Oyun koleksiyonuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi
Oyun

Oyun koleksiyonuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Hemen hepimizin değişik hacimlerde bir bilgisayar ya da konsol oyunları arşivinin bulunduğuna eminim. Ancak New York, Buffalo'da yaşayan Michael Thomasson ismindeki kişinin oyun koleksiyonerliği sınır tanımıyor.

Pek çok oyuncunun hayallerini süsleyen, onlarca konsolun yer aldığı odada elinde Guinness rekoru belgesi ile poz veren Thomasson, tam 10 bin 607 adet oyuna sahip. Neredeyse bir servete mal olan bu oyunlarla, 8 bin 616 adetlik bir önceki rekoru kırarak, dünyanın en çok oyununa sahip kişi ünvanını aldı.

Kasetten kartuşa, disketten DVD'ye hemen her formatta oyunları bulunan 31 yaşında Thomasson'un sahip olduğu ilk oyun ise 12 yaşında hediye olarak gelen Cosmic Avenger olmuş. Yıllardır oyun toplayan rekortmenin harcadığı para ise kendi tahminlerine göre 700 bin ile 800 bin dolar arasında.

Gamer

Rekorun kırıldığı tarihten itibaren oyun koleksiyonunu da geliştiren Thomasson, bugün 11 binden fazla oyuna sahip.

Hep koleksiyoner bir ruh taşımış olan Thomasson, bundan önce koleksiyonunu para ihtiyacı yüzünden iki defa satmak zorunda kalmış. İlk koleksiyon satışını 1989'da Sega Genesis almak için yapan rekortmen adam, 1998 yılında da kendi düğünü için oyun koleksiyonunu ikinci defa satmış. Koleksiyonunu yeniden yapılandıran Thomasson, o günden bu yana da arşivini yeni oyunlarla geliştirmeye devam etmiş; bugün 11 binden fazla oyuna ve ayrıca bir dünya rekoruna sahip.

Görsel kaynak: AP/Brianna Blank

Yorumlar (4)
 1. Akın Dağyaran Akın Dağyaran

  Bende de totalde 9.000 üzeri dergi arşivi var (Tahmini 5.000 adetlik kısmı otomobil, kitapları ise saymayım ayıp olur) bende rekorlar kitabına girebilir miyim ? :)

  İçinde yazılı olanları (Dergi) çok önceden bilsem, okusam hatta detaylı olarak yazmış olsam bile alıyorum ! Çocukluktan kalan bir rahatsızlık işte :)

  Unutmadan 10.607 adet oyun konusunda ise "Michael Thomasson" tam bir çılgın, onu anlayabiliyorum !

  1. Abdurrahman Abdurrahman

   Aynı şekilde bende de çocukluktan kalma, dergi ve kitap biriktirme hastalığı var. Kitaplığım silme dolu ve kaçak kat çıktım ara ara :)Yatağımın altı ise karikatür, teknoloji, bilim ve karışık dergiler ile dolu :)

 2. Göksel Göksel

  Koleksiyoner olmakla yığmacı olmak arasında fark var fikrimce. NatGeo bu konuda bir belgesel çekmişti..

 3. tam dicektim bu nasıl bir insan, tam nerd falan diye gaza gelmiştim ki bununla evlenen de olmuş abi ya, ben gidip köprüden atlarım artık :(