Girişim Ofisleri’nde bu hafta TatilSepeti.com’u ziyaret ettik
Genel

Girişim Ofisleri’nde bu hafta TatilSepeti.com’u ziyaret ettik

Girişim OfisleriGirişim Ofisleri’nde Türkiye’nin internet ekosistemindeki firmaların ofislerini ziyaret etmeyi ve hem ofis yaşamları, hem de operasyon süreçleri ile bilgi almayı sürdürüyoruz. Bu hafta yolumuz TatilSepeti.com’a düştü ve firmanın yönetim kurulu başkanı Kaan Karayal ile birlikte hemen hepimiz için en keyifli konulardan biri olan tatili konuştuk.

Firmanın nasıl kurulduğundan, ilk karşılaştıkları zorluklardan İstanbul ofisinde bulunan 150 kişilik ekibin üzerinde çalıştıkları konulara kadar pek çok farklı bilgi aldık. Yılda 11 - 12 milyon tekil ziyaretçiye sahip olan TatilSepeti.com Türkiye’de seyahat edenlerin yaklaşık yüzde 80’ine ulaşıyor.

Bu sırada Kaan Bey 2013 yılı içerisinde imza attıkları yabancı ortaklık anlaşmasının imzası kurumadan Webrazzi’de haberini görmüş oldukları anla ilgili anılarına değinmeden geçemedi :)

Girişim Ofisi’nin diğer bölümlerini de şuradan, tüm Webrazzi TV yayınlarına ise şu adresten göz atabilirsiniz.

Yorumlar (39)
 1. Cagdas Cagdas

  maaşlar iyi heralde çalışanlar marlboro parliament içiyor :D

 2. gayet sıkıcı ve keyifsiz bir ortam.Bir teknoloji firması "nasıl olmamalı" ya güzel bir örnek olmuş.

 3. Halil Halil

  İzlediğim en garip Girişim Ofisleri programıydı. Kaan beyin kapıları hemen açıp kapatması, Ümit beyin içeriği görmek için kafasını içeri uzatmaya çalışması falan harikaydı. :) Kaan beyin kısa kısa cevapları falan da şahaneydi.

  Ayrıca şu kapı açma kapama olayını ilk başta anlamlandıramamıştım. Ancak çağrı merkezi ve operasyon bölümünü gösterdiklerinde anladım. Ofis gerçekten vasat bir internet kafeden hallice geldi bana. Ofis alanına da yatırım yaparlar inşallah.

  Son olarak duyduğum rakamlar vs. harikaydı. Maşallah diyorum...

 4. Floki Floki

  Yazılım ekibi 6-7 kişi diyor bence 1 kişi var nerden anladın derseniz yahu sayı zaten az, 6-7 ne, 6 ise altı 7 ise 7 dir.100 yazılımcın olur dersin 90-95 ama 6-7 olmadı yemezler

 5. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Bu yorumlara bayılıyorum. Videoyu izlemeye gerek kalmıyor.

 6. Tatilsepeti batarsa felan muhasebeye çeviririz diye düşünülerek tasarlanmış bir ofis.

 7. Videodan çok yorumlar şahane :D

 8. Çok fazla kapalı kapı var. Biraz hayal kırıklığına uğradım açıkçası...

 9. Selçuk Selçuk

  başkaları için açı çekmek bu olsa gerek tatil, eğlence, satan bir şirket böyle olmamalı

 10. Yorumları okudum ve gerek kalmadı, insanlar tatmin kalmamış, çok fazla kapı var ve açılmamış, Kaan beyin cevapları ise kısa ve öz olmuş, arkadaşımızın dediği gibi 6-7 yoktur 6 ya da 7 tam net dersin olur biter hani sallasan bile yeter, internet kafe gibi bir ofisiniz varmış... Arkadaşlarımızın yorunlarına göre izlemeye gere yok :)

 11. Cemtutu Cemtutu

  bir ofis ancak bu kadar zevksiz olabilir. Bu kadar zevkli bir dikeyde çalışıp bu denli sıkıcı olmak da başarı. Devlet daireleri bile daha iyi döşenmiş. umarım ofis ortamını geliştirirler.

 12. Özgür Özgön Özgür Özgön

  Giriş ofislerinde neşeli bir ortam olması gerekli. Çalışanların hiçbirinin yüzünde bir tebessüm bile yok. Ayrıca telefonla konuşana bile denk gelmedik. Sanki uyarılmışlar. Ofise yatırım yapılmalı. Ancak hizmetleri güzel.

 13. Erdener Erdener

  Bir internet şirketinin başındaki insanın "reklamlarımızın geri dönüşünü ölçemiyoruz, öyle karışık veriyoruz işte" demesi de tarihe not düşülsün.

  1. Necmi Necmi

   Üstad, pazarlamacılar yada hangi bilim dalı tv, radyo veya outdoor reklamları ölçebiliyor merak ettim.

   1. Erdener Erdener

    Tatilsepetinin TV reklamı yok denecek kadar az. Radyo reklamlarının dijital'e olan etkisini ölçebilirler. Sonuç olarak internetten veya telefon kanalı ile satış yapıyorlar. Radyo, outdoor reklamlarının marka aranma hacimlerine etkisini ölçemiyorlarsa yapmasınlar daha iyi.

    Ek olarak reklam bütçelerinin %80+ dijitale yönelik olduğunu düşünüyorum. (%100 ölçümlenebilir)

  2. Otisabi Otisabi

   Özellikle offline mecraların reklam ROI sinin hesaplanması her zaman tartışma konusu olmuştur. Multinational firmalarda dahi geri dönüşü tam olarak ölçmek mümkün değildir. Bence bilgi sahibi olmadan fikir beyan edilen yorumlar tarihe not düşülsün.

  3. Otisabi Otisabi

   eğer verilen rakamlar doğruysa, ciddi başarılı bir şirket. "gayet eğlenceli ve keyifli ortamlarda" çalışıp, batan nice şirket var.

 14. Bugün dayanamadım izledim. Allah aşkına o koskocaman kolilerin içindeki dosyaların yolun ortasında ne işi var koca koca koliler, tamam evraklarınızı barındırıyorsunuz ancak Hard disklere depolamak daha mantıklı değil mi ?

 15. Semih Yörük Semih Yörük

  Trajikomik bir ofis. Ne diyeyeceğimi bilemedim. Özetle, "bir girişim ofisi nasıl olmaz" örneğidir. web sitelerinin tasarımı bile ofislerinden daha güzel, o derece.

 16. Aslı Aslı

  katılıyorum,teknoloji firması nasıl olmamalı- Bu organizasyon yapısı ve çalışma şekli ile yine de söyledikleri rakamlar doğru ise iyi iş çıkarttıklarını düşünüyorum

 17. Fatih M. Fatih M.

  Anladığım kadarı ile çağrı merkezlerinde çalışan arkadaşlar silah zoru ile falan çalışıyorlar.

  Yada o kadar çağrıya baka baka beyinlerinin pekmezi akmış hepsinin :D

 18. Coşkun Serdengeçdi Coşkun Serdengeçdi

  Hangi şirket sahibi 10 kusur departmanın her birinde çalısan tam kişi sayısını ezbere bilir, 6-7 yada 10-12 tarzı yaklaşık sayılar kullanmak gayet normaldir,bence. Ayrıca müşterisi olarak ta hizmet kalitesinde çok memnunum.

 19. arkadaslar internet kafelere hakaret oluyor ama buranin internet kafelerle karsilastirilmasi :) dosyalar bile kartonun üzerinde duruyor valla ne yalan söyleyim ben ögrenci evim bile buraya ulta lüx klasmana giriyor :)

 20. Doğan Doğan

  Arkadaşlar,herkes işinde ve bir o kadar da doğal çalışma ortamı görüyorum.Sonuç olarak hizmetinden son derece memnunum.

 21. Alptuğ Alptuğ

  Sektörel anlamda gerçekten iyi ve güvenilir bir firma aldığım tatillerdede her zaman yanımda oldular, destek gördüm..

 22. Selim S Selim S

  Videoyu izledim,arkadaşlarımın mağduriyetlerini de bildiğimden sektördeki en sağlam firmalardan ilk 3'e girer, kapılarıyla, çerçeveleriyle ilgilenmiyorum, arıyorum, çözüm üretiyorlar,:D

 23. Deniz Deniz

  Şirketindeki kolilere ve kapılara takılı kalmadığı için sektöründe lider bir marka olmayı başaran bir şirket :)

 24. Uğur Uğur

  Son yorumlarda bırakın ofisi hizmete odaklanın gibi böyle ardı ardına bir akım başladı, hayırdır inşallah :)

  Programın ismi Girişim Ofisleri olduğundan bizde girişimin ofisine odaklanıyor, ofise dair yorumlarda bulunuyoruz. Böyle kapıları çalmadan açan, çalışan sayısından bir haber, o kolileri gördüğünde delirmeyen bir patronum olsaydı o ofise girişim, ile çıkışım bir olurdu.

  İnsan kaynakları departmanındaki dosyaların çokluğu da benimle aynı fikirde olan kişi sayısı hakkında fikir verir nitelikte. Gerçi yazın işe al kış girerken kov metoduda uygulanıyor olabilir.

