedefleyin ve herkes tarafindan anlasilabilecek bir isim koyun' diye yapariz. Ornegin Zeplin dedigimiz girisimimiz ilk betaya ciktiginda 1 haftada aldigi 5000 kullanicidan sadece %20si Turktu kalani ise Japonya, Rusya ve Amerikadandi. Tabi uluslararasi vizyonu olmayanlari bu programa dahil etmedigimiz de bir gercek. Ama bahsettigin yorumlara dedigim gibi saygimiz sonsuz sadece vizyon meselesi. Evet Kosgebe gidip 10 gunde destegini alabilirsin biz bunu siddetle tavsiye ediyoruz hatta girisimcilerimizin basvuru sureclerinde yardim da ediyoruz. Tubitakta gecerli, tabi ufak puruzler oluyor aldigin destegi once harcaman gerektigi gibi (paran cebinde olacak ki harcayabilesin) ama onuda Startupbootcamp fonlarindan destek ile cozuyoruz. Amac girisimciye gercek degeri yaratabilmek degil mi?. Acikcasi biz programa katilan girisimcilere parayi ayni gun veriyoruz, sen biraz karistirdin herhalde o coooooooook uzun zaman kavramini ama sorun degil. Destegimiz tum girisimcilere, bolgesel olarak calisiyoruz. Amacimiz Istanbulu bolgesinde, cografyasinda bir girisimcilik merkezi haline getirmek. Yaratilan degerin de Turkiyeye hizmetini sizde anlarsiniz diye umut ediyorum.

   Sonuc olarak sizlere biraz olsun bir fikir verebildiysek ne mutlu bize, biz inaniyoruz sizi de inanmaya davet ediyoruz.

   Bir gun sorbet etmeye sizleri ofisimize davet etmek isterim. Bahcesehir Universitesi Besiktas kampusunun icindedir. Musait oldugunuzda bekleriz.

   Sevgiler,

   Bugra Pamuksuzer

   COO

   Startupbootcamp Istanbul