PayPal Nakit Kart'ın Türkiye lansmanı için geri sayım sürerken, web sitesi radarımıza takıldı
E-Ticaret

PayPal Nakit Kart'ın Türkiye lansmanı için geri sayım sürerken, web sitesi radarımıza takıldı

PayPal yurt dışında sunduğu özelliklerden birisi olan Nakit Kart için Türkiye'deki hazırlıklarını tamamlanmış görünüyor. Hatırlayacağınız üzere Webrazzi Ödeme Sistemleri'13 Konferansı'nda Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal PayPal Nakit Kart'ın altyapısını sağlayan ininal'ın Kurucusu Bülent Tekmen'e PayPal Nakit Kart ile ilgili duyumlarını sormuştu. Bülent Tekmen konuyla ilgili açıklama yapamayacağını söylemiş ve detay paylaşmamıştı. Yine de bir hazırlık içinde olduklarının sinyalini vermişti.

Hem PayPal'dan hem de ininal'dan şu ana kadar bir açıklama yapılmamasına karşın, PayPal Nakit Kart için hazırlanmış olan web sitesi Webrazzi'nin radarına takıldı ve PayPal Nakit Kart'ın Türkiye'de yakında piyasaya sürüleceğine dair resmi işareti bu fırsatla görmüş olduk.

"İnternette, Sokakta, Alışveriş Tek Kartta"  sloganıyla tanıtılan kart için hazırlanan sayfada başvuru ve aktivasyon işleminin yanında, işlem ücretlerine dair bilgiler mevcut. Ancak özellikle belirtmekte fayda var, söz konusu site şu anda test aşamasında olabilir. O yüzden PayPal Türkiye'den resmi açıklama gelmeden ve lansman gerçekleşmeden başvuru yapmanız doğru olmayacaktır.

Nakit Kart için hazırladığı sayfada iş ortakları arasında ininal ve MasterCard ile birlikte TEB'i belirten PayPal bu projeyle Türkiye'deki kullanıcılarının hesaplarında var olan nakit paranın internet dışı alışverişlerde kullanılabilmesinin ve ATM'lerden çekim yapılabilmesinin de önünü açmış gözüküyor.

paypal-nakit-ekran-goruntusu

PayPal'in Türkiye'de daha geniş bir kitle tarafından kullanılması için önemli bir adım olan Nakit Kart için hazırlanan sayfada kullanıcıların aradığı tüm bilgiler mevcut. Para yükleme ve çekme noktalarını gösteren haritanın yanı sıra kart ücretleri ile ilgili bilgi de sayfalardaki yerini almış.

Kart ücretini 5 TL olarak belirten PayPal, para yükleme ve çekme işlemlerinin ücretini TEB ATM'lerinden yapılırsa işlem başına 1 TL olarak belirlemiş. Diğer bankalar üzerinden de PayPal Nakit Kart ile para yatırmak ve çekmek mümkün, ama işlem başına ücret 5 TL.

Diğer ininal kartlarda olduğu gibi Migros ve PTT'lerden de kullanıcıların yükleme yapilaceği PayPal Nakit Kart, buradaki işlem ücertini 2 TL olarak paylaşmış. Aylık 1 TL kart ücretinin de olduğu PayPal Nakit Kart'ı kullanmak isteyenler basvuru formu doldururlarsa kartın gönderimi için ücret ödemiyorlar.

Tekrar paylaşmakta fayda var, henüz PayPal Türkiye tarafından resmi lansman yapılmadığı için bizim test aşamasında bulduğumuzu tahmin ettiğimiz PayPal Nakit Kart web sitesinden henüz başvuru yapmanızı önermiyoruz. Aksi bir açıklama PayPal Türkiye'den gelirse ve web sitesinin başvuruya açık olduğu bilgisi paylaşılırsa mutlaka güncelleme yapacağız.

Konuyla ilgili haberde adı geçen şirketlerden Webrazzi'ye bir açıklama gelirse, mutlaka paylaşacağız.

Yorumlar (10)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  PayPal'ı Türkiye'de oldukça başarısız buluyorum milyar dolarlık şirke neredeyse sürünüyor. Fark yaratacak yada sorunlara çözüm getirecek adımı yok arayüzler 2000'lerden kalma, Sanal pos gibi yönlendirme olmadan tahsilat bile oldukça zor. Komisyon oranları oldukça yüksek. Ayrıca hukuki boyutu da e-fatura gibi durumlar muallakta. PayPal Banka gibi olmadığı sürece TR'de daha aşması gereken çok sıkıntı var. Dolayısıyla kullanıcılar ve işletmeler için oldukça kafa karıştırıcı ve anlaşılmamış bir halde karanlıkta duruyor ve büyük ödeme pastasından gereken ilgiyi göremiyor.

  Sonradan kurulan BKM şuanda kullanıcılar tarafından net anlaşılmış ve cazip bir platform olma yolunda ilerliyor. Kanımca Türkiye'de bankalar BKM ile PayPal'ı bypass etti. PayPal türkiyede bir tercih olmaktan çok uzakta bir zorunluluk platformu (yurt dışı ödeme vb kazançların aktarıldığı) olarak ilerliyor.

