Facebook ve Yandex'ten önemli iş birliği
Arama Servisleri

Facebook ve Yandex'ten önemli iş birliği

Türkiye odağında yaptığı işlerin haricinde Yandex, bugün önemli bir iş birlikteliğini paylaştı. Yandex, Facebook'la yaptığı iş birliği ile Facebook verisine daha fazla ulaşım hakkıyla arama sonuçlarında ilgili bilgileri detaylı gösterebilecek.

Daha fazla bilgiye ulaşım hakkıyla Yandex, arama sonuçlarında artık Facebook kullanıcının son paylaşımlarının da aralarında bulunduğu geniş bir seçenek sunacak. Google'ın Google+ paylaşımlarını ve profillerini aramalarda öncelikli göstermesine karşılık bu adım önemli bir birliktelik olarak değerlendirilebilir.

Facebook ve Yandex'in bu yakınlaşması gelecek adına farklı birliktelikler olur mu sorusunu akıllara getirse de geçen yıl yaşanılan Wonder'a erişimin Facebook tarafından engellenmesiyle ikilinin arası iyi bir seviyede değildi.

Facebok'un Social Graph'la arama motoruna alternatif çalışmalarının yanında uzun zamandır yakın ilişki yürüttüğü Microsoft'un arama motoru Bing bulunuyor; Ama en büyük dezavantajı Bing'in ABD dışında kullanım azlığı. Google'un bu dönemde Google+'ı aktif olarak öne çıkarması Facebook'u alternatif şirketlerle ilişkilerini artırmaya yönlendirmiş olabilir; Yandex'e yeniden yakınlaştırmış olabilir.

Facebook'un Yandex'e daha geniş bilgi erişimini sağlamasının ardında ikinci sebepse uzun zamandır rakibi olan Rus sosyal ağ VKontakte'ı yakalamak istemesi olabilir. Rusya'nın en çok kullanılan arama motorunda daha fazla sonuç göstererek daha fazla kullanıcıyı Facebook'a kazandırma isteği önemli bir strateji. Sosyal ağ toplayıcısı diyebileceğimiz Yandex'in Wonder uygulamasında yaşanılan problemlerle istenilen seviyede olmayan ilişkiler Facebook'un geniş bilgiye ulaşmaya izin vermesiyle aşılmış görünüyor.

yandex-fb-search-2

İki şirket arasındaki sürece baktıktan sonra bu birlikteliğin arama sonuçlarına nasıl yansıyacağına bakalım. Yandex arama sonuçlarında sosyal arama özelliğini ekleyerek kullanıcıların Facebook'ta herkesle yaptığı paylaşımları gösterecek. Böylece hem kişi araması yapanlar kişinin son paylaşımlarına ulaşabileceği gibi konu üzerine yapılan aramalarda Facebook sonuçları blog gibi gösterilecek.

Gelecek dönemde bu birlikteliğin sonuçlarını hep beraber göreceğiz.

Yorumlar (2)
  1. Güven Sayar Güven Sayar

    Yani gün geçtikçe milyarlarca insanın verisi daha ayrıntılı bir şekilde index alacak demek oluyor :)

  2. Muhammet Muhammet

    Hep facebook'un çıkarlarından bahsetmişsiniz ama bu iş birliğinden yandex ne kazanacak?

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri