Dropbox rakibi Box’u 2 milyar dolar değerlemeye ulaştıracak yeni yatırım

Dropbox rakibi Box’u 2 milyar dolar değerlemeye ulaştıracak yeni yatırım

Boxİnternet şirketleri milyar dolar üzeri değerlemelere ulaşmaya devam ediyor. Hatırlayabileceğiniz gibi bundan sadece bir kaç gün önce Dropbox’ı 8 milyar dolar değerlemeye ulaştıracak yeni yatırım turundan bahsetmiştik. Şimdi de Dropbox’ın en önemli rakiplerinden biri sayılabilecek Box cephesinde bir hareketlenme var.

VCExperts’in ortaya çıkardığı gelişmeye göre Box yeni bir yatırım hazırlığında. Yaklaşık 100 milyon dolar değerindeki yeni yatırım turu Box’ın değerlemesini de 2 milyar dolar seviyesine taşımış olacak. Box en son bundan yaklaşık 1 yıl önce 100 milyon doların biraz üzerinde bir yatırım almış ve o zamanki değerlemesi 1 milyar dolar civarına ulaşmıştı.

Değeri halen rakibi Dropbox’ın oldukça gerisinde olsa da, bu gelişme dosya yedekleme ve paylaşım alanında Box’ın da önemini artırmayı sürdürdüğünü gösteriyor.

Bugüne kadar toplamda 312 milyon dolar yatırım almış olan Box bu yeni yatırım ile birlikte toplam yatırım miktarını yarım milyar dolara biraz daha yaklaştırmış olacak. Bu da aslında 2011 yılında 600 milyon dolar karşılığındaki satın alma teklifini geri çevirmiş olmasının doğru bir hareket olduğunu gösteriyor.

Kısa aralıklarla yatırım ve yüksek değerleme haberleri ile gündeme gelen iki rakibe baktığımızda Dropbox’ın gelirleri Box’a göre biraz daha yüksek görünüyor. Geçen yılı Dropbox yaklaşık 115 milyon dolar gelir ile kapatırken, Box 75 milyon dolara ulaşmıştı. Bu yıl sonuna kadar ise aradaki farkın Dropbox lehine biraz daha açılması bekleniyor.

Fakat gelirlerdeki fark iki şirketin değerlemesine yansıyan 4 kat farkın karşılığı değil. Bu da yatırımcıların değerlemeye karar verirken gelirlerden daha fazlasını hesaba kattığının bir göstergesi.

Peki sizce Dropbox ve Box’ın değerlemelerindeki 4 kat farkın sebebi ne?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.