  Kart'a gelince herkesin 2-3 kredi ve en az 1 banka kartının olduğu ülkemizde çok etkili ve tercih edilen bir kart olacağını zannetmiyorum.

 2. Erol Aktas Erol Aktas

  Kullanıcı sözleşmesine dikkat edin hayal kırıklığı yaşamayın. Limitler şuan için çok düşük kalmış.

  Karta yükleme ve Kartla alışveriş GİB, MASAK..vb düzenleyici kurumlarca belirlenmiş limitler dahilinde yapılabilir (düzenleyici kurumların limitleri değiştirmesi durumunda bu limitler güncel rakamlarla revize edilecek olup, şu an için limitler yıllık 5.000 TL toplam yükleme bakiyesi, 2.000 TL yıllık para transferi/nakit çekim, 300 TL günlük nakit çekim ve 300 TL tek sefer nakit çekim olarak belirlenmiştir.

 3. Hasan Kurtoğlu Hasan Kurtoğlu

  Eh yıllar sonra artık ülkemizde de kart kullanımı başlıyor.

  Gerçekten aktif bir PP kullanıcısı olarak bu habere çok sevindim.

 4. Ücretlendirmelerin olduğu kısmı tam olarak göremedim?

  bulan varsa paylaşırsa sevinirim.

 5. Tamamda eğer altyapıyı İninal sağlıyorsa, İninal PTT ATM'lerinde ücretsiz para yatırımı sağlıyor, ING ATM'lerindede keza öyle.

  Para yatırma komisyonları aşırı fazla olmuş, zaten 12 ay toplamda 12 TL vereceksin. Bir de her yatırdığında 1 ile 5 arasında değişen kesinti olacak git sanal kart açtır, prepaid kartın ne anlamı kaldı ki?

 6. Kullanıcı sözleşmesi her şeyi anlatıyor. Kart ücretlendirmeleri icin de bir madde koymuşlar. Diğer kartlar yerine bu kartı kullanmak icin hiç bir neden bulamadım..

 7. Koray Biçer Koray Biçer

  Paypal Amerika'da hizmetini verdiği debit kartın neden aynısını burada da vermiyor? Direkt paypal hesabınıza bağlı olarak çalışan bir kart.

  Paypal da bankalar gibi piyasayı sömürmenin peşinde zira bunun başka bir açıklaması yok. Aklı başında olan hiç kimse para yatırmadan ve harcamadan ücret alan bir kartı kullanmaz. İşim gücüm yok her hareketimde paypal'a para kazandırayım. Tabi tek enayi biziz sende gel Türkiye gençliğini sömür.

  Bakın reklam yapmak gibi olmasın ama ben Garanti Bankası'nın Paracard Web hizmetini kullanıyorum. Banka hesabınıza bağlı olarak çalışan, yükleme ve harcama limiti olmayan, komisyon oranı sıfıra yakın bir kart düşünün. Bence garanti bankası o sanal kartın debit versiyonunu çıkarsa herkese top attırır. Açık ara ülkedeki en iyi hizmet.

  Webrazzi ekibinin incelemesini tavsiye ederim.

 8. Gezgintech.com Gezgintech.com

  Bunu da göz ardı etmemeli:

  Kart sahibi, kartın son kullanma tarihinde, kartta bakiye kalması durumunda bu bakiyenin devredilemeyeceğini ve kullanılamayacağı kabul eder.  Bu bakiye nedeniyle PayPal’a ya da Banka’ya hiçbir talepte bulunulamaz. 

  Oldu da 5 yıl sonunda kartı yenilemediniz, içindeki para gider.

 9. Dora Dalyanoglu Dora Dalyanoglu

  4-5 Gün önce başvurmuştum bugün geldi kartım ve aktif ettim internetten ancak tam olarak olayını çözemedim, paypal hesabım ile eşleştiremedim ki karta paypal uyumsuz diyor ve paypalda banka hesabında komisyon yokken ben bu kartı olurda eklersem 7,50 TL komisyon alıyor olacak ve bu karttın anlamı olmayacak.Paypaldan daha detaylı açıklama bekliyorum.En para gibi değil...

 10. Wolkanca Wolkanca

  arkadaşlar ben kullandım bir süre şu an kapattırdım ama içinde para bırakmışım tekrar aktif edeyim dedim olmadı. 2 gündür müşteri hizmetlerini arıyorum açan yok (0212) 331 70 75 http://wolkanca.blogspot.com.tr/2015/05/paypal-nakit-kart-almayn.html "(9907) ** KİŞİSELLEŞMİŞ KART" hatası veriyor siteleri.

  TEB biz ilgilenmiyoruz diyorlar http://www.teb.com.tr/paypal-nakit-kart/

  Paypal müşteri hizmetleri de en son "ben sizi dinlemek zorunda değilim bizimle ilgili değil" dedi azeri yada hintliydi adam suratına kapattım küfür etmemek için.

  Valla almayın bence.