Apple'dan iki satın alma birden BroadMap ve Catch

Apple'dan iki satın alma birden BroadMap ve Catch

Bu yıl içerisinde Topsy'nin de aralarında bulunduğu 10 girişimi satın alan Apple, yılı 2 satın almayla bitiriyor. 9to5Mac'in bildirdiği satın almalar Evernote'un rakibi not tutma uygulaması Catch ve iç mekan haritalaması yapan BroadMap.

Apple'ın küçük teknoloji firmalarını satın aldıklarını ve buradaki satın alma amacını ve planlarını paylaşmayacaklarını belirterek doğruladığı 2 satın almayla ilgili herhangi bir rakam paylaşılmıyor.

Catch uygulamasını tamamen satın alan Apple'ın BroadMap'le ilgili planları biraz farklı. BroadMap'i çalışanlarıyla birlikte teknolojisini bünyesine katan Apple şirketin ismini satın almadı.

Broadpmap'in web sitesinde birden fazla konuda uzmanlık alanı belirtilmesine karşın ilgi çeken ürünleri iç mekan haritalaması. iBeacon'la  kapalı alanlarda kişinin konum tesbitini kolaylaştıran Apple, kapalı alan haritalamasıyla pazarlama aracını daha ileri noktaya taşıyabilir. BroadMap ekibinin LinkedIn profillerinde şu an şirket Apple olara belirtiliyor, pozisyonsa harita takımı olarak belirtilmiş.catch-ekran-goruntusu

Evernote'un rakibi not tutma uygulaması Catch 2008'de kurulmuş. Toplamda 9.3 milyon dolar yatırım alan girişimin merkezi San Francisco. Apple'ın kendi mağazalarında ve App Store'da büyük destek alan girişim aslında başından itibaren Apple tarafından sahiplenilmişti diyebiliriz. Rakibi Evernote gibi bulut tabanında hizmet veren girişim arayüzü ve kullanım kolaylığıyla dikkat çekiyor.

Uygulama hatırlatma, bildirimler özelliğinin yanında yazılı, görsel ve sesle not tutmaya da olanak tutma özelliklerine sahip. Apple'ın Catch uygulamasıyla kendi not ve hatırlatıcı uygulamalarını geliştireceğini söylemek mümkün ama Evernote'un var olan müşteri kitlesinden pay alıp alamayacağını birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.