Path 25 milyon dolarlık Seri C yatırımını aldı

Path 25 milyon dolarlık Seri C yatırımını aldı

Geçtiğimiz yaz 500 milyon dolar değerlemeye koştuğunu yazdığımız kapalı sosyal ağ Path'in ABD'deki kullanım oranının günden güne düştüğü dedikoları son zamanlarda sürekli yayılıyordu.

2011 yılının sonunda yenilenen San Francisco merkezli girişim, kullanıcı sayısının düştüğü haberleriyle gündeme gelse de ilginç şekilde Endonezya pazarında güçlü. Path'in en çok kullanıcıya eriştiği üçüncü pazar olan Endonezya, bu sebeple de dikkat çekiyor ve tabii Path'in Seri C yatırımına önderlik eden firma da Endonezyalı.

İlk yatırımını çok erken bir döneminde melek yatırım olarak Kasım 2010'da alan özel sosyal ağ Path, Endonezyalı Bakrie Group'tan aldığı son Seri C yatırımından sonra, bugüne kadar toplamda tam 65 milyon dolar yatırım hacmine erişti. 2010'un sonunda başlayan bu girişimin, 2013'ün başında bu kadar ciddi yatırım alması da aslında iyi bir durumda olduğunu gösteriyor.

Benim bir diğer yorumum ise farklı kültürler yüzünden farklı ülkelerde daha çok popüler hale gelen internet girişimlerinin son yıllarda daha çok karşımıza çıktığı yönünde. Örneğin FriendFeed yurtdışında neredeyse hiç kullanılmadığı dönemlerde, Türk kullanıcılar tarafından sıkça kullanılıyordu ve bu tabii ki girişimlerin sahiplerinin de dikkatini çekiyordu. Path'in çok sık kullanıldığı bir pazardan yatırım alması o pazarla arasında daha da organik ve yakın bir bağ kurulmasına sebep oluyor. Bu durumda yerel yatırımcıları da memnun ederek dikeyde büyümek ve güçlü olduğu pazarlara odaklanmak, Path için çok daha makul gibi gözüküyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.