Efsane müzik çalar Winamp kapanıyor!
Müzik

Efsane müzik çalar Winamp kapanıyor!

Bir döneme damgasını vurmuş Winamp 20 Aralık'tan itibaren kapanıyor. 90'ların sonunda MP3 formatında şarkıların çıkmasıyla ünlenen medya çaların en fazla hatırlanan özellikleri ise değiştirilebilen teması, lama sesi ve şarkı listeleriydi.

1997'de Nullsoft tarafından kurulan ve 2 yıl sonra AOL tarafından 400 milyon dolar değerinde bir anlaşmayla satın alınan Winamp, MP3 formatında şarkıların yeni yaygınlaşmaya başladığı zaman Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu tarafından kullanılmaya başlanmıştı.

Windows işletim sistemi ile birlikte gelen Windows Media Player'ın yavaşlığına ve sabitliğine karşı Winamp kişiselleştirlebilir arayüz sunmanın yanında, ekolayzer fonksiyonu, şarkı listesi oluşturma özellikleri dönemin önemli noktalarıydı.

Aradan daha çok zaman geçmemesine Spotify, Deezer, iTunes'a  rağmen dönüp bakıldığında mazide kalan medya çaları mobilde doğan nesil ise hiç tanımamış olacak. Bir diğer açıdan bakıldığında ise Winamp, AOL'e geçmesiyle yeniliğe kendini kapatarak hantal bir yapıya büründü.

2007'de dönemin popüler anlık mesajlaşma uygulaması MSN ile ne dinliyorum özelliği haricinde yeniliği bulunmayan Winamp'ın kapanışına giden yolda mobilde hızlı konumlanamamasını da sayabiliriz. 2010 yılında Android uygulamasını yayınlayan Winamp, 2011'de beta olarak Mac versiyonunu çıkarmıştı.

winamp-3 winamp-2 winamp-1

O dönemde Winamp'ın en yakın arkadaşı olarak kabul edebileceğimiz Napster'ın kurucusu Sean Parker halen dijital müzik pazarında aktif olarak yer alıyor. 20 yaşında Napster'i kuran Sean Parker 2010'da 15 milyon dolar yatırarak Spotify'ın yatırımcıları arasında yolculuğunu devam ettiriyor.

Winamp'ın açılış sesi ile veda edelim efsane programa; "Winamp, it really whips the llama’s ass.”

Yorumlar (17)
 1. Oldschool olacak, ama halen kullaniyorum üzüldüm kapatılmasına :(

 2. Abdullah Abdullah

  ben radyolarımı bile hala winamp tan dinliyorum:S Adam gibi bir alternatif var da benmi bilmiyorum acep?

  1. Aimp var veya http://alternativeto.net/software/winamp/ den bakabilirsin

 3. Hala winamp klasik kullanan biri olarak üzüldüm bu habere. Bir de yazıda 90ları falan görünce "o kadar mı yaşlandık" diye insanın aklından geçiyor :)

 4. O kadar alternatif çözüm var ama ben hâlâ Winamp Lite kadar küçük boyutlu, kullanışlı ve stabil bir müzik çalar bulamadım.

  Uygulamaya destek vermeseler bile en azından download bölümünü aktif tutmalarını beklerdim.

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  pazarlama başarısızlığı ve teknolojiye ayak uyduramama bir arada. bir klasik daha elvada diyor sanırım.

 6. Hüseyin Hüseyin

  AIMP var, uzun süredir kullanıyorum. Winamp kadar karışık ayarları yok. AIMP 3.20 içindeki Siveria teması da gayet iyi.

  http://www.aimp.ru/

 7. Böyle markalaşmış bir ismi kapatmalarını anlayamıyorum. Her 5 bilgisayarın 4'ünde vardır bu program, ne diye kapatıyorlar ki?

  1. Büyük firmaların zulmü işte. Bişey popüler oldumu parayı bastırıp alıyorlar. Bürokrasinin sıkıcı koridorunda kaybolan projeye uzun süre hiçbir güzel şey ekle(ye)miyorlar. Sonra klasit kapitalist cenderesinde "hiçbir kar getirmeyen" damgası yiyen projenin kapatılması mukadder oluyor. O yüzden heyecanlı dahilerin kapitalizmin şövalyeleri tarafından değil de halk tarafından dömine edilmesi lazım ki aynı heyecanla üretim yapmaya devam edebilsinler.

   Bazı arkadaşların da dediği gibi aklıselim davranıp bari kaynak kodlarını açsalar da diğerlerine faydası olsa. Google bunu hep yapıyor ama AOL'dan böyle faydalı bir hareket bekleyebilir miyiz, şüpheliyim.

 8. Aytekinet Aytekinet

  Winamp kapansa bile bi 5-10 yıl daha kullanılır merak etmeyin.

 9. Umarım kaynak kodlarını yayınlarlar.

  XMMS için iyi bir kaynak olaiblir.

 10. Isa Koç Isa Koç

  Yahu bu AOL'da Yahoo gibi beter çıktı be arkadaş, tamam yahoo aldığı işi zarar edip batırıyor ama AOL'un alıp batırdığı servisler onu aratmayacak gibi. şimdi neyi batırdı lan saysana desen akla gelmez ama maziyi uğraş verip araştırırsak çokça çıkacaktır. Ayrıca dmoz'uda batıran gene aol.

 11. TechCrunc'a göre Microsoft satın alma konusunda AOL ile görüşmelere başlamış.

  1. *TechCrunch

 12. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Üzüldüm!

 13. Çağın gerisinde kalınca, kaçınılmaz son. İlk göz ağrımız diyebiliriz

 14. Umarım kaynak kodlarını yayınlarlar açık kaynak camiası için diyeceğim ama Microsoftun firmayı satın alabileceği konuşuluyor. Microsoft açık kaynak camiasına günahını bile vermez.