Shopify, online ve offline ticareti birleştirmek için 100 milyon dolar daha yatırım aldı

Shopify, online ve offline ticareti birleştirmek için 100 milyon dolar daha yatırım aldı

E-ticaret tüm dünyada hızla büyümeye devam ediyor ve bu esnada sanal mağazalar ile fiziksel mağazalar da birbirlerine yaklaşmaya başlıyorlar. Hatırlayanlar olacaktır Webrazzi E-ticaret 2013 konferansında da sıklıkla e-ticaretin, perakendeciliğe nasıl daha fazla katkı sağlayabileceği üzerinde durulan konulardan biri olmuştu.

Shopify’dan gelen son haber de 2005’te kurulan ve bugüne kadar bir e-ticaret altyapısı olarak tanınan firmanın offline'a yayılma planlarını da ortaya çıkardı. OMERS Ventures ve Insight Venture Partners’ın önderliğinde gerçekleşen turda toplam 100 milyon dolar yatırım alan Shopify, bu sayede olası bir halka arz öncesinde elini de güçlendirmiş oldu.

Shopify bu yatırım ile birlikte odağını da fiziksel mağazalara doğru kaydırmış olacak…

Aslında Shopify’ın fiziksel mağazalara ilgisi çok yeni sayılmaz. Yaz aylarında iPad’i bir POS cihazı olarak kullanmayı sağlayan servisini duyuran firmanın, bu yatırım ile birlikte değerlemesi de 1 milyar dolar civarına ulaşmış oldu.

Aydın Şenkut’un da yatırımcıları arasında yer aldığı Shopify’ın üründen sorumlu yöneticisi Harley Finkelstein, var olam müşterilerinin yüzde 30’unun online’ın yanı sıra offline satışlarının da bulunduğunu ve bu yüzden de asıl konunun online veya offline değil, temelde perakendecilik olduğunu söylüyor.

Kanadalı firmanın 350 civarında olan çalışan sayısının ise, bu operasyonu destekleyebilmek için önümüzdeki yılın sonuna kadar 500’e ulaşması hedefleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.