Önceki tasarımı beğenilip taklit edilen Radikal yeni tasarıma geçerek 'önce dijital' diyor
Yenilikler

Önceki tasarımı beğenilip taklit edilen Radikal yeni tasarıma geçerek 'önce dijital' diyor

radikal-ekran-goruntusuYıllardır 'kapanacak' dedikodularına konu olan ama geleneksel medyanın yurt dışındaki değişimi gibi dijitale yönelerek yoluna devam eden Radikal gazetesinin internet sitesi yenilendi. Önceki tasarımıyla beğeni toplayan Radikal.com.tr yeni tasarımında haberi daha da ön plana almış.

Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık'ın paylaştığı bilgiye göre gazetenin matbaa tirajı 30 binlerde seyrederken internet sayfası günlük 1 milyon tekil ziyaretçiyi yakalamış. Geleneksel medyada yaşanan değişimi The Guardian örneğiyle açıklayan Eyüp Can, "Radikal 'önce dijital' diyerek yoluna devam edecek" ifadelerini kullanıyor. radikal-arti

Tasarımın komple yenilendiği Radikal'de içerik ve sunum da zenginleştirilmiş. İnternete özel olarak Radikal+'yı tanıtan gazete, haberlerin detaylarını, geniş analizini, ilgili araştırmaları günde 5 defa yenileyerek kullanıcılarına sunuyor. 5 farklı saat diliminde sunulan haberlerle okuyucular sabah okudukları haberin neticesini akşam ayrıca öğrenmiş, aynı haberi bir daha okumamış olacak.

radikal-geniş-tasarim

Tablet ve mobil versiyonlarında da tasarımlarını yenileyen Radikal'in 5'e 5 haber alanı diye tabir ettiği tasarımla haberler daha görünür kılınmış. 15 ayrı haberin yanyana sıralandığı tasarımların aksine 5 ayrı kategoride 5 haberi sunarak hem yakın haberler toplanılmış, hem de ana ekranda 25 haber sıkıştırılmadan sunulmuş.

Radikal'in tasarımındaki değişikliklerden birisi de haberin sosyal medyada paylaşımını daha geniş kutuda göstermek olmuş. Eyüp Can'ın vurguladığı  'önce dijital' kavramının bir yansıması olarak haberin ne kadar paylaşıldığının önemi vurgulanmış. Kişiye özel hale getirilebilen sayfayla da okuyucuların kendi kategorilerini belirleyerek haber okumalarının önü açılmış.

Geleneksel medyada yaşanan bu değişimle birlikte Radikal'in hem tasarım değişimini hem de dijital dünya önceliğini siz nasıl buldunuz?

Yorumlar (29)
 1. Geçmişte bana çok ağır geldiğini düşünerek Radikal gazetesini okumayı bırakmıştım ama 3 yıldır gazetenin haber saygısını ve geleceği ön plana tuttuğunu hissedince tekrar okumaya başlamıştım bugün bir kez daha ne kadar kararlı ve yardımcı olunduğunu tekrar gördüm bundan ilerisi amerikan gazeteleri gibi habere erişimi ücretli yapmak ki bu konuda radikal diğer gazetelere göre şuan avantajını üç adım önde tutuyor.

 2. Diğer haber sitelerine oranla şuanlık bence en güzel haber sitesi, gerçekten süper olmuş.

 3. Yılmaz Altun Yılmaz Altun

  Sonunda bir gazete yurt dışından eli yüzü düzgün bir örneği (www.usatoday.com) örnek almış. Bir de reklam arası haber okuma sorununa çözüm getirseler daha da iyi olacak. İyi örneklerin artması dileğiyle...

 4. Sitenin mobil clhazlara yönelik arayüz maalesef yok. Olan arayüz eski siteyi temel alarak haberleri gösteriyor. Bir an önce mobil siteye de göz atılması lazım.

  1. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

   Olmamış radikal olmamış. usatoday i örnek alın dedim de bu şekilde olmamış. Geçişler vs. yapamamışlar. İş görüşmesinde söylemiştim ama böyle ciddiye alacaklarını beklemiyordum.

