Çocuklara yönelik yeni bir yerli oyun: Tombik & Friends
Arama
Mobil

Çocuklara yönelik yeni bir yerli oyun: Tombik & Friends

tombikÜlkemizde son yıllarda Teknokent sayılarındaki artışla birlikte bunun girişimcilik ekosistemine faydalarınıda görmeye başladığımızı söyleyebiliriz. Bu konuda yeni bir örnek olarak Momend‘i örnek verebiliriz.

Şirket Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Teknokentlerinde bulunan ofisleriyle yeni nesil akıllı telefonlar için uygulama ve oyun geliştirmeye yoğunlaşmış bir şirket son olarak yayınladıkları Tombik & Friends isimli mobil oyunlarıyla birlikte mobil dünyada daha fazla mobil kullanıcıya ulaşmayı hedefliyorlar.

Şirketin kurucu ortaklarından Volkan Yazıcıoğlu’nun aktardığı bilgilere göre 2011’in Mayıs ayında kurulan Momend, Android platformuna öncelik veriyor. Bununla birlikte şirketin yayınladığı uygulamalar toplamda küresel olarak 6 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş. Şirketin son geliştirdiği oyun ise Tombik & Friends. Android ve Facebook üzerinde yayınlanan oyun yakın gelecekte iOS için de yayınlanacak.

tombik-yazi-gorsel

Oyunun yapım sürecinden bahsetmemiz gerekirse oyunun geliştirilmesi yaklaşık 6 ay sürmüş ve Unity ile tasarlanmış. 4 kişilik çekirdek ekip tarafından geliştirilen oyunun müzikleri ise birçok ünlü sanatçıya yapım ve prodüktörlük konusunda destek veren Ender Çabuker tarafından geliştirilmiş.

Oyunun yeni yayınlanmış olması ile birlikte şirket bu süreçte kullanıcılardan geri dönüşler alarak ve kendi belirledikleri hataları düzelterek oyunu geliştirmeyi ve desteklemeye devam edeceklerini ancak ilerleyen süreç için farklı bir oyun senaryosu üzerinde çalıştıklarını ve bu oyun için çalışmaya başlayacaklarını aktardılar.

Tüm bunların yanında şirket farklı firmalarla iş ortaklığıda yürütüyor bunların arasında en büyüğü ise Rotasoft ile birlikte yürüttükleri ve dünya çapında 13 milyon kullanıcısı bulunan Waplog sosyal arkadaşlık ağı projesi. Tombik & Friends’in  Android versiyonunu buradan indirebilir ya da Facebook üzerinden oynayabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (13)
 1. aydin dedi ki:

  Üreten arkadaşları tebrik ediyorum.
  Ama biraz kendilerinden söz ettirmek istiyorlar ise mobil oyun üretmelerini tavsiye ediyorum.
  Hem kendileri daha iyi tanınır hem de geri dönüşleri çok daha iyi olur.
  Nacizane fikrim 🙂

 2. Burhan FELEK dedi ki:

  Muadili oyunlar zaten defalarca kez yapıldı. Zaten Subway Surf’ün neredeyse aynısı olmuş. Subway Surf oyununun ana yapısı üzrinden sadece görsellerini değiştirerekte yapılabiliridi. Kendilerini boşuna yormuş bu 4 kişilik çekirdek kadro.

  1. Kerim dedi ki:

   Önce benzer, sonra orijinal fikirler yapılır. Acımasız davranmayın, yeni bir oyun fikri geliştirmek kolay mı? Bu bir başlangıç.

   Ayrıca Subway Surfers’ın da Temple Run ve benzeri oyunlardan esinlendiğini unutmayın. Angry Birds bile “Crush the Castle” oyununun benzeri. Kim kimden esinlendi diye incelemeye başlarsak 80’lere kadar gideriz.

 3. Gülnihal dedi ki:

  Çok güzel bir gelişme.
  Umarım insanlar etkilenir ve teknokentlerin sayısı artar.
  Al kullan devri bitiyor, yap kullan devri başlıyor.
  Tebrikler, başarılar.

 4. CEBE dedi ki:

  Tombik ismi olmamış. Ayrımcılık söz konusu.

 5. D.Duygulu dedi ki:

  güzel oyun, müzikleri de güzel. arada kokoreç lahmacun filan türk unsurları ne güzel olurdu. tebrikler.

 6. Özkan dedi ki:

  Oyun unity 3d player ile geliştirildiği için web versiyonuda oynanabiir duruma gelmiş incelemek isteyenler buradan bakabilir http://www.kitoyun.com/tombik-ve-arkadaslari.html

 7. Re- dedi ki:

  2 yıl içinde toplam 6 milyon indirmeye ulaşmışlar. Bir yerde büyük yanlış yapıyor olmamalılar. Oyun güzel, başarılar.

 8. floki dedi ki:

  yeter artık koşturmayın şunları daha yaratıcı şeyler lütfen…ama yinede template rundan daha eğlenceli grafikleri var bunuda emeğinize saygı olsun diye yazıyorum

 9. can dedi ki:

  tebrik ederim umarım saçma sapan tripler olan “bu var arkadaşım bunlar batar vs” tarzı insanlarla çok uğraşmak zorunda kalmazlar madem okadar şey biliyorsun sen yap küresel alanda seni görelim dimi bu tarz insanlar yüzünden bişi yapmak isteyen adamda proje yapmıyor yapası olsada salıyor.

 10. Olmayan Biri dedi ki:

  Bu webrazzi yorumları beni öldürecek ya, her kafadan insan var, madem siz yapmıyorsunuz yada yapamıyorsunuz bırakın yapana engel olmayın, adamlar yapmış helal olsun!

 11. Recep dedi ki:

  Oyunu telefonuma indirmesemde http://www.oyuncini.com/3doyunlar/tombik.html adresinden oynama imkanı buldum. Eleştrilere kısmen katılsam da gerçekten başarılı buldum. Oyunun taklit olduğu aşikar fakat oynanabilirlik ve grafik açısından çok başarılı. Yapan arkadaşları tebrik ediyorum!

 12. ismail dedi ki:

  Oyunda sanırım güncelleme olmuş ismini
  Kids The Menaces & Angry GPapa olarak değiştirmişler.

Bir Yorum Yazın