Mark Zuckerberg vergi borcunu ödemek için 2.3 milyar dolarlık hisse satacak
Yatırım

Mark Zuckerberg vergi borcunu ödemek için 2.3 milyar dolarlık hisse satacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook'un halka arzı ertesinde çoğunluk hissesini elinde tuttuğu için elde ettiği yüksek gelir karşılığında ciddi bir vergilendirme ile karşılaştı. Zuckerberg, bu yüzden elinde bulundurduğu 41.4 milyon adet A sınıfı Facebook hissesini satarak, kendisine 2.3 milyar dolarlık bir nakit sağlamayı planlıyor.

CNN Money'nin haberine göre, Facebook kurucusunun halka arz dönemi sonrasında ödemesi gereken vergi borcu yaklaşık 1.1 milyar dolar. Mark Zuckerberg, çoğunluk hissesini elinde bulundurduğu Facebook'ta doğal olarak söz sahibi en büyük paydaş. Bu hisselerin bir kısmının satışından elde edeceği gelirle Zuckerberg'in oy gücü de yüzde 58.8'den, yüzde 56.1'e gerileyecek. Kısacası Facebook'ta hala Mark Zuckerberg ne derse o olmaya devam edecek.

Facebook'ta A ve B sınıfı olmak üzere iki farklı hisse çeşidi bulunuyor. A sınıf hisseler 1 oy, B sınıfı hisseler ise 10 oy kontrol ediyor. Kısacası, Facebook'un patronu daha az söz sahibi A hisselerini satarak kendisine nakit akışı sağlamış olacak. SEC'de yapılan son açıklama ile Facebook'un erken dönem yatırımcılarından Marc Andreessen de 1.65 milyon adet hissesini elden çıkarıyor.

18 Aralık'taki kapanış fiyatında hisse başı değeri 55.57 dolar olan Facebook, yaptığı bu satışla hissederlar neredeyse 3.9 milyar dolarlık dışarıya satış gerçekleştirmiş olacak.

Yorumlar (8)
 1. Adamların ne güzel dertleri var arkadaş

 2. Altay Bilgin Altay Bilgin

  CNN Money'in habere göre Zuckerberg'in vergi borcu 1.1 milyar dolar ancak satmayı planladığı hisselerden tahmini geliri 2.3 milyar dolar. Sanırım gelecek yılki vergilerin parasını da hazırlıyor şimdiden. Facebook'un halka arzı ilk gerçekleştiğinde özellikle New York borsasında (nyse) tarihin en başarılı halka arzı olarak nitelendirilmişti. Ancak o yıldan beri bir türlü hisse fiyatları istenilen seviyeye getirelemedi. Aynı olayı Zuckerberg o zamanda yapmıştı ve hisselerinde gözle görülür bir artış olduğunu hatırlıyorum. Sanırım plan gene aynı, kısacası facebook şuan kazançlı görünüyor.

 3. Bu hisseleri bizimde alabilmemiz mümkün mü nereden nasıl alabiliriz yardımcı olurmusunuz.

 4. Ibrahim Özkan Ibrahim Özkan

  @musa: yanlış hatırlamıyorsam Türkiye de birkaç borsa aracılık şirketi üzerinden alınabiliyor. En az alım 10.000 $ di degismediyse.

 5. Demek ki Mark artık hisselerin değerinin artacağını düşünmüyor.

  1. tam aksi satınca artacak

 6. Arif Onur Hangişi Arif Onur Hangişi

  Hisseler birincil piyasadan herkese eşit miktarda satılır. Şirketin durumu iyiyse ki Facebook'un durumu iyi, hisselerin değeri artar. İkincil piyasada yoğun olarak işlem görür.

 7. Mark kazançları ile bu vergileri ödeyebilirdi.Sanırım şirketin uzun süre bu kar seviyesinde kalmayacağını anladığı için kazancının vergisini şirket hisseleri ile ödüyor.