Sadece seçtiğiniz arkadaşlarınıza yer bildirimi yapabileceğiniz uygulama: Marco Polo

Sadece seçtiğiniz arkadaşlarınıza yer bildirimi yapabileceğiniz uygulama: Marco Polo

Yer bildirimi diyince akla gelen ilk uygulama belki de Foursquare. Bununla birlikte Facebook da içinde barındırdığı yer bildirimi özelliği ile en çok kullanılan yer bildirimi uygulamalarından.

Ancak yeni çıkan Marco Polo uygulaması, bu yer bildirimi işlemini biraz daha özel ve kapalı bir hale getirmiş. Marco Polo uygulaması üzerinden sadece seçtiğiniz arkadaşlarınıza gözükecek yer bildirimleri yapabiliyor, yakın arkadaşlarınızın nerede olduğunu takip ederek, bulunduğunuz yer hakkında fotoğraf ya da metinlerle bildirimde bulunabiliyorsunuz.

Uygulama kendisini "yer bildirimi için Snapchat" olarak konumlandırmış. Yani yer bildirimi yaparak arkadaşlarınıza bulunduğunuz konum hakkında bilgi veriyorsunuz. Yani uygulama sadece arkadaşlarınız ve yakın çevrenizle paylaşıma yönelik. Bir mekana check-in değil, direkt konum bildirimi yaparak arkadaşlarınızla iletişim halinde oluyorsunuz.

marco-polo

Marco Polo tam olarak bir SoLoMo örneği. Uygulama üzerinden bildirim yaptıktan sonra seçtiğiniz arkadaşlarınıza mesaj ve görseller de iletebilmeniz sebebiyle, çok fazla arkadaşınızı ağınıza dahil ettiğinizde ve kullanımı genişlediğinde, en az Foursquare kadar etkin olabilecek bir uygulama. En azından Foursquare'in gizliliği suiistimal ettiği iddialarını düşünürsek, Marco Polo pek çok kişinin geçiş yapmayı düşünebileceği bir yer bildirim uygulaması olabilir.

Şimdilik iOS versiyonu ile çıkış yapan uygulamayı buradan indirebilir, yeni çıkacak Android versiyonu için bekleme listesine ise buradan kayıt olabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.