   1. Mehmet kardeşim http://www.amacdizayn.com/ bu site vi içinde referans diye sundukların sana aitse iş görüşmesinin neden sadece görüşme aşamasında kaldığı ortada bu yaratıcılıkla sen nasıl bir düzenleme yapacaksın ki sayfada şimdiki işe yorum yapıyosun millet olarak sıkıntımız bu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak kendini geliştirmen dileği ile sevgiler...

   2. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

    Herkes bütün referanslarını açıkta sunmaz bunu da sizin bilmeniz lazım.

 5. Müthiş bir çalışma olmuş..

 6. Boş tarayıcı önbelleği ile gelen ziyaretçiye toplam 195 HTTP request'i yaptırıp 9.5 MB data transfer eden radikalin yeni web sitesi sanırım türkiyenin ve internetin en hantal ve ağır çalışan haber sitesi olarak tarihe geçer.

  Yeni açılan bir proje için bunlar kabul edilemez değerler. Tasarımı yaptık açtık oldu bitti gerisini yolda düzeltiriz demekle olmuyor. Bu site milyonlarca hit alıyor her gün. (Microsoft dell hp kardeşliği sağolsun dayamışlardır 24 çekirdekli onlarca sunucuyu, para da çok nasılsa, çalışıyordur)

  Bir tane adam demedi mi 10 MB footprint'i olan web sitesi mi olur ulan götürün bunu diye? Radikalde bir tane teknoloji vizyonu olan çalışan yok mu? Yazık. Büyük rezillik teknik açıdan. Webrazzi'de bu tür teknik detaylar neden eleştirilmiyor irdelenmiyor? Techrunch nextweb türü kaynaklar bu detaylara didik didik giriliyor, ancak webrazzide yok.

  Bonus olarak seo anlamında Google'dan yiyecekleri golün haddi hesabı yok. Tam sayfa PSD output etseler daha hızlı açılacak durumda an itibariyle kurdukları yapı. Ya ellerinde patlar ya da önümüzdeki 1 ay içeride çalışan teknik arkadaşlar için oldukça nahoş geçer.

  Şu türkiyede eksisozluk dışında hızlı, sorunsuz ve "olması gerektiği gibi" çalışan .NET projesi göremeyeceğiz anlaşılan.

  1. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

   Katılıyorum

   1. Ben de katiliyorum. USA Today yorumuna da. 1, 2, 3, 4, 5 lere soylenilecek bir sey zaten yok. Webrazzi bu konularda biraz polyanacalik oynamayi tercih ediyor maalesef.

    Bununla birlikte boyle taklit ve kotu islerin yapanlardan cok web'i hala ogrenememis, tasarimcilari ve programcilari boğan, direktorler yuzunden ciktigini dusunuyorum.

  2. Kemal Solmaz Kemal Solmaz

   Tasarimcilari belli ki sade birsey yapmak istemis ancak olmamis:-)

   Profesyonel sadeligi yakalamasi icin daha 3-4 aktif bir sekilde calismasi gereken zaman var.

   Behance'den esinlenip basit gorunen seyleri birebir taklit ederken bile basarili olamamalarinin sebebi bu. Radikalin bu halinin tasarimini behance de cok onceden gormustum. Adini hatirlamiyorum ama mukemmel bir tasarimdi o. Bu ise onlarin taklit bile edilememis hali.

   Gozleri gelismemis daha belli ki.

   Parasini on-line kazanan sitelerin iyi tasarimci almamasini anlamiyorum.

   Kendisine buyuk ajanslardan birinin art directorunu transfer etse kalite yikilacak ve mevzu kapanacak. Ya da gidip duzgun bir ajansla fee anlassa.

   Ayrica sayfanin acilmasini beklerken 56K donemler aklima geldi.

  3. Necdet Sağlam Necdet Sağlam

   Böyle projeler öyle 3-5 kuruşada yapılmıyor.. Yapan firma yada kişiler bilmiyor mu bu site kalitesini ölçme sitelerini..

   http://gtmetrix.com/reports/www.radikal.com.tr/V1QwNJJu

   Değerler içler acısı..

