Clone.gs: Yerli geliştiricilerden oyun paylaşım ve tavsiye tabanlı yeni bir proje
Oyun

Clone.gs: Yerli geliştiricilerden oyun paylaşım ve tavsiye tabanlı yeni bir proje

Son yıllarda sosyal ağların gelişmesi ve mobil teknolojilerin deyim yerindeyse patlama yaşamasıyla birlikte uygulama ve oyun sektöründe neredeyse baştan sona yenilendiğini ve kuralların yeniden yazıldığını söyleyebiliriz.

Yerli bir proje olan Clone.gs web tabanlı oyunları tek bir çatı altında toplayarak oyuncuların tek bir adresten sevdikleri oyunlara ulaşmalarını sağlıyor.

Oyun yapımcılarının da oyunlarını yayınlayabildikleri platform Kazım Akgül ve Oğuzhan Altan tarafından kurulmuş. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan Clone.gs, kurucuların bu alandaki eksiği hissetmeleriyle ortaya çıkmış.

clonegs-ekran-goruntusu

Clone.gs'yi kısaca açıklamamız gerekirse oyun yapımcıları veya web tabanlı bir oyuna sahip bireysel kullanıcılar oyunlarını site üzerinde yayınlayabiliyor. Ardından bu oyunlar kategorize edilerek oyunculara  sunuluyor. Oyuncular tercih ettikleri tarzdaki oyunlara tek bir noktadan erişebiliyor, burada Clone.gs'nin amacı tüm oyunları tek bir çatı altından toplamak ve yayıncılarla gelir modeli üzerine anlaşma yaparak karşılıklı olarak kazanma modeline gitmek.

Ekibin hazırladığı yönetim paneli sayesinde oyun yapımcıları oyunlarını Clone.gs'ye entegre edebiliyor ve bir editör hesabına sahip olarak kendi panelleri üzerinden oyunları ve ilgili sayfaları düzenleme yetkisine sahip oluyorlar.

Her kullanıcı kendi kanal ve sayfasını yaratabiliyor, sistem içerisinde birbirini takip edebiliyor ve oyun özelinde paylaşım yaparak kendi içlerinde aynı oyun zevkine sahip diğer oyuncularla ortak paydada buluşabiliyorlar. Ayrıca ekibin aktardığı bir diğer bilgi ise ''Game Recommendation Engine'' (oyun tavsiye motoru) üzerinde ciddi şekilde çalıştıkları ve kullanıcıların site içerisinde aldıkları aksiyona göre zamanla onları tanıyarak beğenebilecekleri oyunları onlara önermek ve böylece oyun özelinde bir tavsiye sistemi geliştirerek yayıncı-oyun-kullanıcı ağında etkileşimi en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

11111111

Projenin gelir modeli ise reklam ve oyun yapımcısı firmalarla yapılan gelir ortaklığı anlaşmaları. Clone.gs üzerinde oyun yayınlayan şirketlere reklam geliri üzerinden pay veren şirket, aynı zamanda Almanya'da yer alan Good Game Studios, BigPoint, Ad4Game gibi sektördeki büyük firmalarla da gelir ortaklığı anlaşmaları imzalamış.

Yapılan bu anlaşmaların ardından ekip üyelik modellerinde de yenilikler yapmak istediklerini ve farklı üyelik modelleri üzerinde çalıştıklarını aktardılar. Kişisel görüşümü aktarmam gerekirse, Clone.gs'yi ilk gördüğümde özellikle tasarımını ve kullanım kolaylığını çok beğendim. Ekip bugüne kadar hiç reklam çalışması yapmadıklarını ancak buna rağmen 10 binden fazla üyeye sahip oldukları aktardı. Bu tarz işlerde bilinirliğin en önemli konulardan biri olduğunu düşünürsek projenin bundan sonra tanıtım ve reklam faaliyetlerine daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Kazım Akgül amaçlarının dünya çapında dikey bir sosyal ağ yaratmak olduğunu bunun için teknik anlamda ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalıştıklarını ama küresel pazarın dinamiklerinin farklı olduğunu ve bu konuda tecrübeli kişilerin deneyimlerinden faydalanmaya çalıştıklarını ilerleyen süreçte daha fazla küresel oyun yayıncısıyla anlaşarak ve reklam çalışmalarını ağırlık vererek Clone.gs'nin küresel pazarda bilinirliliğini artırmaya çalışacaklarını aktardı. Proje umarım kendisini doğru olarak konumlandırır ve küresel alanda ses getiren bir proje olur.

