Önceki tasarımı beğenilip taklit edilen Radikal yeni tasarıma geçerek 'önce dijital' diyor

Önceki tasarımı beğenilip taklit edilen Radikal yeni tasarıma geçerek 'önce dijital' diyor

radikal-ekran-goruntusuYıllardır 'kapanacak' dedikodularına konu olan ama geleneksel medyanın yurt dışındaki değişimi gibi dijitale yönelerek yoluna devam eden Radikal gazetesinin internet sitesi yenilendi. Önceki tasarımıyla beğeni toplayan Radikal.com.tr yeni tasarımında haberi daha da ön plana almış.

Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık'ın paylaştığı bilgiye göre gazetenin matbaa tirajı 30 binlerde seyrederken internet sayfası günlük 1 milyon tekil ziyaretçiyi yakalamış. Geleneksel medyada yaşanan değişimi The Guardian örneğiyle açıklayan Eyüp Can, "Radikal 'önce dijital' diyerek yoluna devam edecek" ifadelerini kullanıyor. radikal-arti

Tasarımın komple yenilendiği Radikal'de içerik ve sunum da zenginleştirilmiş. İnternete özel olarak Radikal+'yı tanıtan gazete, haberlerin detaylarını, geniş analizini, ilgili araştırmaları günde 5 defa yenileyerek kullanıcılarına sunuyor. 5 farklı saat diliminde sunulan haberlerle okuyucular sabah okudukları haberin neticesini akşam ayrıca öğrenmiş, aynı haberi bir daha okumamış olacak.

radikal-geniş-tasarim

Tablet ve mobil versiyonlarında da tasarımlarını yenileyen Radikal'in 5'e 5 haber alanı diye tabir ettiği tasarımla haberler daha görünür kılınmış. 15 ayrı haberin yanyana sıralandığı tasarımların aksine 5 ayrı kategoride 5 haberi sunarak hem yakın haberler toplanılmış, hem de ana ekranda 25 haber sıkıştırılmadan sunulmuş.

Radikal'in tasarımındaki değişikliklerden birisi de haberin sosyal medyada paylaşımını daha geniş kutuda göstermek olmuş. Eyüp Can'ın vurguladığı  'önce dijital' kavramının bir yansıması olarak haberin ne kadar paylaşıldığının önemi vurgulanmış. Kişiye özel hale getirilebilen sayfayla da okuyucuların kendi kategorilerini belirleyerek haber okumalarının önü açılmış.

Geleneksel medyada yaşanan bu değişimle birlikte Radikal'in hem tasarım değişimini hem de dijital dünya önceliğini siz nasıl buldunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.