Mark Zuckerberg vergi borcunu ödemek için 2.3 milyar dolarlık hisse satacak

Mark Zuckerberg vergi borcunu ödemek için 2.3 milyar dolarlık hisse satacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook'un halka arzı ertesinde çoğunluk hissesini elinde tuttuğu için elde ettiği yüksek gelir karşılığında ciddi bir vergilendirme ile karşılaştı. Zuckerberg, bu yüzden elinde bulundurduğu 41.4 milyon adet A sınıfı Facebook hissesini satarak, kendisine 2.3 milyar dolarlık bir nakit sağlamayı planlıyor.

CNN Money'nin haberine göre, Facebook kurucusunun halka arz dönemi sonrasında ödemesi gereken vergi borcu yaklaşık 1.1 milyar dolar. Mark Zuckerberg, çoğunluk hissesini elinde bulundurduğu Facebook'ta doğal olarak söz sahibi en büyük paydaş. Bu hisselerin bir kısmının satışından elde edeceği gelirle Zuckerberg'in oy gücü de yüzde 58.8'den, yüzde 56.1'e gerileyecek. Kısacası Facebook'ta hala Mark Zuckerberg ne derse o olmaya devam edecek.

Facebook'ta A ve B sınıfı olmak üzere iki farklı hisse çeşidi bulunuyor. A sınıf hisseler 1 oy, B sınıfı hisseler ise 10 oy kontrol ediyor. Kısacası, Facebook'un patronu daha az söz sahibi A hisselerini satarak kendisine nakit akışı sağlamış olacak. SEC'de yapılan son açıklama ile Facebook'un erken dönem yatırımcılarından Marc Andreessen de 1.65 milyon adet hissesini elden çıkarıyor.

18 Aralık'taki kapanış fiyatında hisse başı değeri 55.57 dolar olan Facebook, yaptığı bu satışla hissederlar neredeyse 3.9 milyar dolarlık dışarıya satış gerçekleştirmiş olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.