Facebook özel mesajlarınızı okuyor mu?
Mesajlaşma

Facebook özel mesajlarınızı okuyor mu?

Facebook pek çok kişi için sadece yaptıklarını arkadaşları paylaştıkları bir mecra olmanın ötesinde, Facebook Messenger gibi uygulamaların da etkisiyle iletişim için oldukça önemli bir konuma sahip. Bu sayede kullanıcılar ister site üzerinden, isterlerse mobil uygulama yardımı ile kendi aralarında özel olarak mesajlaşabiliyorlar.

Fakat bu mesajlar sandığımız kadar “özel” olmayabilir. 30 Aralık günü Kaliforniya’da mahkemeye sunulan bir dava dilekçesi, Facebook’un kullanıcılarının özel mesajlarını okuyarak, mahremiyetlerini ihlal ettiğini iddia ediyor.

Mahkeme henüz dilekçe ile ilgili bir karar vermiş değil ama davanın görülmesine karar verilirse bu Facebook için son dönemin en büyük sorunlarından biri haline gelebilir…

Çünkü Facebook’tan Jackie Rooney’in “asılsız” olarak nitelendirdiği bu iddia ile ilgili görülecek olan mahkeme Facebook’un çalışma yapısı ile gizli pek çok bilgiyi açıklamasını isteyebilir. Bu da firmanın reklamverenleri ile arasındaki özel anlaşmaların da ortalığa çıkmasına neden olabilir.

İddiaya göre Facebook, kullanıcıların kendi aralarındaki mesajlaşmalarını özel bir yöntem ile tarayarak içeriğini anlamladırıyor ve söz konusu kullanıcıya göstereceği reklamları buna göre değerlendiriyor. Kullanıcının o andaki ilgisini anlayarak, o konuyla ilgili reklam göstermek reklamverenler için son derece cazip olsa da, bu tarz bir çalışmanın kendisinin izini olmadan yürütülmesinden memnun olmayacak kullanıcıların sayısı da az olmayacaktır.

İddia edilen yöntem aslında çok yeni değil, pek çok farklı dev şirket de benzer şekilde kullanıcıların o anda hangi konuyla ilgilenmekte olduğunu anlayarak ona göre reklam göstermeye çalışıyor. Fakat bu örnekte Facebook’un var olan kullanıcı sözleşmesinin içeriği önem kazanıyor. Mahkeme de zaten davanın görülüp görülmeyeceğine dair kararını bu tip detayları da inceledikten sonra verecek.

Yorumlar (12)
 1. Aydin Aydin

  bence kesinlikle okuyor.

  hatta bu konu üzerinde çok sağlam algoritmalar geliştirdiklerini düşünüyorum :)

 2. Gülnihal Gülnihal

  Facebook başımıza iş açacak, belli.

  Hiç güvenmiyorum hiç.

 3. Benim de başıma şöyle bir şey gelmişti; Skype üzerinden iş güvenliği eğitimi ile ilgili bir konuşma yapmıştım. Aynı gün facebook üzerinde iş güvenliği eğitimi veren bir firmanın reklamıyla karşılaştım.

  Yanlış hatırlamıyorsam Facebook reklamları Microsoft'taydı, Skype'da MS'in olduğuna göre mantıklı bir bağlantı. Bu konuşmadan önce iş güvenliği eğitimiyle ilgili ne Facebook'da ne de Google'da herhangi bir araştırma yapmamıştım.

 4. Ben bunda anormal bir durum göremiyorum. Alışveriş yaptığınız yere cep telefonu numaranızı veriyorsunuz, firma sizi taciz edercesine durmaksızın sms gönderiyor. Facebook üzerinden konuşuyorsunuz, paylaşımlar yapıyorsunuz, durumunuzu, konumuuzu, medeni halinizi bildiriyorsunuz. Facebook'un sahip olduğu veriye sahip olsanız kullanmaz mısınız ? :)

  1. Renklidergi Renklidergi

   Sn. @İbrahim Gündüz,

   Haklısınız ancak, Google gibi bunu bağıra bağıra söylemiyorsa saygıdeğer Feyspuk ortada hiç de küçümsenmeyecek bir sorun var demektir. Keza örneğin @Emre bey'in yorumu bu yönde.

 5. Bir yazılım bunu okuyorsa, bir insan bunu özellikle okumuyorsa bence bunda bir sakınca yok.

  Hayır, bir yazılımdan mı utanıyoruz, çekiniyoruz?

 6. Saim Daim Saim Daim

  Mark Zuckerberg bu mesajlarımı okuyormuş diyolar. Doğrudur adam milyarder oldu dolar bazında işi gücü yok artık akşama kadar özel mesaj okuyordur ne yapacak başka.

  1. Hasan Gönülal Hasan Gönülal

   Beyincikleri biraz çalıştıralım lütfen bu veriler bir merkezde toplanıyor google unda facebook unda microsoftun vodafone apple gibi büyük markaların tüm verileri bir merkezde toplanıyor adıda NSA ... ne işe yarıyor? elde edilen tüm verileri harmanlayıp nasıl bir toplum olduğun! en çok neye para harcadığın! en çok nerelerde gezdiğin! google da en çok ne aradığın! youtube da en çok ne izlediğin! bunların hepsi veri! geçenlerde colins in bir mont modelini aradım google da üç beş siteyi gezdim bulamadım ve ertesi gün facebookta colins mont diye 1v1y nin reklamı çıktı anasayfada reklamında sadece bir mont! budamı gol değil! buyur izle http://www.youtube.com/watch?v=d-W1oh6wKEk

   1. Saim Daim Saim Daim

    Bunun sebebi muhtemelen sitelerin sitelerine yerleştirdikleri facebook beğen tuşu gerizekalı, komplo teorileriyle uğraşmaya devam et sen.

 7. Ufuk Karaca Ufuk Karaca

  Hem bedava kullanılsın, herşeyinden faydalanılsın... ihtiyaca dayali reklam algoritmasi oluncada vay efendim şöyleymiş, vay efendin böyleymiş... Yazarda konuyu saptırmış... mesajlari insanlar mı okuyor? Yoksa sistem kelime analizimi yapiyor?

 8. Günümüzde ücretsiz hizmet veren internet oluşumları maaliyeti karşılayabilmek ve para kazanabilmek için kullanıcı verilerini kullanmak zorunda o yüzden internet üzerinde bedava hizmet alırken karşılığında siz bilgilerinizi veriyorsunuz.

 9. Kesinlikle geliştirilmiş bir yazılımı var. Özel mesaj olarak arkadaşımla fb aracılığıyla konuşmamızda geçenlerden bazıları:"xbank orada var mı?","500 tl" cep telefonuma gelen mesaj:"xbanktan 500 tl taksitli kredi ister misiniz?"