Google+ kullanımını arttırmak için Gmail de devreye sokuldu
Sosyal Ağlar

Google+ kullanımını arttırmak için Gmail de devreye sokuldu

YouTube'da yorum yapmak için Google+ üyeliğini zorunlu hale getiren Google, bu yönde tepkiler aldıysa da sosyal ağının aktif kullanıcı sayısını artırmayı başarmıştı. Google+'ı öne çıkarmak ve arama motoru optimizasyonunda önemli faydalar gösteren Google'ın sosyal ağın kullanılırlığını artırmak için devreye soktuğu son koz ise Gmail.

Google bugün yaptığı duyuruda Gmail'de e-posta gönderirken, kullanıcının adresi kayıtlı olmasa bile, eğer Google+'da bağlantısı varsa e-posta atabilme özelliğini tanıttı. Google+'ın aktif kullanıldığı internet dünyasında önemi bir adım olarak nitelendirilebileceğini söylememize karşın, bu adımın Google+'ın kullanımını artırmak için atılmış olması da tepki çekebilir.

gmail-tamamlama

Görselle tanıtımı yapılan özellikte e-posta gönderiminden bir örnek verilmiş. 'Kime' bölümüne harfin girilmesiyle otomatik tamamlama devreye girerek adresi kayıtlı kullanıcıların gösterilmesine ek olarak, Google+ bağlantıları da artık yerini alıyor. Burada Google+ hesabı aracılığıyla e-posta almak istemeyenler güvenlik ayarlarına giderek 'hiç kimse' tercihi yapmaları veya belirledikleri diğer seçenekleri düzenlemeleri gerekmekte.

Gmail'in yeni tasarımıyla e-postaları ayrı kategorilerde değerlendirmeye başlamasıyla Google+ aracılığıyla gelen e-postaların Sosyal kategorisinde yer alacağı Google'ın blogunda yaptığı duyuruda dikkat çeken noktalardan birisi.

Google tüm ürünlerini tek hesap altında birleştirerek buradan önemli bir entegrasyona imza attı. Google'ın buradan elde edeceği fayda yeniledigi hizmet sartlari ile reklam gelirlerinde etkisini gösterecektir. Facebook'un tek hesapla kademeli olarak kullanıcısına içinde Social Graph arama motorunun da bulunduğu farklı özellikleri sunmasına karşılık, farklı özellikleri tek hesapta birleştirmeye çalışan Google'ın uzun vadede nasıl bir başarıya ulaşacağını birlikte göreceğiz.

Yorumlar (3)
  1. Google+ kullanımını arttırmak için mi? Bazı webrazzi editörleri konuya pek alaka göstermemiş anlaşılan.

    Google+, sosyal ağ değil. Google+, Google'ın daha önce her biri için ayrı hesap açtırdığı tüm servislerini bir araya getirme ve buna sosyal birhava katma projesi. Şu anda Gmail(google mail) olarak kullandığınız şey zaten teoride "Google+ Mail". İleride bir gün youtube da, gmail de, hatta ufak bir ihtimalle blogger bile "tamamen "google+'ın parçası haline gelecek. Buraya kadar okuyup yine de tam anlayamayan olursa diye tekrar ediyorum: Google+ Google'ın tüm hizmetlerini birleştirme projesinin ismi. Google'ın diğer hizmetlerinden en azından birini göklere sığdıramayanlardansanız google+'ı google'ın zorla dayattığı basit bir sosyal ağ projesi olarak görmenizin bir yanılgı olduğunu, buraya kadar yazdıklarımı okuyunca farketmiş olmanız gerekir. Daha kolay hazmedebilmek için şunları içinizden günde 4 kez tekrar edebilirsiniz: "gmail aslında Google+Mail. Youtube aslında Google+Videolar. Google+, Google'ın yeni ismi."

  2. Bir Diğeri Bir Diğeri

    Peki ama, gmail aslında Google+ mail ise; biz normal, sıradan, senin gibi üst düzey bilgilere vakıf olmayan insanların Google+ diye bildiği şey ne? Ha, bir de Google+ tıklanınca neden bildiğimiz Google+ açılıyor? Teoriye pratiği karıştırmayalım. Orijinalliğe kasmayalım. İddiacı olmayalım. Ha, extra bir şeyler biliyor da bunu paylaşmak istiyorsak, ne güzel... Ama paylaşımın tonlamasına özen gösterelim. Saldırganlık, saldırganlık doğurur. Örnekte görüldüğü üzere...

  3. Bambaşka Biri Bambaşka Biri

    Olayı tam olarak anlamadım ama neden bu kadar ateşli taraftarlıkla zamanınızı heba ediyorsunuz anlamış değilim.Sadece kullan geç abicim adam bildiğin hayat gayesi yapmış bir gün herkese bunun google+ olduğunu ıspat edeceğim... O değil de hala ülkemden iyi projeler çıkmadı çıksa çıksa google vs yandex fanatikliği çıktı çok garip değil mi ?