Winamp satıldı, kapanmaktan kurtuldu

Geçmişi 1997’ye kadar uzanan ve uzun yıllar boyunca bilgisayar kullanıcıları için bir numaralı müzik çalar uygulaması olan Winamp son zamanlarda popüleritesini hızla kaybetmeye başlamıştı. Müzik alanında çok sayıda yenilikçi uygulamanın gerisinde kalan Winamp, 1999 yılında sahibi olan Nullsoft’un 80 milyon dolara satın alınması ile birlikte AOL’a geçmişti.

Fakat AOL, Winamp’e daha fazla yatırım yapmamak adına uygulamayı 2014’e girmeden önce kapatacağını açıklamıştı. 2014’e girdik ve henüz Winamp kapanmadı. Bunun nedeni ise AOL’un Winamp ve Shoutcast’e bir alıcı bulmuş olması.

Winamp’in yeni sahibi Belçikalı Radionomy olacak.

İlk olarak Winamp forumlarında Winamp.com alan adının nameserver bilgilerinin AOL’dan Radionomy’ye geçirilmesi ile farkedildi. Daha önce ortaya atılan söylentiler arasında Winamp’in yeni sahibinin Microsoft olacağı konuşuluyordu ama AOL’ın sahibi olduğu Techcrunch’ta yer alan haber ile birlikte farklı bir alıcının bulunmuş olduğu da kesinlik kazandı.

2007’de Belçika’da kurulan Radionomy, isteyen herkesin kendi online radyo istasyonuna sahip olmasını sağlayan bir platform. Şu anda 5 binin üzerinde istasyona sahip olan Radionomy, Winamp’in yazılım altyapısını kullanarak teknik olarak gücünü artırabilir gibi görünüyor.

Fakat muhtemelen Radionomy için bu anlaşmanın Shoutcast’i kapsayan ikinci kısmı daha ilgi çekici. Şöhreti Winamp kadar yaygın olmasa da 50 binin üzerinde radyo istasyonuna sahip olan Shoutcast, radyo yayıncılığı tarafında Radionomy için daha büyük bir kazanç olabilir gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.