Facebook özel mesajlarınızı okuyor mu?

Facebook pek çok kişi için sadece yaptıklarını arkadaşları paylaştıkları bir mecra olmanın ötesinde, Facebook Messenger gibi uygulamaların da etkisiyle iletişim için oldukça önemli bir konuma sahip. Bu sayede kullanıcılar ister site üzerinden, isterlerse mobil uygulama yardımı ile kendi aralarında özel olarak mesajlaşabiliyorlar.

Fakat bu mesajlar sandığımız kadar “özel” olmayabilir. 30 Aralık günü Kaliforniya’da mahkemeye sunulan bir dava dilekçesi, Facebook’un kullanıcılarının özel mesajlarını okuyarak, mahremiyetlerini ihlal ettiğini iddia ediyor.

Mahkeme henüz dilekçe ile ilgili bir karar vermiş değil ama davanın görülmesine karar verilirse bu Facebook için son dönemin en büyük sorunlarından biri haline gelebilir…

Çünkü Facebook’tan Jackie Rooney’in “asılsız” olarak nitelendirdiği bu iddia ile ilgili görülecek olan mahkeme Facebook’un çalışma yapısı ile gizli pek çok bilgiyi açıklamasını isteyebilir. Bu da firmanın reklamverenleri ile arasındaki özel anlaşmaların da ortalığa çıkmasına neden olabilir.

İddiaya göre Facebook, kullanıcıların kendi aralarındaki mesajlaşmalarını özel bir yöntem ile tarayarak içeriğini anlamladırıyor ve söz konusu kullanıcıya göstereceği reklamları buna göre değerlendiriyor. Kullanıcının o andaki ilgisini anlayarak, o konuyla ilgili reklam göstermek reklamverenler için son derece cazip olsa da, bu tarz bir çalışmanın kendisinin izini olmadan yürütülmesinden memnun olmayacak kullanıcıların sayısı da az olmayacaktır.

İddia edilen yöntem aslında çok yeni değil, pek çok farklı dev şirket de benzer şekilde kullanıcıların o anda hangi konuyla ilgilenmekte olduğunu anlayarak ona göre reklam göstermeye çalışıyor. Fakat bu örnekte Facebook’un var olan kullanıcı sözleşmesinin içeriği önem kazanıyor. Mahkeme de zaten davanın görülüp görülmeyeceğine dair kararını bu tip detayları da inceledikten sonra verecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.