Ameliyata Google Glass'la giren doktor [Video]
Teknoloji

Ameliyata Google Glass'la giren doktor [Video]

Giyilebilir teknolojiler sadece kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda eğitimden sağlığa kadar farklı alanlarda kullanılabiliyor. Her geçen gün, henüz son kullanıcıya sunulmamış pek çok ilginç ürünle tanışıyoruz, bu da bize geleceğin ne ölçüde farklı olabileceğini gösteriyor.

Son örnek, ABD'de plastik cerrah olan bir doktorun operasyonlara Google Glass'ıyla girmesi. NBC'nin haberinde, hastanın düşerek kırdığı burun ameliyatı hem doktorun hem de hastanın güzünden aktarılarak özellikle doktorun operasyon sırasında yaşadığı kolaylık belirtilmiş.

Doktor ameliyat sırasında kafasını kaldırmadan konuşarak ve tek el hareketiyle tüm bilgilere ulaşabildiğini söylüyor. Burun estetik ameliyatında doktorun konsantrasyonu önemli olsa da, daha dikkat gerektiren ameliyatlarda gelecek için önemli ipuçları barındırıyor. İlerleyen süreçte uygulamalarla daha farklı bir noktaya gidecek olan Google Glass'ın sağlık alanında ne gibi yenilikleri getireceğini birlikte göreceğiz.

Yorumlar (3)
  1. Sezin Sezin

    Egitim ve saglik alaninda cigir acacagi asikar. Gecenlerde merhabaglass adli sitede bir doktorla yapilan roportaja rastladim. Baya bir bilgi veriyor http://www.merhabaglass.com/googleglass-roportaj-rafael-grossmann/

  2. Zeki Unal Zeki Unal

    Ameliyatı bilmem ama pazarlama için baya katkısı olmuş.

  3. Böyle cihazları şuan için kullanılmasının sakıncalı olduğunu düşünüyorum.. Göz için zarar verip vermeyeceği tam olarak araştırılmamış birde beyne bu kadar yakın bir cihazın yaydığı sinyallerin zarrarını kimse bilemez..