Hazır e-ticaret sitesi sunan Shopify, iPad'i POS'a dönüştüren servisini tanıttı
E-Ticaret

Hazır e-ticaret sitesi sunan Shopify, iPad'i POS'a dönüştüren servisini tanıttı

E-ticaretin günden güne artan hacmi, şirketlerin dikkatini çektiği kadar kendi ürününü satmak isteyen girişimcilerin de ilgisini çekiyor. İşe 2005 yılında kullanıcılarına kendi e-ticaret sitelerini yapabilmesini sunarak başlayan Shopify, geçen 8 yıllık süre içerisinde 100 farklı ülkede 60.000'den fazla perakende mağazaya hizmet veren bir platform haline geldi. Bireysel kullanıcıları ile birlikte toplamda 2 milyar dolar işlem hacmine ulaşmış.

Shopify bu potansiyelini kullanarak yeni ürünü Shopify POS'u tanıttı. iPad'i bir POS cihazı haline getiren servis ile oldukça basit bir şekilde 5 dakika gibi sürede ödeme sistemi dahil e-ticaret sitesinin açılabiliyor. Shopify POS ilk görünüşte Square'i andırsa da perakende mağazsının stok kontrolü yapabilmesi, müşteri ilişkileri yönetimi gibi detaylı raporlamanın sunulması fonksiyonlarıyla Square'den  tamamen ayrılıyor.

Barkod okuma, nakit ve kredi kartı ile ödeme gibi tüm kasa hizmetlerinin sunulduğu serviste, fatura ise müşterilerin e-posta adresine gönderiliyor. Servisin en büyük artılarından bir mağazayı, perakende stoğu ile internet stoğunun senkronizasyonu gibi dertlerden kurtarıp ortak bir platformda anlık bilgi akışını sağlıyor olması.

shopify-pos

Yeni iş modeli trendi olan bricks and mortar'i firmaların hem perakende satışları hem de online satışlarını birlikte sunması olarak tanımlayabiliriz. Shopify tam da bu trendi takip ederek iyi bir ürün çıkarmış. Bu ürünle  e-ticaret alışveriş yapan kullanıcılara ek olarak internette araştırıp mağazada alışveriş yapmak isteyenlere de ulaşmış ve firmaların iş akışını azaltmış olacak.

Shopify'ın ülkemizdeki örneklerinden geçtiğimiz günlerde Aslanoba Capital'dan 1 milyon dolar yatırım alan Sopsy'nin büyüyen Türkiye e-ticaret pazarında Shopify'ın 8 yılda katettiği yolu daha da hızlı geçeceğini söylemek mümkün.

Yorumlar (12)
 1. İşte bu! Teknoloji gerçekten çok hızlı bir şekilde büyüyor

 2. Ülkemizde bu tür bir girişim ne zaman çıkar acaba bence birileri çalışmaya başlamıştır...

 3. Bize neden gelmiyor böyle teknolojiler. milyonlarca kart kullanımız var bu gibi teknolojilerde öncü olamıyoruz.

 4. Dünyada bu tip uygulamalar uzun süredir var. Türkiye ye gelebilmesi çok, zor olsa bile büyük firmalar yapabilir çünkü sanal pos alırken bile 40 takla attıran bir sistem üzerinde çalışıyorsanız bu işin Türkiye' ye getirme ihtimalini zorlaştırır.

 5. Yusuf Ölçer Yusuf Ölçer

  Çok güzel bir proje ama sadece Amerikada aktif olacakmış.

  Sopsy ne alaka? Sopsy nere Shopify nere?

 6. Shopify'ın bu teknolojisi oldukça güzel ancak Shopify sistemi ile Sopsy'nin nasıl bir bağlantısı var çözemedim. Sopsy Paypal dışında bir ödeme yöntemi sunmuyor ki! Subdomain ile açılan bir sitenin Shopify sistemleri ile karşılaştırılması ilginç olmuş.

  1. Benis Zartin Benis Zartin

   Yağla balla hizmetleri iş başında, 1 milyon yatırım almış sonuçta.. Burada adı geçmese olmaz.

 7. shopify ile sopsy'yi aynı kefeye koymak komik olmuş.

 8. Sopsy nasıl aynı yolu daha hızlı gecicekmiş pek anlamadım.

 9. Hakan Taşova Hakan Taşova

  Shopify hazır e-ticaret sitesi sunmaz. Shopify söylediğiniz gibi e-ticaret sitesi oluşturabileceğiniz bir "platform" dur ve buna hazır demek "belirli seçenekler" ima eder. Tema ve Uygulama desteği vardır ve bu size "sınırsıza yakın" bir esneklik sunar.

 10. Hasan Nuretttin Coşkun Hasan Nuretttin Coşkun

  Her yazının altına bir Aslanoba Venture girişimi ile ilgili yazı koyun bakalım. Yazıların kalitesini iyice düşürdünüz yani.

 11. Gökhan Fakir Gökhan Fakir

  Son cümleye katılabilmek imkansız.

  Paypal Here'dan tek farkı Shopify'a entegrasyonudur bence. İncelemedim. Mukayese eden yazsın.

  https://www.paypal.com/webapps/mpp/credit-card-reader