 7. Slider harici çok güzel olmuş.Eski tasarım ile yeni arasındaki fark çok dikkat çekici.

 8. Radikal internette en çok takip ettiğim haber sitelerinden biri. Kapanmayacak olmasına ve çok daha fazla gelişmesine sevindim.

 9. sayın radikal yetkilileri buradaki yorumları umarım takip eder. cidden çok kötü bi tasarım olmuş.daha önce girmiyodum artık hiç girmem o siteye

 10. Hulusi Pek Hulusi Pek

  komik haber olmuş. radikalin kendisi zaten taklit etmiş bu tasarım ile. manşete dikkat. http://www.radikal.com.tr/politika/ ve http://onedio.com

 11. Mustafa Mustafa

  sanırım 3 yıl falan geçti üzerinden, voden iyi bir tasarım yapmıştı bu siteye. azıcık akılları varsa geri dönsünler o tasarıma, responsive yaptırsınlar. bu tasarım bildiğin görüntü kirliliği olmuş.

 12. Site güzel olmuş. Radikal de zaten ilkeli duruşu olan bir gazete. Bilhassa Cüneyt Özdemir'i severek takip ediyorum.

 13. bence cok guzel ve iyi olmus

 14. Cafer Kara Cafer Kara

  Şuanki trend tasarım olan metro tarzı yapmışlar. Önceki tasarımlarına göre güzel olmuş. Fakat düşük standartta bir bilgisayar kullanıcı bu slideri ne kadar rahatlıkla kullanılır, rahatlıkla algılar olayı görmek lazım.

  Alt kısımdaki görünmesi gereken haberleri tıklayarak aktif ya da pasif hale getirme olayı oldukça güzel ve mantıklı olmuş.

  Siteyi o kadar güzel yapıpta bare üye girişi pop-up şeklinde açılan kısmıda biraz uğraşsalarmış :)

 15. Biraz portal havası var gibi duruyor.

 16. Elif E. Elif E.

  Tek Kelimeyle Mükemmel Olmuş.

  Veri transferi ve sorgulamalarda düzenleme yapıp hızlandırırlersa tadından yenmez...

 17. Pavlov's Partner Pavlov's Partner

  İsmi gibi radikal bir değişim yapmış gazete :) yavaş yüklendiği yorumlarına katılıyorum.

 18. Güçlü medyaların her türlü imkanlarına rağmen bu kadar basiretsiz olmasını anlayamıyorum. Bir de üstüne, bakın dijitale geçtik, süper bir iş yaptık, konsept, vizyon, dijital bakış açısı diye yutturmaya çalışmasınlar. 25 tane güzel resim, tipografi ve işte vizyon...

  Wordpress tema satan yerlerde bile 50 dolara resimli temalar satılıyor. Tasarımı kötü demiyorum ama sanki çok farklı bir şey yaptık işte biz buyuz tavırları kötü...Webrazzi'ye ne demeli artık...

  Hala geleneksel medya tarafından yönlendirilen dijital medya kafası...

 19. Günlük 1 milyon bencede gayet iyi.Özellikle data mining yapılarak kişiye özgür reklam-haber ve içerik sağlayan gazete veya firmalar gelecekte bir adım önde olacaktır.

  Hatta bunu deneyen birkaç firma var diye biliyorum

 20. gıcık oldum. haber sayfasına girdim. ana sayfaya gidemedim. öyle bir buton, link vs yok. sağ üst köşeden haberi kapatmak gerekiyormuş.

  Ör: http://www.radikal.com.tr/turkiye/adalet_bakani_bozcdagdan_hsykya_sert_yanit_aciklama_yapma_yetkin_yok-1168241

  tamamen alışkanlık dışı. sol üste bir logo...

 21. Bulut Korkmaz Bulut Korkmaz

  Tam bir fiyasko.

  Mac'te scroll yaptiginda CPU 100%, takiliyor.

  Anasayfadaki haberleri yeni sekmede acmak neredeyse imkansiz.

  Bilgisayar basindaki adam haberi internetten okuyorsa zaten en hizli yontem oldugu icin bunu yapiyor, ama sitenin hantalligi bunu imkansiz kilmis.

 22. Radikal dedikleri şey bu olsa gerek