Yorumlar (13)
 1. Site yapimcilari turk. Site destegi turkce dil destegi yok Anlamadim bu isi.

  1. Google'ı ilk kullandığım zaman hayran kalmıştım. Hem google'dı, yani o kadar başarılı ve güzeldi, hem de türkçeydi. Bizim giririmcilerimiz kendi çevresine bir jest yapmaktan, yakın çevresi ile istişare etmekten (ki buna yerli halk da dahil), bir grup insana kendini sevdirmekten çoook uzak. Küçük br detay belki ama bence kurum kültürü açısından bakış açısnın içinde kalması gereken bir konu. Halk destek verirse tayyip bile 20 sene 30 sene bu ülkenin başında durur ve yıllarca sempati toplayabilir, kurumsal bir yaklaşımla insanların sempatisinin kazanılması gerekliliği anlaşılmalı. Mutlaka yerli bir girşimin türkçe versiyonu olmalı.

 2. Erdal Kaya Erdal Kaya

  Güzel bir girisim lakin .gs uzantili domain secleri hata olmus.

 3. isleri cok zor, oyun oynayan kitleyi takip etmeye calisiyorum analytics verilerimden. Daha oyuna basla play tusuna basamayan var. Yani yas ortalamasi olarak biraz zor bu sistemi kullanmalari kucuklerin. Biraz ortalamayi yukselttigimizde ise bu sistemi kullanmayacagini dusunuyorum.

  3-4 yildir oyun siteleriyle ugrasiyorum kullanicilarin nasil hareket ettigini hangi oyunlari sevdigini dahi bilir duruma geldim.

  Yaslari o kadar kucuk ki bu oyun sitelerine giren arkadaslarin, ekrandaki heryere tiklamaya calisiyorlar oyun rastgele acilirsa aciliyor. Bazilari var 1 saat ekranda oylece bekliyorlar oyun gelecek diye.

 4. Harika bir proje!

  Umarim en kisa zamanda hakettigi yeri bulur.

  Basarilar...

 5. Biraz mmorpg.com 'u andırıyor. Güzel, desteklemek gerek.

 6. Türkçe dil desteği yok sanırım, ingilizce bilmek gerekiyor.

 7. Lütfen Clone ile ilgili düşüncelerinizi burdan bizimle paylaşın. Yorumlarınız için şimdiden teşekkur ederiz.

 8. Projeyi ilk acildigi gunden beri takip ediyorum ve heyecanla yenilikleri izliyorum. gercekten her gecen gun biraz daha kaliteli hale geliyor. Yeni ozellikleriyle de beni her gecen gun sasirtiyorlar. Insallah hakettigi ilgiyi bulur. Herkese denemelerini tavsiye ediyorum. Ozellikle oyun sitesi sahiplerinin vazgecilmez bir platformu haline gelecektir kesinlikle.

 9. Ulkemizde pek fazla goremedigimiz ust kalite bir proje.

 10. Ahmet Yilmaz Ahmet Yilmaz

  Gayet temiz bir site basarili bir girisim olacaga benziyor. Turkce ile cikmamalari sanirim global alanda buyumek istemeleri olabilir zaten siteyi inceledigimde cogu kullanicinin yabanci oldugu anlasiliyor ama benimde tavsiyem turkce dil destegi en kisa surede gelmeli ki turk olduklari anlasilsin:) proje okadar kaliteli ki yerli olduguna inanmak icin turkce sart. uzantisinida .fb yapsinlar ayip oluo gs falan:) saka bir yana domainin hicbir onemi yok ben isin kalitesine bakarim...

 11. Insanlarin yada oyun firmalarinin , kendi profillerinin oldugu bir sosyal oyun agi mi bu site , butun markalari bir arada toplamasi avantaj.

  Umarim basarili olurlar

 12. İframe ile oyun yapımcılarının siteleri üzerindeki oyunları oynatıyor. Hem de kendi siteleri üzerinden :D Yenilik nedir?