  Ayrıca rakamlar da abartılı, offlineda da ROI ölçümünü çok kolayca yapabilir bu şirket, sonuçta müşterilerine bir veya daha fazla kez sesli olarak dokunuyor.

  Son olarak şunu söylemeliyim ki, zaten turizm sektöründe olan bir kuruluşun taa o zamanlar internete inanıp bir girişim yapması takdire şayan.

  1. Sinem Sinem

   Turkiyede patrona göre şirket seçersen, iş bulamazsın. Merak ettim senin nerde çalıştığını.

   Benim patronum bırak departmandaki çalışan sayısını, müdürlerin adını bile bilmez.

 25. Selim Guleryuz Selim Guleryuz

  Sebebi nedir hala anlayamadim ama tamamini izlememe ragmen yaklasik 7-8 tane ayni tip farkli renkte masa aynalari gordum.

  Birileri aciklama getirebilir mi :)

  1. Göktuğ Göktuğ

   Bir tanesinin üzerinde "Hepimiz tatil için çalışıyoruz" sloganlı etiket vardı. Sanırım şirketin bayan personele verdiği bir hizmet :)

  2. Caner Caner

   Çağrı merkezlerinin olmazsa olmazıdır ayna. konuşanlar güleryüzlü olması gerektiğini aynaya bakarak hatırlar.

   daha doğrusu ayna onlara güleryüzlü olmaları gerektiğini hatırlatır

 26. Ertan Tütüncü Ertan Tütüncü

  Webrazzi ofis böyle dümdüz ofisleri burada yayınlamasın lütfen. Röportaj olsaydı daha iyiydi. Şimdi Tatilsepeti bir girişim ofisi mi?

  Bir ürüncü olarak söyleyebilirim ki tatilsepeti sitesinin kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi açısından yerlerde sürünüyor. her ne kadar turizmci insanlar da olsalar dijitalde liderler arasında olan bir firma lütfen gidip bir ürüncü bir de düzgün proje yöneticisi alıversin. önce siteyi adam etsinler.

  türk tatil sitelerinde yoruluyorum. kayboluyorum. bookin'e az bakın ne olur.

 27. Adımı Yazmayayım Adımı Yazmayayım

  bir tatilsepeti çalışanı olarak yorum yazmazsam haksızlık olur şirketime. nerdeyse 10 sene olmuş bizimkiler bu ofise taşınalı. dolayısıyla o zamanın şartlarında yapılan bir ofise haksızlık etmeyin. Biz çalışanlar için gayet yeterli ve kullanışlı ofisimiz. kapalı kapılara takılanlar için, çağrı merkezimiz ve operasyonumuz zaten açık ofis, dolayısıyla şirketin büyük bölümünde zaten kapı yok demek istiyorum. birde uzun yıllardr çağrı merkezinde çalışan biri olarak soylemem gerekir ki, çalıştıgım bütün çm lerden daha şık burası, özelliklede ortak alanlar bakımından.

 28. Internet şirketleri şu IT/Yazılım işine biraz özen göstersinler artık. Firmaların, üzerinden para kazandıkları o uygulamaları geliştiren ekiplerin işin merkezinde olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Bir internet şirketinin IT ekibinin yaşam/çalışma alanından daha büyük toplantı odası olması son derece mantıksız. Yazık, yazılım geliştiricilerin üçü bir yerde ikisi bir yerde küçücük odalara tıkmışlar, bölümün yöneticisi var mı yok mu tanıştıran yok, patronun yazılım ekibindeki adam sayısından haberi yok.

  Yıl 2014, artık internet şirketlerinde küçücük odalara tıkılmış IT personelleri, merdiven altına zulalanmış açıkta duran sunucular/network cihazları görmeyelim. Birazcık vizyon.

 29. Langırt olmayan sayılı girişim ofislerinden, şaşırtıcı. Adamlar oldukları gibi çıkmışlar, webrazzi geliyor diye kasmamışlar ama az buçuk ortalık toplansaymış karizma çizilmezmiş hani.

 30. Kapıları açarken korktum uygunsuz bir hal var diye,ne kadar gizemli bir ofis. Aç kapa, aç kapa.

 31. Odaların ve masaların küçüklüğünü göstermemek için aç kapa yapılmış :) insanlar masalara büyük gelmiş dosya koyacak yer yok .. muhasebe bölümü ise pazardan farksız aralık ayı en sakin geçen zaman deniyor ama dosyaları kaldırmaya zaman yok sanırım. call center gibi ayrı camekanlı muhasebe departmanı mı olur? zaten kafa sürekli yoruluyor bide yanyana iyice bunaltıcı bir ofis!

 32. Cüneyt Cüneyt

  yazılımcı insan mı at bi köşeye daracık odalara sonra iş çıkarmalarını bekle sektörün genel hali... yazık yazık